Saç Boyası Bite, Sirkeye Çözüm mü Yok Eder Temizler mi?

Saç Boyası Bitleri Öldürür mü Boyalı Saça Bit Gelir mi

0 1.368

Saç Boyası Bitleri Yok Eder mi?

Saçlara tutunan ve saç derisinden kan emerek çoğalan küçük böceklere saç biti denir. Bit yumurtaları da sirke olarak adlandırılır. Sirke ve bitler ufak ama gözle görülebilen canlılardır. Bitlerin bazıları kahverengi, bazıları da koyu gri veya beyazdır. Çoğunlukla kulak arkalarında ve ense kökünde yoğunlaşırlar. Sirkeler oval veya daire biçiminde olup başın enseye yakın kısmına tutunurlar.

Saç Boyası Bit İçin Nasıl Kullanılır?

Saç boyaları hidrojen peroksit ve amonyak içerikleri ile bitleri öldürmekte çok etkilidir. Pek çok kişi saçlarını boyayarak bitlerden kurtulmuşlardır. Saç boyası yoğun kokulu içeriği ile bitleri ve sirkeleri boğar. Yapmanız gereken şey sadece saçlarınızı boyamak, birkaç saat bekleyip saçı yıkamak. Ardından bit tarağı ile saçı taramaktır.

Saç biti olanlar saçlarını boyadıklarında bunun kendilerine iyi geldiğini, bitlerin yok olduğunu belirtmişlerdir. Saç boyaları çeşitli kimyasallar içerir. Bu maddeler sirkelerin ve bitlerin zehirlenip ölmesine yol açar. Fakat saç boyalarının küçük yaştaki çocuklarda alerjiye sebep olma riski vardır. Bu nedenle çocukların saçlarını boyatmak önerilmez.

Boyalı Saça Bit Gelir mi?

İster boyalı, ister boyasız her saç bitlenebilir. Boyalı saça bit gelmez diye bir şey söz konusu değildir. Ancak saça boya yapmak bitten kurtulmaya yardımcı olabilir. Saçınız ister temiz ister kirli olsun; eğer bitlenen biriyle veya onun bir kişisel eşyasıyla temas ederseniz bit size de bulaşır. Saç derisine yumurtalarını bırakarak çoğalan bitler yanmış gaz gibi özel sıvılar ile veya bitli saçlara özel şampuanlarla giderilebilir.

Saç Biti İçin Saç Boyası Kullananların Yorumları

Saçınızı boyayın, streç film sarıp biraz bekletin. Sonra bit tarağı ile tarayıp yıkayın. Ardından bolca saç kremi sürerek saçınızın her tarafına yedirin. Yine bir süre bekleyip sonra bit tarağı ile tarayın. Bu şekilde kurtuldum. Saç boyaları kimyasal içerir ve bu kimyasallar bitleri öldürür.

Saç boyamak bitten kurtarır mı? diye merak edenler için yazıyorum, %100 kurtarıyor. Ben saçlarımı düzenli olarak boyuyorum ve bir kere bile bitlenmedim.

Benim genç bir kız kardeşim var, saçını boyatmayı düşünüyordu fakat biz yaşının daha erken olduğunu söyleyip buna mani oluyorduk. ‘Saçlarım durmadan kaşınıyor.’ diyordu. Bir gün saçlarına baktım ki her tarafı sirke… Ne iyi gelir diye internette araştırma yaparken ‘saç boyası sirkeleri ve bitleri yok eder‘ diye bir yazı okudum. Bunun üzerine kardeşim için saç rengine uygun bir boya aldık. Saçlarını boyadık ve kaşıntıları hafifledi, sirkeler de azaldı. Eskiden boyanın içindeki kimyasalların saçlara zarar verip vermeyeceği noktasında endişeliydik fakat şimdi onunla sirke sorunumuzu çözdük.

Saç boyası bitleri, sirkeleri kesinlikle öldürüyor. Ben bitlerden değil sirkelerden muzdariptim. Saçımı boyayıp duşumu aldım, saçlarım tertemiz oldu. Size de öneririm, saç boyası sirkelere karşı çok etkili.

Kızım 13 yaşında, 2 sene önce saçında bit çıktı ve o gün bugündür hep aynı sorunla uğraşıyordu. Denemediğimiz şey kalmadı ancak hiçbirinden fayda göremedik. Artık canıma tak etmişti, zaten ondan bana da bulaşmıştı. ‘Yok, bu böyle olmayacak.’ dedik ve ikimiz de saçlarımızı boyamaya karar verdik. Bitten eser kalmadı, keşke bunu 2 yıl önce yapsaydık. Saç boyası ile bitten kurtulduk.

Saç Biti İçin Doğal Formüller

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Gaz Yağı İle Bitten Kurtaran Tarif

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı gazyağı
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı biberiye

Yapılışı:

1 çay kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı gazyağı ve 1 kahve fincanı elma sirkesi karıştırılır. Saç diplerine ve uçlarına sürülür. 2 saat bekletilir, ardından saçlar şampuanlanarak yıkanır. Bu uygulama peş peşe 3 gün yapılmalıdır.

Kolonya İle Bite Kesin Çözüm

Bol miktarda lavanta veya limon kolonyası saç diplerine sürülür ve güzelce yedirilir. 3 dakika beklenir, saçlar 1 saat boyunca taranır. Bunu yaparken saçlar kuruduğunda yeniden kolonya sürülerek devam edilmelidir. Tarama işleminden sonra saçlar şampuanlanır ve iyice durulanır. Bunu 4-5 gün arayla tekrarlamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.