Yılanı Ne Kaçırır Neyi Sevmez Kükürt Kaçırır mı?

Yılanın Sevmediği Kokular Yılan Neye Gelmez Tecrübeler Anlatılıyor

0 372

Yılanları Uzaklaştırmanın Doğal Yolları Nelerdir?

Yılanları öldürmek ekolojik dengeyi bozacağından önerilmez. Şayet yılanlar öldürülürse tarlalar farelerce talan edilir. Yılanları öldürmek yerine onları uzaklaştıran çözümler bulmalıyız. İşte halk tarafından uygulanan yılanları sizden uzak yılanların hoşlanmadığı kokular, doğal çareler;

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) ‘nden Prof. Dr. Lokman Aslan yılanın sevmediği kokuları şu şekilde bildiriyor;

“Bağ ve bahçelere ekilen nohut, yılanları oradan uzak tutar. Çünkü yılanlar tuzlu ortamlardan kaçar. Sarımsak kokusundan da nefret ederler. Evin bir köşesine naftalin koymak da evi yılanlardan korumanın başka bir yoludur. Ayrıca kireç veya kükürt, yılanların en sevmediği şeylerdendir.”

Yılanın Sevmediği Onları Uzak Tutan Kokular İle İlgili Tecrübeler

Bir ara ablamın yayla evine misafirliğe gitmiştik. Evin her yerine sarımsak astıklarını gördüm. Yatak odasına bile asmışlardı. “Vampirler gelmesin diye mi böyle yaptın? Evin her tarafı sarımsaklarla dolu, bu ne böyle?” dedim, gülmekten karnıma ağrılar girdi. Ablam da bana; “Gülme, bunlar yılanları evden uzak tutuyor. Yaylada yılandan çok ne var? O yüzden evin her yerine sarımsak asıyoruz, yaklaşamıyorlar. Eğer böyle yapmasaydım başka türlü kurtulamazdım.” demişti.

Sarımsak, kükürt, soğan gibi ağır kokulu şeyler yılanları uzaklaştırır. Ancak yazlığa gidecekseniz bulunduğunuz yerin çevresine bolca nane ekmenizi öneririm, en etkili kesin çözümdür. Bizim köyde çoğu yere nane ekilmiş, suyun etrafında da var, tek bir yılan bile yok.

Ben köyde büyüdüm, yılanlar köy evlerinin, yayla evlerinin baş belasıdır. Yılanlardan kurtulmak istiyorsanız toz kükürt kullanmanızı tavsiye ederim. Kükürt dökülen yere asla yılan gelmez. Evinizin etrafına kükürt dökün, göreceksiniz oraya kesinlikle yılan uğramayacak.

Yılanı kimyasal madde kullanmadan ve öldürmeden uzak tutmanın yolu nedir biliyor musunuz? Tezek yakmak. Evet, öküz, inek gibi hayvanların tezeği var ya, ondan bahsediyorum. Küçük bir ateş şeklinde yakarsanız hiç yılan gelemez. Denenmiş bir yöntemdir, işe yarıyor. Tezek ağır ağır yanıyor fakat berbat bir koku bırakıyor, orası ayrı. Katlanmaktan başka çare yok. Bana kalırsa en zararsız ve pratik çözüm bu.

Naftalin, kükürt, mazot, zift ve benzeri yılanların sevmediği kokulardır, bunları kullanıp yılanları köyden uzak tutuyoruz.

Yılanlar zift kokusundan hiç hoşlanmaz. Zift dökülen yere asla yılan gelmez. Evinizin bahçesi varsa, toprağın bittiği yerden duvara 30-50 santim genişlikte boylu boyunca zift sürün.

Yılanların en sevmediği koku, nohut kokusudur. Onları evinizden uzak tutmak istiyorsanız etrafa nohut dikip büyütün. Nohudun gövdesi ve yaprakları tuzludur. Nohut yapraklarından çıkan toz, yılanların derisini yakar. Böylece onlar bağınıza bahçenize dadanamaz.

Yılan mazot kokusunu hiç sevmez. Mazot alıp 5’te bir oranında kükürt ve naftalinle karıştırarak bunu inci çizgi halinde bahçenizin kenarına dökün. Suyla yıkamazsanız ve yağmur da yağmazsa 6 ay boyunca etkisi devam eder.

Çevreye ve yuvaların ağzına naftalin koyabilirsiniz. Yılanlar naftalin kokusunu alınca sersemler ve aşırı derecede rahatsız olurlar.

Ben yılandan çok korkarım. Yaz tatilinde köye gidiyorum. Ziraatçı bir tanıdığım “Bahçenin kenarına kükürt dökersen yılan gelmez.” dedi. Yaptım ve gerçekten dediği gibi oldu. Köydeki insanların çoğu da böyle yapıyormuş, faydasını gördüklerini söylüyorlar. Yılanları öldürmek ekolojik dengeyi bozar, onları öldürmeyin. Aksi takdirde tarla fareleri ve bazı hayvanlar ürünlerinize musallat olur ve onları yok eder. Hiçbir canlı boşuna yaratılmamıştır. Canlılara ve tabiata saygı göstermeliyiz. Bu arada bir şey daha söyleyeyim; köylerde evlerin tavanlarına iğde asılır. Bunun da yılanları uzak tuttuğu söylenir. Doğruluğunu bilmiyorum.

13 dönümlük bir arazide 20 yıl bekçilik yaptım. İşim gereği sürekli araziyi dolaşıyordum. Yaz mevsiminde dolaştığım yerlerde sık sık yılanlarla karşılaşırdım. Yılda en az 15 defa görürdüm. Ancak dolaştığım güzergaha bir avuç kadar 2-3 metre arayla kükürt serptim. Bunu yaptıktan sonra bir daha orada yılan görmedim. Fakat olur da yaz günü yağmur yağarsa kükürt bozulabilir, yeniden atmanız iyi olur. Hem kükürt pahalı bir şey değil.

Yılanlar göz kapağı olmayan hayvanlardır. Nereye yılan girmesini istemiyorsanız o yerin çevresine toz kireç serpin, yılanlar o bölgeye giremez. Zira toz kirecin yakıcı bir etkisi vardır. Yılanlar da gözlerine bir şey olmasın diye kirecin üzerinden geçemez, etrafından dolaşıp giderler. Kıbrıs, yılanın en çok olduğu yerlerden biridir. Kırsal kesimlerde hep bu yöntemi uyguluyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.