Ultrason Kağıdında Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Görünür?

Ultrason Fotoğrafından Cinsiyet Tahmini Ultrasonda Cinsiyet Yanılması Olur mu

0 281

Ultrason Kağıdında Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Görünür?

Gebelik haberi alındıktan sonra en sık merak edilen şey bebeğin cinsiyeti olur. Cinsiyet öğrenildikten sonrasında hazırlıklar başlar; odalar düzenlenir, oyuncaklar, kıyafetler ve bebeğin ihtiyaçları alınır. Bebeklerin cinsiyetleri, aylık düzenli kontrollerde ultrason ile öğrenilir. Bebek, anne karnına düştüğü andan itibaren genetik olarak cinsiyetini kazanmıştır. Ancak dışarıdan görebilmek için belirli bir haftaya kadar büyümesini beklemek gerekecektir.

Bebeğin cinsiyetini ultrasonla öğrenebilmek için genital organının şekillenmesi gerekir. Sonrasında bacak arası görüntülenerek cinsiyeti tespit edilir. Gebeliğin 2. ayından sonra genital organlar gelişmeye başlar. Erkek bebeklerde penis oluşurken, kız bebeklerde dudaklar şekillenir. 3. ayın ortalarına doğru genital organ gelişimi tamamlanır ve bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Erkek bebeklerin cinsiyetini tespit edebilmek, kızlara göre biraz daha uzun sürebilir.

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Sperm yumurtayı döller döllemez bebeğin cinsiyeti genetik olarak belirlenir. Spermde bulunan kromozom cinsiyeti doğrudan belirler. Yumurtanın cinsiyet oluşumunda herhangi bir etkisi yoktur. Bebeğin cinsiyetini anne karnındayken öğrenebilmek için ultrasonla görüntüleme yöntemi kullanılır. Gebeliğin 14. haftasından sonra bebeğin genital organ gelişimi tamamlanır ve ultrason sayesinde öğrenilebilir.

Gebeliğin 13. haftasında dış genital organlar belirginleşmeye başlar. 14. hafta ile birlikte 3 ay devam edecek olan ikinci trimester döneme girilir. Bu dönem ile birlikte kız bebeklerin yumurtalıkları, abdomen bölgesinden pelvis bölgesine doğru iner. Erkek bebeklerde ise prostat bezleri gelişim göstermeye başlar. 4. ayın sonunda ultrason ile daha net görüntü alınabilir. Böylece bebeğin cinsiyeti öğrenilecektir.  12. hafta itibariyle yapılan ultrasonlarda doktor tarafından cinsiyet tahmini yürütülebilir. Doktorların tahminleri %95 doğru çıksa da, 5. ayda yapılan üç boyutlu ultrason sonucunda kesin olarak cinsiyet görüntülenir.

Ultrason Fotoğrafından Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır ?

Yukarıda örnek olarak paylaşılan USG (ultrason görüntüsü) ile bebeğiniz ultrason görselini karşılaştırarak bebeğinizin cinsiyeti için tahminde bulunabilirsiniz. Aşağıda resimde boy yazan yer erkek bebek, girl yazan yer ise kız bebektir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılmaz?

Ne yazık ki bebeklerin cinsiyetini her durumda öğrenmek mümkün olmayabilir. Bu durumlardan ilki anne adayının fazla kilolu olmasıdır. Ayrıca bebeğin anne karnında nasıl konumlandığı, kullanılan görüntüleme cihazlarının yeterli çözünürlüğe sahip olmaması ve bebeğin cinsiyetle alakalı problemlerinin olması da sonuç almayı engeller. Bu noktada önemli olan nokta ise bebeğin cinsiyeti değil, genel sağlık durumunun iyi olmasıdır.

Ultrason Ne İçin Kullanılır?

  • Hamileliğin normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğinin gözlemlenmesi,
  • Hamilelik haftasının doğrulanması,
  • Çoğul gebelik gibi durumların tespit edilmesi,
  • Bebeğin konumunun ve ne kadar büyüdüğünün ölçülmesi,
  • Bebeğin kalp atışlarının duyulabilmesi,
  • Bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi,
  • Plasentada herhangi bir anomali olup olmadığının kontrol edilmesi,
  • Bebeğin gelişim geriliği gösterip göstermediğinin tespit edilmesi,
  • Amniyotik sıvı miktarının ölçülmesi ve
  • Rahmin genel durumunun görüntülenebilmesi için kullanılır. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.