1 Adet Greyfurt Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

Greyfurt Kaç Kalori Zayıflatır mı Diyetisyen Cevaplıyor

0 11

1 Adet Greyfurt Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

Narenciye çeşitlerinden biri olan greyfurt, besin değeri yüksek nefis bir meyvedir. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan greyfurt tam anlamıyla bir vitamin hazinesidir. Yoğun C vitamini içermesinin yanı sıra greyfurt potasyum mineraline de sahiptir. Kilo vermeye çalışıyorsanız her besin grubundan yeterli miktarda almanız, özellikle C vitamini ve potasyum ihtiyacınızı gidermeniz lazımdır. Greyfurt tüketmek ise bunun en kolay yoludur. Potasyum, tansiyonu düzenleyen bir mineraldir ve diyet yapanlar için daha da önemlidir.

Greyfurt Zayıflatır mı?

Diyetisyen Tuğba Çilingir anlatıyor;

Greyfurt bolca lif içermektedir ve kalorisi düşüktür. Greyfurtun içerisinde ulunan enzimler yağ yakmayı kolaylaştırır. İlaveten greyfurtun en büyük faydalarından birisi de, insülin direncini kırmasıdır. Bu konuda bir araştırma yapılmıştır. Her günkü beslenme programlarında hiçbir değişiklik yapmayarak her öğünde 1 tane greyfurt tüketmenin veya greyfurt suyu içmenin bir hafta içinde en az 1 kg zayıflattığı gözlemlenmiştir.

Diyetisyen Taylan Kümeli anlatıyor;

Metabolizmanız yavaş çalışıyorsa kesinlikle greyfurt tüketmenizi tavsiye ederim. Böylece bu sorundan kurtulduğunuzu ve kilo vermeye başladığınızı farkedeceksiniz. ABD’li bilim insanları greyfurt suyu ile zayıflanabileceğini tespit etmişlerdir. Yapılan araştırmada bu meyvenin insülini düşürdüğü ve böylelikle iştahı baskıladığı ortaya çıkarılmıştır.

Diyetisyen Songül Kanımtürk anlatıyor;

Greyfurt, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayan bir meyve olduğu için, kilo sorunu yaşayanların muhakkak greyfurt tüketmesi gerekir. İnsülin hormonunun etkinliğini azaltan greyfurt, iştahı da kontrol altına alır. Diyet yapanlar gönül rahatlığıyla greyfurt yiyebilir ve bilsinler ki bundan çok fayda göreceklerdir. Greyfurtun posasını alabilmek için suyunu içmek yerine meyvesini yemeniz lazımdır.

Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci anlatıyor;

Herkes greyfurtun yağ yaktırarak zayıflattığını söyler ancak son dönemde yapılan araştırmalar, greyfurtun başka bir özelliğini daha gün yüzüne çıkarmıştır. Bu doğrultuda greyfurtun kanda bulunan yağ seviyesini ve kan basıncını dengelediği saptanmış, kilo vermeye katkısının buradan geldiği anlaşılmıştır. Kan basıncı ve kanın lipit düzeyi ise obezite ile ilişkilidir. İşte elde edilen bu veriler, forma girmek ve obeziteden korunmak isteyenlerin greyfurt tüketmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Greyfurt Kaç Kalori Yapar?

1 adet orta boy greyfurt 100 kaloridir.

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Greyfurt, kış mevsiminde en çok tüketilen meyvelerin başında gelir ve bol miktarda C vitamini içerir. 300 gram greyfurt, ortalama 100mg C vitamini bulundurur. Vücudumuz, her gün C vitaminine ihtiyaç duymaktadır ve 100 gram greyfurt ile bu ihtiyacın üçte biri karşılanabilir. Greyfurtun faydaları üzerine çalışmalar yapan bilim insanları, greyfurt çekirdeklerinin ve suyunun mikro mantarları, virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getirdiğini tespit etmiştir. C vitamini deposu olan greyfurt, yaralara ve diş eti kanamasına da iyi gelir. Greyfurt tüketiminde önerilen günlük miktar 2 adet olup, bu miktar bir günde almanız gereken C vitaminini size kazandıracaktır.

Greyfurtun diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir;

 • Damarları rahatlatır ve kanın damarlarda rahat akmasını sağlar.
 • Kandaki zararlı maddeleri giderir ve antioksidan görevi üstlenir.
 • Posası fazla olduğundan, kan şekerinin dengelenmesine ve kabızlığın iyileşmesine yardımcıdır.
 • Liminoid ve likopen isimli antioksidan maddeler ihtiva ettiği için meme ve prostat kanserlerine karşı oldukça etkilidir. Diğer kanser türlerinin ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde de rol oynar.
 • Greyfurtun beyaz renkli kısmı, biyoflavonoid adlı bir madde içermektedir ve bu maddenin de kansere engel olduğu saptanmıştır.
 • Pektin maddesi ihtiva eden greyfurt, kötü kolesterolü düşürür, bu sayede felç ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Greyfurtun yapısındaki bileşenler, safra taşlarının oluşmasına mani olur.
 • Yüksek oranda C vitaminine sahip olan greyfurt, vücudun mikrop ve bakterilerle etkin bir şekilde savaşmasına yardım eder, vücut direncini artırır, demir mineralinin daha iyi emilmesini sağlayarak kansızlık (anemi) hastalığının önüne geçer.
 • Sindirim sistemini destekler, midenin asit seviyesini dengede tutar.
 • Greyfurtun içerisinde B grubu vitaminler, folik asit, kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anne adayının söz konusu maddelere ihtiyacı vardır. Bu yüzden hamilelikte greyfurt yemek doğru bir tercihtir.
 • Ağız ve diş eti hastalıklarından korur.
 • Greyfurt, idrar söktüren bir meyvedir.
 • Eğer yemekten evvel greyfurt yerseniz iştahınız açılır.
 • Bu meyve, liminoid ve lykopen gibi bileşenler barındırır. Fkavonoidler grubunda yer alan bu bileşenler, vücudu kanserden muhafaza etmektedir. Bilhassa lykopenden, prostat kanserinin oluşmasını %80 düzeyinde engellemektedir. Öte yandan greyfurt, flavonoid sınıfına ait naringinin ve naringin bileşenleri ile ağız kanserinden de korumaktadır.
 • Flavanoidler ve C vitamini yönünden zengin olması greyfurt meyvesini turunçgiller arasında ön plana çıkarmaktadır. Vücutta detoks etkisi gösteren greyfurt önemli bir antioksidan kaynağıdır. Greyfurtun içerisindeki likopen, serbest radikallerle mücadele ettiğinden hücre hasarına manidir. Günlük tüketeceğiniz 1 adet küçük boy greyfurt meyvesi, kan yağlanmasını önleyecek ve kolesterolünüzü %15 oranında düşürecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.