Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalanlar Var mı?

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır mı

0 148

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır mı

Her kadındaki yumurtlama seviyesi farklıdır. Sağlıklı bir kadında ergenliğe girildiğinde her ay bir tane yumurtadan yumurtlama gerçekleşir. Bu döngü kişi menopoza girene kadar devam eder. Kadınlarda yumurtlama gerçekleşmesi üremenin doğal bir gerekliliğidir. Bu sebeple ergenlik ile menopoz arasındaki döneme üreme dönemi denilmektedir.

Kişide yumurtalama süreci adet döneminden 2 hafta önce meydana gelir. Bebek düşünen kişiler bu dönemleri takip etmelidir. Bebek isteyen kişiler cinsel ilişkiye girmek için doğurganlık döneminin içinde olmalıdır. Doğurganlık dönemi ise yumurtlama dönemini kapsar ve yumurtlama döneminden 5 gün önce başlar ve bir gün sonrasına kadar sürer. Yumurtlama döneminizi öğrenmek için eczanede satılan yumurtlama kitini kullanabilirsiniz.

Yumurtlama Döneminde Ne Zaman Hamile Kalınır?

Kişinin hamile kalma şansı; yumurtalanılan gün veya yumurtlama dönemine girmeden 1-2 gün içinde cinsel ilişkiye girildiğinde yüksektir. Yani kişi hamile kalma şansını yükseltmek için doğru zamanları takip etmelidir. Hamile kalmak içn en doğru zaman yumurtlamanın meydana geldiği günlerdir. Yumurtlama günleri ise yumurtlama testi ile öğrenilmektedir.

Yumurtlama Döneminde Dışında Hamile Kalınır mı?

Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınması ihtimali çok düşüktür. Hamilelik şansı en yüksek yumurtlama günü ve 1-2 gün öncesidir. Yumurtlama dönemi bittikten sonra hamile kalma riski yok denecek kadar azdır, imkansız değilse de çok düşüktür. Ancak nadir de olsa yumurtlama dönemi dışında hamile kalan kadınlar da vardır.

Yumurtlama Olmadan Gebe Kalmak Mümkün mü?

Gebelik için erkek üreme hücresi (sperm) ile kadın üreme hücresinin (yumurta) birleşip döllenmesi gerekmektedir. Yani sperm veya yumurta hücresi olmazsa gebelik gerçekleşmez. Bu sebepten ötürü adet olmayan yani yumurtlamayan kadınlard herhangi özel bir tedavi olmadan gebelik oluşması mümkün değildir.

Yumurtlama Öncesi Belirtileri Nelerdir?

  • Karında şişlik
  • Karında kramp ve sancı
  • Göğüslerde gerginlik, şişlik (hassasiyet)
  • Cinsel istek artışı
  • Çevrede ışık, koku ve tat gibi uyarıcılara karşı hassasiyet, rahatsızlık hissetme
  • Vajinal akıntıda artış: Vajinal akıntı yumurtlama döneminden birkaç gün önce artar. Akıntıda sıvılaşma görülür.
  • Vücut ısısında artış (yarım derece kadar)
  • Kasık ağrısı: Tek veya çift kasıkta ağrı yumurtlama gününde görülen yaygın bir belirtidir. Kasıklardaki bu ağrının nedeni ise vücutta yumurtlama esnasında foliküs içindeki sıvıların döl yatığına doğru sızmasıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.