Youtuber olmak için gerekenler, A’dan Z’ye YouTuber Püf Noktaları

,

Birçok kişinin nasıl youtuber olunur diye sorduğunu sık sık işitiyoruz, YouTuber olmak, yani YouTube’da ünlü olmak için kendinize özgü, eşsiz kişiliğinizi ifade etmeniz ve abonelerinize biraz sevgi göstermeniz gerekiyor! Kendinizi YouTube’da ünlü yapmak için, kendi karakterinize uygun cıvıl cıvıl içerikler oluşturup yayınlayarak ilk adımı atmalısınız. Daha fazla video içeriği sağlamak için izleyicilerinizle etkileşime geçmeye, videolarınızı hem kanalınızda hem de diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalısınız. Bir gecede Youtuber olmak her zaman gerçekleşmeyebilir, cesaretinizi kırmayın. Viral videolar zaman zaman hızlı bir  popülerlik kazandırabilir, ancak kalıcı bir YouTube şöhretinin oluşturulması zaman alır. İstikrarlı bir çalışma ile gelen yükseliş, sizi daha uzun vadeli bir şöhrete götürecektir. Sizde nasıl youtuber olunur diyenlerdenseniz yazımızı dikkatlice okuyun.

Youtuber olmak için 16 önemli ipucu

Youtuber olmak, yani YouTube’da meşhur olarak bir YouTube fenomeni olmak için, izlemeniz gereken adımları size maddeler halinde anlatacağız. Fakat öncelikle söyleyelim, YouTuber olmak için zaman ayırmanız ve çaba göstermeniz gerekiyor. Diğer işlerde olduğu gibi, YouTuber olmak için de emek vermek, özveri ile çalışmak ve doğru adımları atmak sizi başarıya götürecektir.

YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?

Youtuber olmak için konu seçerek bir içerik oluşturmak isteyeceksiniz. Bunun en iyi yolu, farklı kişiliğinizi ön plana çıkartan ve izleyicilere sevgi gösteren içerikler oluşturarak başlamaktır. Aboneleriniz veya ileride aboneniz olacak kişiler, sizi izlediğinde içeriğinizi samimi bulmalı ve onu ekranda tutmalısınız. Ayrıca aboneleriniz ile etkileşime girmelisiniz, yorumlar, yorumlara hızlı geri dönüşler ve diğer sosyal medya ve forumlarda paylaşımlar…

Youtuber olmak için gerekenler

Bazı videolar bir gecede fenomen olur, fakat sizin videonuz bunu başaramadığı zaman sakın hayal kırıklığı yaşamayın. Çok çabuk popüler olmak, hızlı bir çöküşün habercisi olabilir. İyi bir YouTube şöhretinin oluşturulması zaman alabilir, ancak bu daha uzun vadeli bir şöhrete götürecektir. Haydi YouTuber olmak için püf noktaları nelerdir öğrenelim.

1. Popüler gündemi kaçırmayın sürekli araştırın

YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?
YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?

Gündemde olan, insanların arama yaptığı, çokça bahsedilen haber ve popüler konular ile alakalı videolar hazırlarsanız şansınız daha fazla olur. Popüler konuları takip ederseniz ve popüler konularda daha fazla bilgi sahibi olursanız, bu konunun ne zaman çok aranacağını ve top trend olacağını, yani yükseleceğini tahmin edebilirsiniz. Bir iki gün içinde top trend olabilecek videoları önceden oluşturup yüklemek için hazırlıklı olun.

İpucu : Popüler konuları bulmak için YouTube’un trend sayfasını, Twitter trend topic ve Google haberleri inceleyin.

2. Video ile cevap vermek

YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?
YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?

Ünlü bir YouTuber videosunu alın ve yanıt olarak ilginç, dikkat çekici bir video çekin, eğlenceli birşeyler katın. Videolara video ile yanıt vermek ve fenomen videoların eğlenceli taklitlerini hazırlamak genelde çok popülerdir ve başkalarının başarılarından yararlanmanın kolay bir yoludur.

 • İnsanlar ünlü bir videoyu bulmak için arama yaptığında sizin videonuzda listelenir. Orijinal videoların sahipleri, orijinallerini daha çok üne kavuşturduklarından dolayı video yanıtlarını ve taklitlerini severler.
 • Yanıt veya taklit videolarda, bahsi geçen kişinin YouTube kullanıcı adını videonuzun başlığına eklediğinizden emin olun. Bu, videonuzun, sağdaki kenar çubuğunda görünme şansını artıracaktır.
 • Videonuzun internette kaybolmaması için doğru etiketleri kullandığınızdan emin olun.
 • Ünlü bir videonun, “autotune” sürümünü oluşturmak, yüksek izleyici ve hızlı etkileşim kurmak için iyi bir yol olabilir.

Autotune” terimi akort düzeltme teknolojilerini kastetmek amacıyla kullanılmaktadır. Auto-Tune, Vokal ve enstrümantal performansların akortlarını düzeltmek, yanlışlıkları ve hataları gidermek amaçlı kulanılmaktadır ve birçok sanatçının daha kusursuz kayıtlar yapmalarına olanak tanımaktadır.

3. Sosyal Medya etkinliklerine katılın

İnsanlar, sizinle şahsen tanıştıklarında kanalınıza abone olma ihtimalinin daha yüksek olacağını unutmayın. Sosyal medya etkinlikleri dikkat çekmek, arkadaş edinmek ve popülerliğinizi artırmak için harika bir yoldur. Abone olan insanlarla tanıştığınızda, onlara şükranlarımızı bildirin ve onları kişisel olarak tanımaya çalışın.

İnsanlar genellikle Sosyal medya etkinliklerinde, etkinliğe katkıda bulunmak adına videolar hazırlarlar. Unutmayın, videolarını izlemek ve sizinle görüşmek için vakit ayıran insanlarla tanışmak amacıyla oradasın. Sevimli ve dostça davranın.

4. Youtube fenomenleri ile iletişime geçin

YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?
YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?

Ünlü insanlarla tanışmayı deneyin, YouTube veya Twitter aracılığıyla en sevdiğiniz insanlardan bazılarıyla doğrudan iletişime geçin. Onlarla birlikte video yapma isteğinizi paylaşın. Başarabilirseniz, daha fazla tanınmak için harika bir yol olabilir. Birçok kişi bu şekilde üne kavuştu.

Sizinle benzer tarzda insanlarla işbirliği yapmak en iyi yoldur. Bu şekilde birbirinizin izleyicilerini paylaşabilirsiniz. Biriyle iletişim kurduğunuzda, ortak video için harika fikirler üretmelisiniz. Böylece elinizde işbirliği için değerli bir şeylerin olduğunu karşıdaki kişiye anlatabilirsiniz.

Sizinle işbirliği yapmak isteyen birini asla geri çevirmeyin. YouTube topluluğunun amacı, birbirine yardımcı olarak zenginliği paylaşmaktır. İşbirliği yapmak istediğiniz kişi çok uzakta yaşıyorsa, bir araya gelmek için Skype gibi video konferans yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bir YouTuber ile işbirliği yapabilirseniz, videonun temasının videoda yer alan herkes ile alakalı olmasına gayret gösterin.

5. Çarpıcı Video ve YouTube SEO

Çarpıcı bir videonuz varsa, bu videonuza bazı özellikler kazandırmanız, iyi sayıda görüntülenme ve yüksek izleyici oranına ulaşmanızı sağlayabilir. Belkide bu, sizi birkaç gün içinde YouTuber yapabilir. Videonuzu özelleştirmenin en iyi yolunu bulmak için, videonuza insanların gerçekten ilgilendiği, aradığı bir başlık ve açıklama eklemeyi deneyin, tabiki bu videonuz ile alakasız olmamalı, insanları kandırmayın.

6. Kanalınıza etkileyici görünüm kazandırın

Kanalınızın görünme biçimi, videolarınızın başarısını sağlayabilir veya bozabilir, bu nedenle ilgi çekici olduğundan emin olun!

 • İşe başlamak için akılda kalıcı bir kanal ismi bulun
 • İlgi çekici, kaliteli bir kanal resmi çalışması yapın ve kanalınıza ekleyin.
 • Kanalınızı görüntüleyen kişilere, sunduğunuz içerikler ile ilgili kısa bir açıklama ekleyin.
 • Yeni videolar oluştururken kanal arkaplan resmini ve açıklamasını güncelleyin.
 • Kanal açıklamanızda diğer web sitelerine bağlantılar ekleyerek kendinizi tanıtın.
 • Diğer sosyal medya hesaplarınızı YouTube hesabınıza bağlayın, böylece insanlar sizi diğer sosyal medya ağlarından bulup takip edebilir. Bu, kendi topluluğunuzu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

7 . Videolarınıza etiketler ekleyin

Doğru etiketler olmadan kimse videolarınızı bulamaz! Kanalınıza bir video yüklediğinizde, açıklayıcı, spesifik, aranan etiketleri seçin. Videolarınız bu şekilde görüneceğinden, diğer herkesle aynı etiketleri kullanmak istemezsiniz.

 • Videonuz ile ilişkili anahtar kelimeleri seçin, izleyicileri, gerçekten alakalı olmayan bir anahtar kelimeyle yanıltmayın.
 • En fazla görüntüyü elde etmek için geniş (longtail) etiketleri kullanın.
 • Videoda bahsi geçen kişi adlarıyla, anlattığınız konu ve etkinliklerle alakalı anahtar kelimelerle yer verin.
 • İnsanların aradığı etiketleri bulun ve kullanın. Bu etiketleri bulmanıza yardımcı olacak birçok web sitesi var.

8. Videolarınızı yalnızca iletişimde olduğunuz insanlar arasında tanıtın

Biriyle iletişimde değilseniz, ondan videonuzu izlemesini ve paylaşmasını istemeyin. YouTube dünyasında bu yanlış bir şeydir. Bunun yerine, sahip olduğunuz ilişkileri kullanın ve görüntüleyenlerin doğal olarak paylaşmasını sağlayın. Bir gecede olmayacak, ancak izlenmenin istikrarlı yükselişini göreceksiniz.

Videolarınızı Facebook, Google Plus ve Twitter gibi diğer sosyal ağlar aracılığıyla paylaşın. Tanımadığınız kişilerden, sayfalarında ve yorumlarına videolarınıza yönlendirme yapmalarını istemeyin.

Belki son çare olarak, youtube beğeni hilesi sayılacak bir hizmet sunan sitelerde görüntüleme satın alarak görüntüleme sayınızı yapay olarak artırabilirsiniz; ancak beğeni hilesi yapmanın spam oluşumuna ve kanalınızın zarar görmesine sebep olabileceğini asla unutmayın.

9. Abonelerle iletişim kurun

Popülerlik kazanmak için, size yorum bırakan her kişiye yanıt vermeye çalışın. Bu, abonelerinizle yeni ilişkiler kurmaya başlamanın iyi bir yoludur. Biri size güzel bir mesaj bırakırsa cevap verin. Eğer tavsiyede bulunmanızı istiyorsa yardımcı olun. Hakiki ve dostça davranışlar, gittikçe daha fazla insanı kanalınıza çekecektir.

Abonelerinizle etkileşim kurmanın birkaç iyi yolu:

 • Bir Twitter hesabı edinin ve YouTube kanalınızı takip eden kişileri takip edin. Mümkün olduğunca onlarla etkileşim kurun.
 • Görüntüleyenlerin sizinle özel olarak iletişime geçmesini sağlayacak bir e-posta oluşturun. Birçok kullanıcı, YouTube Özel Mesaj Özelliği yerine e-postayı tercih eder.
 • Yorumları cevaplamaya çalışın. Tüm yorumları cevaplamanıza gerek yok ancak beğendiğiniz yorumlara cevap verin. Birçok izleyici, yanıt almak ister.

10. Diğer kanalları takip edin

YouTube bir topluluktur ve popüler olmak istiyorsanız, sizinde topluluğa katılmanız gerekir. Diğer insanların sayfalarına yorumlar yoluyla, Twitter’da veya başka herhangi bir şekilde etkileşimde bulunun. Her zaman gerçek pozitif geri bildirimler verin.

 • Yorum bırakmadan önce mutlaka videoları izlediğinizden emin olun. Aksi taktirde insanlar sahte olduğunuzu düşünebilir, özellikle de kanalınıza bir bağlantı verdiyseniz spam olarak işaretleyebilirler.
 • Diğer kanallarla etkileşime girdiğinizde, kendi izleyicilerinizin yararlanabileceğini düşündüğünüz videolar gibi, kanalınızı zenginleştirecek içeriklerle bağlantı kurun.
 • Hazırladığınız videolarda izlediğiniz diğer YouTube kullanıcılarıdan bahsedin.

11. En az haftada bir kez yeni videolar oluşturun

İnsanların kanalınızı tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için kanalınızı sık sık güncellemelisiniz. Abonelerin yeni içerik görmeyi bekleyebileceklerini düşünerek, mümkünse belirli günlerde yeni içerik yayınlayacak şekilde zamanlama yapın. Sürekli yüksek kaliteli videolar yapın ve her seferinde orijinal bir içerik sunun.

 • Yeni videolar arasında, başkalarının videolarınıda “beğenmek” için vakit harcayın ve diğer içerikleri tanıtın böylece aboneleriniz bir sonraki video hazır oluncaya kadar onları meşgul edecek bir şeye sahip olacaklar.
 • Abonelerinizle iletişimi, yalnızca videolarınızı yayınladığınız günlerde değil, tüm hafta boyunca sürdürün.
 • Belirli bir gün veya süre yayın yapamayacaksanız, önceden hazırladığınız videoları yayınlanmak üzere zamanlayın.
 • En iyi YouTube kanalları genellikle günlük videolar yayınlarlar, mümkün olduğunca sık video paylaşmaya çalışın.

12. Videolarınızda doğal olun

İzleyiciler, videolarınızın orijinal olup olmadığını 10 saniyeden kısa bir sürede söyleyebilir. Komik, etkileyici, sevimli veya neşeli misiniz? Benzersiz kişilik özellikleriniz ne olursa olsun, videolarınızda gösterin.

 • Aileniz ve arkadaşlarınızla nasılsanız, videolarınızda da aynı şekilde kendiniz olmalısınız. Aksi takdirde, izleyiciler, orijinallik ve eğlence için başka yerlere bakacaklardır.
 • Muhtemelen ilk ve birkaç video çekiminizde sinir bozucu olacaksınız, bu normaldir. Eğer yardımcı olursa, kamerayı arkadaşınız veya kardeşiniz gibi düşünün. Onunla şakalaşın ya da güvendiğiniz biriyle sohbet ediyormuş gibi kayıt yapın.
 • Komik duruma düşmekten korkmayın. Kelimeler biraz titrekse ya da hiç komik olmayan bir şey söylerseniz endişelenmeyin, bu izleyicileri daha çok dikkatini çekecektir, çünkü sizin doğal olduğunuzu  göreceklerdir.
 • İnsanlar profesyonel Hollywood yıldızlarını görmek için YouTube’a girmez. Başkalarının stillerini kopyalamayın. Kendiniz ile ilgili orijinal şeyleri bulun ve kaydedin.

13. Kitlenize, ilgilerini çekecek şeyler sunun

YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?
YouTuber Olmak İstiyorum! Nasıl YouTuber olunur?

En popüler YouTube videolarına bakarsanız, her birinin ilginç bir şey sunduğunu göreceksiniz. Bazıları şaşırtıcı müzikler sunarken, bazıları yararlı tavsiyeler sunuyor ve bazıları da birkaç dakikalık komik eğlenceli videolar sunuyorlar. Peki siz videonuzu izleyen kişilere ne sunacaksınız? Hazırlayacağınız her video için bunu göz önünde bulundurun.

 • Tavsiyelerde bulunma; Uzmanlık alanınız nedir? Yaşantınızdan örnekler başlamak için iyi yer olabilir. En etkili ders çalışma yöntemleri, nasıl dans edilir, kravat nasıl bağlanır veya kıvırcık saçları düzeltme teknikleri gibi deneyimlediklerinize dayalı tavsiyelerde bulunun.
 • Görüşlerinizi bildirme;  Dünya siyaseti, popüler kültür haberleri, spor, müzik gibi konulardaki düşünceleriniz nedir?
 • Eğlenceli içerik; İnsanları güldürecek bir şey sunun. Şakalar yapın, evcil hayvanınızın ilginç görüntülerini kaydedin, başkasının videosunu değiştirin veya ünlü bir kişinin taklidini yapın.
 • Yorumlara teşvik; Videolarınızın sonunda diğer insanların görüşlerini sorun ve yorum yapmalarını teşvik edin. Bu, topluluğunuzu oluşturmak için yardımcı olacaktır.

14. Konuşurken ve göz teması kurun

Tıpkı bir izleyici kitlesinin önünde olduğu gibi, YouTube kitlenizle göz teması kurmanız gerekir. Bu, izleyenlerin dikkatini vermesini sağlar ve videolarınızı izlemeyi çok daha ilginç hale getirir. Kameraya doğrudan bakarak konuşmanızı yapın.

15. Youtuber olmak için gereken ekipmanlar

Görüntü kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin

Amatör bir video çekiyorsunuz ve hiç kimse videonuzun mükemmel olmasını beklemiyor ancak korkunç bir ışık ve kötü bir ses kaydı varsa, kullanıcılar sayfanızı hemen kapatacaktır. İyi video kalitesi elde etmenin en iyi yolu, iyi bir video kamera kullanmaktır. Artık telefonlar oldukça iyi video özellikleri sunduğu için sanırım bunu yapmak çok zor olmasa gerek.

Video kameranız ne olursa olsun, kayıt kalitesini artırmak için şunları uygulayın:

 • Işıklandırma; İç mekan videoları için ışıkları açın. Bu, görüntüyü aydınlatacak ve her şey daha renkli ve net görünecektir. Videolarınızın görünümünden memnun kalana kadar odanın çeşitli yerlerine ışıklar yerleştirerek denemeler yapın. Arka plan net olmasa bile, yüzünüzün ve mimiklerinizin net bir şekilde görünür olduğundan emin olun. Işık her zaman size doğru olmalı, yani karşınızda kalmalıdır.
 • Gürültü kirliliği; Arka plan seslerini azaltın, mümkünse tamamen kaldırın. Klima, köpeğinizin havlaması, odadaki TV gibi arka planda gürültü oluşturabilecek şeyleri kapatın. Bu sesler videonuzun kalitesini düşürecektir.
 • Yankı engelleme; Videolarınızı eko yankı içermeyen mekanlarda kayıt edin.

16. Youtuber olmak için gereken programlar

Video düzenleme programları

Videolarınızın kalitesini yükseltmek ve izlenirken çok daha ilginç olması için Movie Maker,  iMovie veya başka bir video düzenleme yazılımı ile düzenleyin. Videolarınızı sadece 4-5 dakika kadar sürecek bir düzenlemeden geçirmek çok yararlı olacaktır.

Video düzenlerken bu noktaları aklınızda bulundurun:

 • Videoyu aydınlatma araçlarını kullanın. Çok karanlık ve kasvetli görünmemelidir.
 • Sıkıcı bölümleri kesin. Videonuzun daha akıcı ve daha izlenebilir olması için duraklamalar, donuk ifadeler, öksürükler, iç çekmeler ve diğer sıkıcı bölümleri kesilebilir.
 • Daha fazla özellik eklemek için yazı ve müzik kullanın. Bu çok da gerekli değildir, ancak bir miktar cazibe katmak için arka plan müziği ve metinler ekleyebilirsiniz.
 • Videonuza “beğeni” için bir mesaj ekleyin, bu videoda ne yaptığınız ile ilgili veya espirili açıklamalar olabileceği gibi Twitter veya Facebook hesabınızı tanıtmak için iyi bir fırsat olabilir.

Çarpıcı başlıklar ve açıklamalar ekleyinceye kadar henüz videolarınız bitmiş değil. Ayrıca öne çıkan resim yani video oynamadan önce görünecek karenin dikkat çekici olduğundan emin olun. Videolarınızın bulunma şansını en üst düzeye çıkarmak için bu alanlara anahtar kelimeler ve arama terimleri ekleyin.

Yeterli abone ve video gösterimine ulaştıysanız, YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır merak ediyorsunuz demektir. Bu konuyla alakalı YouTube Para Kazanma makalemize bakmanızı tavsiye ederiz.

Önceki

Kan kanseri belirtileri Kan kanserinde rbc değeri Lösemide wbc ne kadar yükselir

Rüyalar Nasıl Yorumlanır Neden rüya görürüz psikolojik Rüyalar Nasıl Yorumlanır Rüya tabirleri doğru çıkar mı

Sonraki

Yorum yapın