Armut Kilo Yaparmı 1 Adet Armut Kaç Kalori Eder?

Armut Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

0 11

Armut Kaç Kalori Kilo Yapar mı Diyetisyen Cevaplıyor

Pek çoğumuz armudu severek tüketiriz. Bu meyve leziz tadının yanı sıra bolca vitamin barındırır. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde kabızlığı giderip zayıflamaya yardımcı olur.

Lif bakımından zengin olan yiyecekler son derece besleyici olduğundan kısa sürede acıkmanızı engeller ve yemek yeme sıklığınızı azaltır. Böylece öğünleriniz düzene girer ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Armut Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı’nın verdiği bilgiler şöyledir;

Kabukları soyulmamış 1 adet orta boy armut 96 kalori içerir. Lif miktarı fazladır. Bir adet orta boy armutta 5 gram lif vardır. Kadınlar günde bir orta boy armut yiyerek lif ihtiyacını %20 oranında gidermiş olur. Lif yönünden zengin bir diyet programı kan şekerinin dengede olmasını ve zayıflamayı sağlayarak kalp-damar hastalıklarından da korur. Armutun glisemik indeksi düşüktür, tokluk hissi verir ve zayıflamaya yardım eder. Kandaki glikoz oranının ideal düzeyde kalmasına katkı sağlayan armut şeker hastalarının da tüketebileceği bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu toksinlerden arındırır ve tansiyonu düzenleyen potasyum mineraline sahiptir. Bir adet taze armut ile günlük C vitamini gereksiniminin %10’u, günlük potasyum gereksiniminin %5’i karşılanabilir.

Diyetisyen Emre Uzun’un verdiği bilgiler şöyledir;

Armudun 100 gramında 52 kalori bulunur. Düzenli olarak armut tüketmek, kandaki zararlı maddeleri yok eder ve kanı tazeler. Armut kan basıncını düzenler ve mideyi rahatlatır.

Armut Kilo Aldırır mı?

Armut, kan şekerini düzenleyicidir. Bu sayede yorgunluğa engel olur ve uzun süre tok tutar. Armut sindirime yardımcı olduğundan zayıflamayı da olumlu etkilemektedir. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlayan armut, vitamin ve lif yönünden güçlü bir kaynaktır. Besleyici bir meyve olan armut, açlığınızı bastırır. Daha az yemek ve kısa sürede kilo vermek istiyorsanız armut tüketmek size fayda sağlayacaktır. Yani armut kilo yapan bir meyve değildir. Tam aksine, kilo vermeye destek olmaktadır ve uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Az kalorilidir ve kilo almaya sebep olmaz. Ancak armut tüketirken aşırıya kaçmak, vücuda gereğinden çok şeker almak demektir ve bu da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yoksa armut faydalı bir meyvedir ve sindirimi kolaylaştırarak metabolik faaliyetleri düzenler, kabızlığa engel olur.

Diyette Armut Yenir mi?

Armut, az kalorili bir meyvedir ve bu sebeple diyet programlarında yer alabilir. Armut ve düşük kalorili diğer meyveler kilo verme sürecine hız kazandırır. Zayıflamak isteyenler armut tüketmeyi ihmal etmemeli, besin değeri yüksek olan bu meyvenin zayıflatıcı etkisinden faydalanmalıdır.

Haftada 5 Kilo Verdiren Armut Diyeti Örnek Menü 1 Günlük

Zayıflamak isteyenler birbirinden farklı yöntemlere başvurmakta ve uygulanan diyet programları da değişiklik göstermektedir. Herkesin bünyesi aynı olmadığından uyguladıkları diyet listeleri de başkadır. Fakat diyet yaparken kendimizi tehlikeye atmamak ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak gerekir. Örneğin vücudumuza uygun olup olmadığını bilmeden her gördüğümüz diyet listesini uygulamak bize zarar verecektir. Armut diyeti de zayıflamaya çalışanların tercih ettiği diyet çeşitlerindendir. Bu diyet doğru bir şekilde tatbik edilirse fazla kilolarınıza çözüm olacaktır.

Sabah

 • Bir kase yulaf lapası
 • İyice yıkanmış 1 adet kabuklu armut

Ara Öğün

 • Yaklaşık 1 avuç mantar ve 2 adet yumurta ile hazırlanmış omlet
 • Bir dilim tam tahıllı ekmek
 • 1 adet armut

Öğle

 • Izgarada ya da haşlanmış bir porsiyon tavuk göğsü
 • Domatesli yeşillik salatası (Tuzsuz ve yağsız)
 • Bir porsiyonun yarısı kadar somon balığı
 • 1 tane armut

Ara öğün

1 tane armut

Akşam

 • Bir porsiyon az yağlı yoğurt
 • 1 tane armut
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.