1 Paket Kuru Maya, 10 Gram Maya Kaç Kaşık Eder Mayanın Faydaları Ne

1 Paket Yaş Maya, 1 Paket Kuru Maya, 1 Paket İnstant Maya Kaç Gramdır

0 407

1 Paket Yaş Maya, 1 Paket Kuru Maya, 1 Paket İnstant Maya Kaç Gramdır

Maya Ölçüleri Nasıldır 1 Paket Yaş Maya Kaç Kaşık Kuru Maya Eder?

Yaş maya ve kuru maya sağlık için çok faydalı mutfağımızın vazgeçilmezi gıdalardandır. Maya özellikle hamur işlerimizin olmazsa olmazıdır. Mayayı hamur işlerimizde kullanırken ölçüleri hakkında da çeşitli sorular aklımıza gelir. İşte tüm bu soruların cevapları;

Maya Ölçüleri Hakkında Bilgiler

  • 1 paket yaş maya 42 gramdır.
  • 1 paket kuru maya 10 gramdır.
  • 1 paket instant maya 10 gramdır.
  • 1 paket kuru maya 1 yemek kaşığı eder.
  • 10 gram maya 2 tatlı kaşığı eder.

1 Paket Yaş Maya Yerine Kaç Kaşık Kuru Maya Kullanılır?

1 paket yaş maya yerine 1 yemek kaşığı yani 1 paket kuru maya kullanılabilir.

Yaş Ve Kuru Mayanın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Mayada bulunan genlerin, insan genleriyle büyük benzerlikler gösterdiği tespit edilmiştir. Maya, yararlı besin öğeleri açısından muazzam bir kaynaktır. Bu nedenle gelişmiş ülkeler mayadan hem katkı maddesi ve lezzet malzemesi olarak faydalanmakta hem de tablet formunda ilaç olarak kullanmaktadır.

Maya içeriğinin %50’sini protein oluştururken, geri kalanıysa demir, magnezyum, krom, selenyum, potasyum, çinko, fosfor gibi minerallerden ve B grubu vitaminlerden meydana gelmektedir. Aynı zamanda proteinlerin temel yapı taşı özlerine sahip olan maya, bu özelliğiyle vücudun aminoasitlere duyduğu ihtiyacı gidermektedir.

Maya, vücudun gereksinimlerini karşılayabilecek derecede zengin bir içeriğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren maya, hastalıklara karşı direncimizi artırmaktadır. Öte yandan “her hastalığın başı” diye ifade edilen strese de iyi gelen maya, B grubu vitaminler sayesinde sinir sistemini rahatlatır. Sinir hücrelerini güçlendirir ve daha dayanıklı olmalarını sağlar. Sinir sisteminde ortaya çıkabilecek rahatsızlıklara karşı korur.

Hem bedensel hem de psikolojik açıdan etkili bir üründür. Konsantrasyon ve odaklanma yeteneğini artırır. Devamlı sinirlilik ve yorgunluk gibi durumlardan muzdaripseniz, maya tüketerek sinir sisteminizi destekleyebilirsiniz.

Maya, bedenen ve psikolojik olarak güç verir, yorgunluğu giderir. Strese girince yükselen mide asidinin dengelenmesini sağlayarak sindirimi düzenler.

Bilhassa gebelik döneminde tüketilmesi önerilen maya, fetusun gelişimini destekler. Anne adaylarının besin ihtiyacını giderdiği için hamilelikte maya kullanımı güvenlidir.

Mayanın cilde faydaları da bir hayli fazladır. Cilt sağlığını korur ve cildi nemlendirir. Yüksek oranda protein içeren maya cilde nefes aldırır ve hücreleri yeniler. Kısaca maya, cilde içeriden ve dışarıdan doğal bir takviyedir. Bol miktarda potasyum ihtiva eden maya bu özelliğiyle cildi derinlemesine temizler. Daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşturur. B2 ve B6 vitaminleriyle ciltteki yağlanmayı kontrol altına alır; sivilce ve aknelerin tedavisinde etkilidir.

Peki mayanın saça faydaları yok mu dersiniz? Tabii ki var! Strese bağlı saç dökülmelerine engel olur, saçların sağlıklı uzamalarına yardım eder. İhtiva ettiği B5 vitamininin saç sağlığındaki rolü büyüktür. Bu vitamin, saçlarda doğal olarak bulunan keratin adlı proteinin oluşumunu tetikler. Özetle maya, saçları besler ve yeniden yapılandırır.

Son olarak, maya zayıflatır mı? konusuna da temas edelim. Kilo vermeye çalışıyorsanız maya sayesinde bu süreci hızlandırabilirsiniz. Bilindiği gibi, sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her besin grubundan yeterli miktarda almaya bağlıdır. İşte mayanın içeriğinde, vücut sağlığı için gerekli olan besin maddelerinin çoğu vardır. Bu sebeple zayıflamaya destek olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.