Yeşil Kırmızı Çarliston Dolma Biber Kaç Kaloridir?

Biber Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

0 13

Biber Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Biber, yemeklerin vazgeçilmez malzemesi ve salatalara tat veren bir sebzedir. Biber dolması ve biber turşusu başta olmak üzere biber ile elde edilen çeşit çeşit lezzet vardır. Bunların hepsi de çoğu kişi tarafından beğeniyle tüketilir.

Bu kadar çok tüketilen biber hakkında en çok merak edilen konulardan biri biberin zayıflamaya veya kilo almaya etkisi ve kalori oranıdır. Makalemizde bu hususta bilgi edinebilirsiniz.

Biber Kaç Kalori Yapar?

  • 1 adet yeşil tatlı biber 8 kaloridir.
  • 1 adet çarliston biber 12 kaloridir.
  • 1 adet yeşil dolma biber 9 kaloridir
  • 1 porsiyon yani 150 gram dolmalık biber 36 kaloridir.
  • 1 adet kırmızı biber 19 kaloridir.
  • 1 porsiyon çarliston biber 60 gramdır ve 12 kaloridir.

Biberin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Beslenme ve diyet uzmanı Zeynep Bilgin, biber zayıflatır mı? sorusuna açıklık getirdi. “Samandağ biberi metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.” diyen Bilgin, “Metabolizma hızlanınca vücudun yağ yakması da kolaylaşır.” şeklinde açıklama yaparak Samandağ biberinin zayıflama üzerindeki etkisine dikkat çekti. Sözlerine devamla Zeynep Bilgin; “Biber, mide salgısını artıran bir gıdadır. Böylece yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine ve hazmedilmesine katkı sağlamaktadır.” dedi. Samandağ biberinin lif yönünden zengin olduğunu belirten Bilgin, bu özelliğiyle Samandağ biberinin, kabızlık için doğal bir çözüm olduğunu ifade etti. Samandağ biberinin çok faydalı olduğunu vurgulayan Zeynep Bilgin; “Samandağ biberi güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bundan dolayı çeşitli kanserlere ve kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Öte yandan bol miktarda C vitaminine de sahiptir. Bu itibarla vücut direncini artırmaktadır.” diye konuştu.

TABDER Başkanı Ayhan Ercan da bu konuda önemli tespitlerde bulunarak, biber kilo verdirir mi?, biber yağ yaktırır mı? şeklindeki soru işaretlerini giderdi. “Vücudumuz günlük olarak pek çok vitamine ihtiyaç duymaktadır. Biber ise mükemmel bir vitamin deposudur.” diyerek biberin yüksek besin değerine sahip olduğunun altını çizen Ercan, biber içerisinde A, C, K vitaminlerinin bulunduğunu kaydetti. Ayhan Ercan konuşmasını sürdürerek şu bilgileri verdi:

Biberin içerisindeki vitaminler kanserin önlenmesinde oldukça etkilidir. Fakat anti-kanser etkisini bir kenara bırakarak acı biberin kilo verme sürecindeki rolüne değinmek istiyorum. Acı biberin kalorisi ne kadar? ve acı biber yiyerek zayıflamak mümkün mü? gibi sorular gelmektedir. Öncelikle şu bilinmelidir ki; kırmızı acı biber ve yeşil acı biber, vücudun harcadığı oksijen miktarını artırır. Yani bu demektir ki; metabolizmanız daha aktif olacaktır. Kısaca biber, zayıflamaya destek olan yararlı bir besindir.

Biber, kapsiko’n isimli bir etken madde barındırır. Bu maddenin kilo verdirdiği düşünülmektedir. Ancak biberin zayıflamaya doğrudan etki edip etmediği hakkında kesin bir şey söylemek zordur. Biber, metabolizma yavaşlığına iyi gelir. İşte buna istinaden kilo vermeyi ve yağ yakmayı da olumlu yönde etkilediği savunulmaktadır. Lakin biber, yemek yeme isteğini kamçılayan bir sebzedir. Bu sebeple biber tüketilirken daima temkinli olunmalıdır.”

Biberin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biber, vücudu toksinlerden arındırma konusunda son derece başarılıdır. Vücudun gereksinim duyduğu bileşenlerin büyük bir kısmını ihtiva eden biber, hastalıklara şifadır. Bilhassa çiğ biber, kanserin düşmanıdır. Biber kalp rahatsızlıklarından da korumakta ve içerisinde beta karoten yer almaktadır. Bu maddenin bulunduğu tüm gıdalar katarakt ve felç riskini büyük ölçüde düşürmektedir, işte biber de o besinlerden biridir. Kış mevsimine biber tüketimine daha da önem verilmelidir. Zira C vitamini oranının yüksek olması nedeniyle, soğuk algınlığı, nezle, grip ve benzeri hastalıkların önüne geçmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bolca lif içeren biber, sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bu sayede kabızlığa, hazımsızlığa ve bunun gibi sindirim problemlerine çare olan biber, sağlık dostu bir yiyecektir.

Beta karotenin yanı sıra bu sebze B1, B2, C, K vitaminleri ile potasyum mineraline de sahiptir. İştahı artıran biber, mide kaslarını güçlendirir, mideyi rahatlatarak sindirimi kolaylaştırır, vücutta biriken zararlı maddeleri tışarı atar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.