A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Hangi Antibiyotik Reçete Edilir?

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

0 335

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Nedir? Belirtileri Nedenleri Tedavisi

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok veya Beta vücutta üst solunum yollarında enfeksiyon sebep olan bir bakteri türüdür. Bu mikrop çoğunlukla 5-15 yaş arası çocuklarda görülür. Bu bakterinin enfeksiyona sebep olduğu durumda vücutta boğaz ağrısı ve 38 C derece üzerinde ateş görülür. Birkaç gün içinde de yutkunmada zorlanma ve iştahsızlık görülür. Bu durumda ağız içinde bademcik ve boğazda beyaz leke, şişlik ve kızarıklıklar görülür. Bademciğin üzeri beyaz-gri kaplı görülebilir. A Grubu Beta Hemolitik Streptokok durumunda diğer belirtiler arasında karın ağrısı, bulantı, kusma, boyun ve çene altında lenf bezlerinde büyüme sayılabilir.

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok bakterisi genellikle kış aylarında görülmektedir. Bu bakteri özellikle kapalı alanlarda çalışan kişilerde ve 5-15 yaş arası çocuklarda farenjit ve tonsillit isimli bademcik iltihaplanmalarına yol açabilir. Bu enfeksiyon temiz olmayan dondurma ve benzeri soğuk süt ürünleri ve kirli soğuk içeceklere bağlı olarak meydana gelebilir.

Boğazda meydana gelen iltihapların ortalama olarak %10’u  A Grubu Beta Hemolitik Streptokok mikrobu sebebiyle meydana gelmektedir. Boğazda iltihaplar dışında A Grubu Beta Hemolitik Streptokok mikrobu vücutta orta kulak iltihabı,kemik iltihabı (osteomiyelit), menenjit,rahim iltihabı (endometrit), sinüzit, yumuşak doku iltihabı ve zatürreye yol açabilir.

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok bakterisi öksürme ve hapşırma sebebiyle kişilere kolayca bulaşabilir.

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Belirtileri Nelerdir?

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok belirtileri bazen çoklu olarak bezen de tek tek olabilir. Diğer bazı hastalıklara benzemesi sebebiyle bu belirtleri yaşayan her kişide enfeksiyon görülmez.  A Grubu Beta Hemolitik Streptokok enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

  • Boğazda özellikle yutkunma sırasında ağrı
  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Mide ağrısı
  • Boyunda lenf bezlerinde şişlik
  • Bademciklerde şişlik, kızarıklık veya üzerinde beyaz iltihaplı lekeler

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Enfeksiyonlarında Tedavisi

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok mikrobunun neden olduğu boğaz enfeksiyonlarında tedavi için ağızdan veya enjeksiyon şeklinde penisilin ismindeki antibiyotik kullanılmaktadır. Genel itibariyle yöntem bu olsa da doktorun hastaya uygun göreceği tedavi yöntemi hastanın yaş, kilo ve enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişecektir. Bu yüzden A Grubu Beta Hemolitik Streptokok enfeksiyonu durumunda doktora gitmeden herhangi bir ilaca başlamak oldukça yanlıştır. Kullanılacak ufak bir doz yanlış antibiyotik bile boğaz kültür testinin sonuçlarını etkiler ve tetkiki zorlaştırır. Bu hastalık için genellikle Penisilin isimli antibiyotik kullanılır.

Boğazda A Grubu Beta Hemolitik Streptokok Bakterilerinin Bulunması Tehlikeli Midir ?

A Grubu Beta Hemolitik Streptokok enfeksiyonu sebepli boğazda yaşanan enfeksiyonlar eğer tedavi edilmezse hastada komplikasyonlar gelişebilir. Fakat eğer vücutta bu bakteri sebepli enfeksiyon yoksa sadece taşıyıcılık varsa tedavi olunmasına gerek kalmamaktadır.  A Grubu Beta Hemolitik Streptokok enfeksiyonu 5 gün içinde tedavi edilmesi önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.