Siyah Pirincin Sağlık İçin 20 Faydası ve Zararları

Siyah Pirinç Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Aldırır mı Zararlı mı?

0 59

Siyah Pirinç Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Aldırır mı Zararlı mı?

Siyah pirinç besleyici, sağlıklı ve dünyada ‘superfood’ (süper besin) olarak adlandırılan harika bir yiyecektir. İçerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Siyah pirinç Çin kökenli bir yiyecektir. Siyah pirincin üretimi az olduğundan yalnızca krallar ve soylular tarafından tüketilirdi, halk tarafından yenilmesi yasaktı. Bu nedenle yasak pirinç olarak nam saldı.

Siyah Pirinç Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Tuğçe sert 100 gram yani 1 fincan siyah pirincin 267 kalori olduğunu bildirmektedir. 1 su bardağı yani 180 gram siyah pirinç ise 481 kaloridir. 1 tabak pişmiş siyah pirinç pilavı 272 kaloridir.

Siyah Pirincin Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Siyah pirinç kalorisi karbonhidrat oranı düşük ve diyet lifi bakımından yüksek bir besindir. Böylece sizi tok hissettirir ve açlık hissini baskılar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Kore’de yapılan bir araştırma, 6 hafta boyunca beyaz pirinç ve esmer pirinç ve siyah pirinç tüketen şişman kadınlardaki kilo kaybındaki farkı test etti. Çalışmanın sonunda, kahverengi / siyah pirinç grubunun, beyaz pirinç tüketen gruba göre önemli ölçüde daha yüksek kilo kaybı ve daha düşük vücut kitle indeksi (BMI) ve vücut yağ yüzdesi gösterdiğini buldular. Özetle yapılan araştırmalar da siyah pirincin zayıflamaya yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır.

Siyah pirinç, yarım fincanda yaklaşık 3 gram lif içerir. Bu zengin lif içeriği bağırsak hareketlerini düzenlemeye, kabızlığı, ishali ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Lifli besinler tüketildikten sonra vücudunuza tokluk hissi verir, çok yemenizi engeller ve böylece kilo kaybına yardımcı olur.

Diyabet ve obezite riskini ortadan kaldırmak için, sadece rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllar tüketmeniz önerilir. Siyah pirinç tam tahıllı bir besin olduğundan sağlıklıdır ve şişmanlamayı önler. Obezite ile mücadele eden insanlar için siyah pirinç tüketilmesi gereken en iyi pirinç çeşididir. Lif dolu, siyah pirinç size sadece tokluk hissi vermekle kalmaz, aşırı yemeyi önler; Araştırmalarda, siyah pirinç tüketiminin diyabet ve obezite riskini düşürdüğü görülmüştür.

Siyah pirinçte bulunan bitkisel besinler, serbest radikallerin neden olduğu hastalıkların vücutta temizlenmesine yardımcı olur.

Siyah pirinç, yüksek antioksidan içeriği ile vücudun en önemli detoksifiyerlerinden biri olan karaciğerin istenmeyen maddeleri yok etmesine yardımcı olur.

Siyah pirinç yemek, kolesterol seviyeleriniz üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir. Siyah pirinçte bulunan antosiyaninler fitokimyasallar, kardiyovasküler hastalıkları önler ve kötü kolesterol olarak da bilinen Düşük Yoğunluklu Lipo-protein (LDL) kolesterolü azaltır. Aynı zamanda toplam kolesterol seviyelerini düşürür.

Siyah pirinç kanser savaşçıcı yiyeceklerdendir. Siyah pirincin antosiyanin içeriği, ona kanser önleyici bir özellik kazandırır. Çin’deki Üçüncü Askeri Üniversite tarafından yürütülen deneysel bir çalışma, antosiyanin bakımından zengin bir siyah pirinç özütünün, farelerde tümör büyümesini ve meme kanseri hücrelerinin yayılmasını başarıyla önlediği görüldü.

Karaciğer yağlanması isminden de anlaşılacağı gibi, karaciğerde aşırı yağ birikimi durumudur. Siyah pirincin bu sorunu tedavi etmedeki etkinliği farelerde test edildi. Sonuçlar, siyah pirinç özütünün antioksidan aktivitesinin, yağ asitlerinin metabolizmasını düzenlediğini ve trigliserit ve toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğünü, böylece karaciğer yağlanma riskini azalttığını gösterdi

Siyah pirinç glütensizdir. Bu nedenle, glütene duyarlı olan veya Çölyak Hastalığından (glütene karşı alerjisi olduğu doğrulanmış) muzdarip kişiler, günlük protein ve lif gereksinimlerini karşılamak için günlük diyetlerine siyah pirinç ekleyebilir.

Birçok araştırmacı, oksidatif stresin bilişsel işlevler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle, antosiyaninler (siyah pirinçte bulunan) gibi antioksidanlar, bu oksidatif stresi azaltmak ve sağlıklı beyin işlevini sürdürmek için işe yarayabilir.

Siyah pirinçte bulunan antosiyaninler astım tedavisinde etkili olabilir.

Siyah Pirincin Zararları Nelerdir?

Yapıla çalışmalar siyah pirincin sağlık üzerinde herhangi bir zararı olmadığını tespit etmiştir. Ancak azı karar çoğu zarar prensibi gereği, her gıdanın aşırı tüketilmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Fazla miktarda siyah pirinç tüketilmesi, kabızlık, şişmanlık, mide ağrısı, ciltte kızarıklık vb sorunlara neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.