Prezervatifle Hamile Kalanlar Var mı Prezervatif Varken Gebelik Oranı

Prezervatifle Hamile Kalınır mı Uzman Doktor Cevaplıyor

0 733

Prezervatif Kullanmaya Rağmen Hamile Kalınır mı?

Cinsel ilişkide gebelik oluşmasını engellemek için kullanılan yöntemlerden birisi de prezervatiftir. En yaygın gebelik koruma yöntemi olan prezervatif kullanımı da diğer yöntemler gibi %100 garanti koruma sağlamamaktadır. Her cinsel ilişkide %1 dahi olsa gebelik şansı vardır. Prezervatif kullanımı düzenli ve dikkatli olduğunda en iyi yöntemlerden birisi olmaktadır. Prezervatif istenmeyen gebelikten korumayı sağladığı gibi aynı zamanda cinsel hastalıkların da bulaşmasını önlemekte en etkili yöntemdir.

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Dr. Oskar Öğüten’in cevabı:( Prezervatifle hamile kalma şansı %10-15 dir.”) Yani prezervatifi koruma yöntemi olarak kullanan her 100 çiftten 10-15’inde gebelik görülebilir.

Prezervatifle hamile kalma genellikle prezervatifte yırtık olması, prezervatifin yanlış zamanda takılması yahut çıkarılması gibi nedenlerden dolayı meydana gelir.

Nadir de olsa tüm bu ihtimallerin dışında prezervatifle hamile kalanlar da vardır.

Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Prezervatif kullanımında en çok yapılan hata yanlış zamanlamadır. Çoğu kişi cinsel ilişki başında korunma olmadan ilişkiye başlamakta ancak orgazm öncesinde prezervatif takmaktadır. Böyle bir durumda gebelik riski oldukça yüksektir.

Prezervatif; cinsel ilişkiye girmeden ereksiyon meydana gelmeden takılmalıdır. Çünkü ereksiyon başladığında gelen sıvının içinde de biraz sperm bulunabilir.

Kadınların yumurtlama yani gebelik şansı yüksek dönemde olması durumunda cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılsa dahi gebelik riski yüksek olmaktadır.

Cinsel organ vajinaya girmeden prezervatif takılı olmalıdır.

Cinsel ilişkinin en başından en sonuna kadar prezervatif kullanımı dikkatli olunduğunda gebelikten %100 korumaktadır.

Prezervatifler tek kullanımlıktır. Asla birden fazla kez kullanılmamalı, ilişkinin ardından çöpe atılmalıdır.

Prezervatifin çıkarılma zamanı da önemlidir. Cinsel ilişkide boşalma gerçeleştikten hemen sonra, penis küçülmeden prezervatif çıkarılmalıdır. Geç kalındığında prezervatifin vajina içinde kalma riski vardır.

Kullanılan prezervatifin markası, kalitesi, üretim ve son kullanma tarihi ve yapısına dikkat edilmelidir. Eğer bu tür özelliklere dikkat etmezseniz, prezervatif cinsel ilişki sırasında yırtılabilir veya delinebilir. Bu da istenmeyen gebelikle sonuçlanabilir.

Prezervatif Kullanımının Avantajları Nelerdir?

  • Prezervatif diğer adıyla kondomun en büyük faydası düzensiz cinsel yaşamı olan kişilere en yüksek korumayı sağlamasıdır.
  • Prezervatif hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir.
  • Prezervatif gebelikten yüksek koruma sağlar.
  • Prezervatif gebelik oluşması dışında Hepatit C, AIDS ve hepatit B gibi hastalıkların bulaşmasını da önlemektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.