Yumurta Takibi Nasıl Yapılır Ovulasyon Takibi Yumurtlama Takibi Yaptıranlar

Yumurta Takibi İle Hamile Kalanlar Yorumları Nasıldır?

0 77

Yumurta Takibi Nasıl Yapılır?

Yumurtlama dönemi yani ovulasyon süreci hamile kalabilmek için en doğru zamandır. Bu dönem, çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Kadınların çoğu, ovulasyon tarihi hesaplaması yaparak buna göre hamile kalmaya çalışmaktadır.

Ovulasyon döneminin izlenmesi ve doğurganlığın en yüksek olduğu zamanın tespit edilmesi gerekir. Cinsel birliktelik bu doğrultuda planlanmalı ve hamile kalma olasılığının artırılması için yumurtlama durumu takip edilmelidir. Sağlıklı bir kadında ovulasyon dönemi 21 ila 35 gün arasında regl dönemi ile gerçekleşir. Bu süreçte yumurtlama takibi yapılır ve doğurganlığın fazla olduğu zamanlar belirlenir. Böylelikle hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olması hedeflenir.

Evde Yumurtlama Takibi Yapılabilir mi?

Bazı testler, evde ovulasyon takibi yapmayı sağlamaktadır. Söz konusu testlerin eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Anne adayları, bu kiti eczaneden alıp idrar testi yaparak, doğurganlık seviyesinin yüksek olduğu günleri belirleyebilirler. Bu test, adetin başlamasından sonraki belirli günler içerisinde yapılmakta olup, anne adaylarının idrarındaki LH seviyesi hakkında bilgi verir. Her kadının bu testten aldığı sonuç birbirinden farklı olabilir. LH değerinin pozitif olduğu gözlemlenirse, bu dönemde cinsel birliktelikte bulunmak önerilir. Çünkü ovulasyonun gerçekleşmesi ve hamileliğin meydana gelmesi kuvvetli bir ihtimaldir.

Yumurtlama Takibi İle Hamile Kalanların Yorumları Nasıldır?

Ben 14 yaşımdan bu yana pek çok doktora gittim. Hepsi de rahmimin normalden daha küçük olduğunu söylemişlerdi. Ardından evlendim ve tedavi görmeye başladım. Şükürler olsun ki 7 yıl sonra yumurta takibi sayesinde hamile kalabildim. Oğlum şu an 1 yaşında. Demem o ki ümidinizi asla yitirmeyin ve bu rahatsızlığı kendinize fazla dert etmeyin. Rabbim izin verirse iyileşmeyecek hiçbir hastalık yoktur.

Merhaba, ben de yumurta takibi yapmıştım ve kısa bir süre önce hamile olduğumu öğrendim. Hamileliğin ilk belirtisi olarak, ilişkinin ardından 4-5 gün geçince göğüsler büyüyor ve ağrı başlıyor. Bende diş eti kanaması da oldu. İlişkinin ardından 10 gün sonra yapılan kan testinde hamile olduğum ortaya çıktı. Siz de benim gibi 9-10 gün sonra kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ben 5 senelik evliyim ve ikimizde de bildiğimiz kadarıyla bir problem söz konusu değil. Ancak maalesef çocuk sahibi olamadık. Bir kere yumurta takibi vesilesiyle hamile kalmıştım fakat 7. haftada bebeğimi kaybettim. Ardından iki sefer tüp bebek tedavisi gördüm. Birinin sonucu negatifti, diğeri ise kimyasal gebelik ile sonuçlanmıştı. İlk tedaviden sonra dondurulmuş embriyo transferi yapıldı lakin ne yazık ki işe yaramadı.

Kızlar ben çok bunalmış vaziyetteyim. 3 aydan beri yumurtlama takibine devam ediyoruz. Doktora gidip gelmekten yoruldum. Yarın tekrar başlanacak. Maalesef yine aynı şeyler olacak, ilaç verilecek ve takip edilecek. Muhtemelen bu sefer de elim boş döneceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.