Yenidoğan Bebeğin Bezinde Kan Bebeklerde Bezde Pembe Leke Neden Olur

Bebeklerde İdrarda Kan Yeni Doğan Bebeğin İdrarında Kan Nedenleri Tedavisi

0 117

Bebeklerde İdrarda, Bebek Bezinde Kan Neden Neden Olur?

Bebekte idrardan kan gelmesi, bebek bezinde kan, pembelik görülmesi durumu idrar yolu enfeksiyonu, kum dökme, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, sünnet derisi darlığı, idrarla atılan ürik asit kristalleri gelmesi gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bebekte idrarda kanın neden kaynaklandığı idrar testi ve ultrason gibi testlerle tespit edilebilir

Bebekte İdrardan Kan Gelmesi, Bebek Bezinde Kan Neden Olur?

Bebeklerde idrardan kan gelmesi ve bebek bezinde kan yukarıda bildirdiğimiz nedenlerden olabilir.

Doktorunuz, bebeğinizin idrarında kan olup olmadığını anlamak için idrar tahlili isteyecektir. Eğer tahlil sonucunda böyle bir problem tespit edilirse ultrason ile bebeğinizin böbreklerine ve idrar kesesine bakılarak böbreklerinde taş ya da enfeksiyon bulunup bulunmadığı kontrol edilecektir. Ultrasonda taş görülmezse bebeğiniz 2 yaşına girinceye dek her 6 ayda bir ultrason muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca hekiminiz kanamaaya neyin sebep olduğunu belirleyebilmek için ultrason haricinde kan tahlillerine de ihtiyaç duyacaktır. Metabolik bir sorun varsa bu, tahlillerle ortaya çıkacaktır. Bazı bebeklerde kum dökme ve metabolizmayla ilgili birtakım rahatsızlıklar görülebilir. İdrarda aşırı okzalat ve kalsiyum atılımı, kanda ürik asit ve kalsiyum yüksekliği buna örnektir. Bu yüzden idrar ve kan tahlillerinin birlikte değerlendirilmesi önemlidir.

Günümüzde kullanılan hazır bezler bebeğin idrarını kan gibi gösterebilmekte ve anneleri yanıltabilmektedir. Hazır bezler, bebeğin idrarını süzer. Bu sırada bebeğin idrarındaki kristaller (yani idrar tortusu) bezin en üst tabakasında süzülüp birikir. Bu kristaller hava ile temas edince oksitlenir ve bazen pembe renkte, bazen kiremit renginde bazen de turuncu renkte lekelere sebep olur. Bu da kan gibi göründüğünden anneleri telaşlandırır.

Yani bu durum bebekte herhangi bir sağlık sorunu olduğunu göstermez, bebek bezlerinin yol açtığı bir olaydır, endişe etmemelidir.

Bebekte İdrardan Kan Gelmesi, Bebek Bezinde Kan Varsa Ne Yapmalıdır?

Bir çocuk doktoruna gitmeli, TİT yani tam idrar tahlili testi yaptırmalıdır. Doktor kontrolünde bebeğe, çocuğa bol su içirilmeli, bebeğin bağışıklığının güçlenmesi adına bebek sık sık emzirilmelidir.

Bebekte İdrardan Kan Gelmesi, Bebek Bezinde Kan Nasıl Tedavi Edilir?

Uygulanacak tedavi, rahatsızlığın sebebine bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu mevcutsa ve bu yüzden idrarından kan geliyorsa doktorunuz antibiyotik tedavisi başlatacaktır.

Bebekte İdrarda Kanla İlgili Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Soru: Oğlum 6 aylık, bezini açıp baktığımda idrarı pembe renkteydi. Sizce bu neden kaynaklanıyor? Ne yapmalıyım?

CEVAP

Uzm. Dr. Erdal Erginer’in cevabı “İdrarla atilan ürik asit kristalleri bezinde pembe lekeler yapar. Normaldir.”

Soru: İyi günler doktor bey, 3 aylık bir bebeğim var, 2 günden bu yana idrarı hep pembemsi geliyor. İdrar sıklığı da son derece azaldı, artık 4-5 saat arayla idrar yapar oldu. İnternette bunun kristallerden kaynaklandığını ve bol su içerse düzeleceğini söylüyorlar. Fakat ben çok tedirginim, acaba iltihap mı? Gerçi ateşi de yok. Siz ne düşünüyorsunuz? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Uzm. Dr. Erdal Erginer’in cevabı “Okuduklarınız doğru ama bu iltihap olmayacağı anlamına gelmez. Siz yine de idrar tahlili yaptırın.”

Soru: Merhabalar, oğlum henüz 8 günlük, bezinde idrarının olduğu yerde pembemsi lekelerle karşılaştım. Bu 4-5 defa oldu. Sizce bunun sebebi nedir? Doğum yaptıktan sonra ilk kontrolümde doktor ‘bu lekeler normaldir, bir süre sonra geçer’ demişti. Fakat bir arkadaşımın bebeğinde de aynı şey olmuştu, sünnet ettirmek zorunda kaldılar, daralma sorunu varmış. Acaba bebeğimin bezi de mi bu yüzden lekeleniyor?

CEVAP

Dr. Murat Akça’nın cevabı: “İlk hafta içinde iyi beslenememe ve sıvı azlığına bağlı, bir de sünnet derisi darlığına bağlı olabilir, kilo kontrolü ve sünnet derisi muayene edilmeli, bir de idrar tahlili yapılsa iyi olur. Çoğunlukla düzelen bir durumsa da dikkatli olunmalıdır”

Soru: 4 aylık bir bebeğim var, ne zaman idrarını yapsa bezinde pembe lekeler görüyorum. Neden olabilir? Yardımınızı bekliyorum.

CEVAP

Uzm. Dr. Erdal Erginer’in cevabı “Bu idrarla atilan ürik asit kristalleridir. Normal bir durumdur”

Not: Yukarıda doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.