Tavada, Sahanda Tereyağlı Yumurta Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı

Yağda Yumurta Kaç Kaloridir Kilo Yapar mı Diyetisyenlerin Görüşleri

0 130

Yağda , Tavanda Sahanda Yumurta Kaç Kalori?

Yumurta en ucuz ve en sağlıklı protein kaynağıdır. Proteinli besinlerin kişiyi uzun süre tok tutup acıkmayı geciktirdiği, böylece kilo vermeye yardımcı olduğu pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Yağda, Tavada Sahanda Yumurta Kaç Kaloridir?

Tavada,yani yağda yumurta kalori açısından haşlanmış yumurtadan daha yüksek kalorilidir. Çünkü içerisinde tereyağ veya sıvıyağ bulunur.

Diyetisyen Ayşe Şahika Karagöz 1 tatlı kaşığı tereyağında 38 kalori olduğunu bildirmektedir. Diyetisyen Emre Uzun bir adet orta büyüklükte yumurta yaklaşık 77 kalori olduğunu bildirmektedir. 1 tatlı kaşığı tereyağı ile yapılan yağda 1 yumurta 115 kalori yapmaktadır. Yağda yumurtanın kalorisi çok yüksek değildir, bu nedenle günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece kilo yapmaz.

Yağda (Tavada, Sahanda) Yumurta Kalori Değerleri

  • 1 orta porsiyon tavada yumurta 122 kaloridir.
  • 1 büyük porsiyon tavada yumurta 331 kaloridir.

Yumurtanın kalorisi nasıl pişirildiğine göre farklılık arz eder. Örneğin yağda kızartıldığında ve içerisine kaşar, sucuk gibi malzemeler eklendiğinde kalorisi artar. ‘En iyisi haşlanmış yumurta tüketmek.’ diye düşünebilirsiniz fakat haşlanmış yumurta da fazla yenirse vücuda zarar verir. Tabii ki yumurta pişirme yöntemleri arasında haşlamayı tercih etmek daha sağlıklıdır. Çünkü haşlanmış yumurtanın kalorisi daha düşüktür.

Yağda Yumurtanın Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları

Yumurtadaki protein miktarı anne sütüne çok yakındır. Yumurtanın fiyatı gibi kalorisi de azdır. Düşük kalorisine ve maliyetine rağmen yumurta, oldukça besleyicidir ve midede kolay sindirilebilir. Düzenli olarak tüketilmesi gereken yumurtanın sağlığa faydaları çoktur.

Yumurta dengeli protein ve yağ içerir. Böylelikle zayıflamayı destekler.

Yumurta protein zengini bir besindir. 1 adet yumurta takriben 6 gram protein içerir. Yumurta kas kütlesinin artırılmasında etkilidir, uzun süre tok tutar.

Kalsiyum, sağlığımız için gerekli olan önemli bir mineraldir. Fakat kalsiyumun vücut tarafından emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. İşte yumurta D vitamini bakımından zengindir. Öte yandan bolca fosfor ve A vitamini barındırır. A vitamini hücrelerin onarımında, cildin yenilenmesinde, görme fonksiyonlarının gelişiminde büyük rol oynar. Yumurtanın sahip olduğu diğer besin öğeleri; kolin, selenyum, karotenoid ve B2 vitaminidir.

Yumurtanın sarısı da çok faydalıdır ancak beyazının amino asit içeriği daha yoğundur. Bu nedenle yumurtanın beyazını tüketmeye özen göstermelidir. Yumurta bu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı olur.

Yumurta dünyanın en faydalı yiyeceklerinden biridir desek abartmış olmayız. Çünkü yumurtanın besin değeri yüksektir, doyurucudur, vücudu hücresel olarak besler, kasları ve kemikleri güçlendirir.

Düzenli olarak yumurta tüketmenin HDL yani iyi kolesterolü artırdığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

D vitamini, fosfor ve kalsiyum deposu olan yumurta güçlü bir iskelet sistemine sahip olmak için gereklidir. Fakat şunu da hatırlatmalıyız ki D vitamini almanın en iyi yolu güneş ışığından faydalanmaktır.

İçerdiği A ve D vitaminleri, selenyum, kolin, çinko ve demir gibi bileşenlerle vücudun dayanıklılığını artıran, bağışıklık sistemine güç veren yumurta; kandaki oksijen alışverişini düzenler, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Yumurta tüketmeyi alışkanlık haline getirmek lazımdır. Bu, kanser ve kalp-damar hastalıklarına karşı da son derece önemlidir. Aynı zamanda yumurta sindirim problemlerini önler, menopoz dönemindeki şikayetleri hafifletir, kemik erimesinden korur, kronik rahatsızlıkların önüne geçer. Felç gibi hastalıkların, ilerleyen yaşlarda katarakt ve diğer görme bozukluklarının, meme kanserinin ve buna benzer ciddi hastalıkların önlenmesinde görev alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.