Sinemada bolca tükettiğimiz patlamış mısır kaç kaloridir?

Patlamış mısırın sağlık için şaşırtıcı 11 faydası

0 185

Patlamış Mısır Kilo Aldırır mı?

Patlamış mısır dünya çapında çok yaygın olarak bilinmekte ve tüketilmektedir. Sinema, kafe ve plaj gibi akla gelebilecek her türlü mekânda birçok kişi patlamış mısırı atıştırmalık olarak tercih etmektedir. Ülkemizde bilinen en ünlü doktorlarından Canan Karatay; patlamış mısırın uzun süre tok tutması ve ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı yönüyle tavsiye etmektedir.

Patlamış Mısır Kilo Almaya Neden Olur mu?

Patlamış mısırın tuzla ve aşırı yağda yapılması kilo alımına sebep olacaktır şüphesiz. Bu yüzden patlamış mısır tuz ve yağ yüzünden kilo aldırıyor demek yanlış olmayacaktır. Yani eğer diyette olup patlamış mısırı yağsız ve tuzsuz şekilde tüketirseniz bu kilo almanıza sebep olmayacaktır. Bu sebeple diyette atıştırmalık olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Diyette mısırı yağda ve tuzda patlatmadan ara öğünlerde atıştırmalık olarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Çünkü patlamış mısır içeriğindeki lif sayesinde hem tok tutucu hem de çok lezzetlidir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz: “Mısırı yağsız şekilde tuz katmadan patlatmanız halinde 1 su bardağındaki kalorisi toplamda 1 dilim ekmek kalorisine eşittir. Ancak eğer yağ ile patlatırsanız ise kalorisi doğal olarak artacaktır. Çünkü bir tatlı kaşığı yağda 45 kalori bulunmaktadır. Ek olarak mısıra ekleyeceğiniz tuzun vücutta ödem yapacağını bilmelisiniz.  Özellikle de tansiyon hastaları mısırı mutlaka yağsız ve tuzsuz patlayıp yemelidir. Eğer klasik mısır patlatmasından sıkıldıysanız limon, kekik, sarımsak, tarçın ya da farklı baharatlarla patlatarak değişik bir aroma ekleyebilirsiniz.

Patlamış Mısır Zayıflamakta Etkili Midir?

Patlamış mısırdaki kalori miktarı çok düşüktür. Fakat patlatırken içine eklenen yağ ve tuz yüzünden kalorisi artmaktadır. Ek olarak, eğer patlatmayı da çok az tuz ve çok az yağ ile yaparsanız kalorisi artmayacak ve ayrıca uzun süre tokluk verecektir. Bu sayede diyetinize katkı sağlayacaksınız. Çünkü açlık krizlerini önlediği için doyurucudur ve daha fazla yemek yemenizi önleyecektir. Kısaca diyetteyken diyette yağsız ve tuzsuz patlamış mısır ile zayıflamaya devam edebilirsiniz.

Patlamış Mısır Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Hilal Konak 1 su bardağı yağlı patlamış mısırın 175 kalori olduğunu bildirmektedir.

Diyetisyen Renan Güneş ise 100 gram yağlı ve tuzlu patlamış mısır yaklaşık 400 kalori 100 gram tuzsuz ve yağsız patlamış mısır yaklaşık 180 kalori olduğunu bildirmektedir.

Yukarıda belirtiğimiz gibi, patlamış mısırdaki kalori yağ ve tuza bağlı olarak değişmektedir. Öyle ki yağsız patlamış mısır ile yağlı patlamış mısır arasında ortalama 2 kat kalori farkı bulunmaktadır. Ek olarak, tuzlu patlamış mısır tüketmenin vücudunuzda ödem yapacağını ve daha şiş – kilolu görüneceğinizi bilmelisiniz.

Patlamış Mısır Diyette Yenilebilir mi?

Diyette olanlara müjde, patlamış mısırı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde tüketeceğiniz patlamış mısır hem çok sağlıklı hem de çok doyurucu bir seçenek olacaktır. Kraker ve cipse kıyasla yağsız ve tuzsuz tüketeceğiniz patlamış mısır sayesinde düşük kalori almış olursunuz.

Diyetisyen Merve Öksüz bu konuda şu bilgileri vermektedir:

Mısır genç yaşlı herkes için oldukça sevilen bir atıştırmalıktır. Haşlama, közlenmiş ve patlamış neredeyse her türlüsü yenilen mısır çok lezzetli bir atıştırmalıktır. Diyet döneminde oranına dikkat ederek tüketeceğiniz mısır ile diyetinizi bozmamış olursunuz. Örneğin, 1 su bardağı patlamış mısır yağsızken 1 dilim ekmek kadar kalori içermektedir.  Sadece dikkat edilmesi gereken patlatırken içine yağ ve tuz koymamanızdır.”

Diyetisyen Nazike Yuran bu konuda şu bilgileri vermektedir:

1 kase patlamış mısırdaki kalori oranı 2 dilim ekmekle aynıdır. Yağ ve tuz eklemeden ve aşırıya kaçmadan tüketeceğiniz patlamış mısır ile diyetinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Patlamış Mısırın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Patlamış mısırdaki potasyum, demir ve magnezyum miktarı çoktur.
 • Patlamış mısırın kişiyi kalp ve damar hastalıklardan koruduğu bilinmektedir.
 • Patlamış mısırı düzenli tükettiğinizde kansızlık yani demir eksikliğini azaltabilirsiniz.
 • İçeriğindeki folik asitler hamile kadınlar için çok faydalıdır.
 • Patlamış mısırdaki zengin B vitaminleri sinir ve hafızaya iyi gelmektedir. Bu yüzden yorgunluk ve sinir problemlerini azaltmaktadır.
 • Patlamış mısırdaki antioksidan vücudu kanser gibi birçok hastalığa karşı korur.
 • Sporcu ve gün içinde işi gereği vücudu enerjiye gereksinim duyan kişiler için patlamış mısır çok yardımcıdır.
 • Vücudunda magnezyum eksikliği durumunda yaşanan adet sancılarını geçirmek için patlamış mısır tüketebilirsiniz.
 • Mısırdaki yüksek lif, kabızlığı engeller ve dahası kolon kanseri ihtimalini düşürmektedir.
 • Düzenli patlamış mısır tüketmek kolesterolü dengeler.
 • Patlamış mısır tüketimi konusunda diyabet, insülin direnci ve kan şekeri problemi olanlar çok dikkatli olmalıdır. Çünkü mısır; kan şekerini yükseltme hızı (glisemik indeksi) oldukça yüksektir. Ek olarak mısırın kan şekerini ansızın dalgalanmasını engellemek için çok tüketmek yerine et, salata, süt, yoğurt ya da peynir gibi bir protein kaynağı ile birlikte az tüketilmelidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.