Mide spazmına iyi gelen anında rahatlatan 3 bitkisel çay tarifi

Mide spazmının 7 nedeni ve evde tedavi yöntemleri

0 121

Karın kaslarının, mide ve bağırsakların kasılmasına mide spazmı denir. Genellikle ciddi olmayan nedenlerden kaynaklanır ve birkaç gün içinde geçer. Ancak Crohn hastalığı ve Gastrit gibi hastalıklar nedeniyle mide spazmı meydana geldiyse bunların tedavi edilmesi için Dahiliye doktoruna gidilmesi gerekir.

Mide Spazmı Neden Olur?

Kas Gerginliği

Mide spazmın bir sebebi karın kaslarının aşırı çalıştırmak olabilir. Mekik ve plank başta olmak üzere yoğun egzersiz yapan kişilerde aşırı çalışma sonucunda gerilen kaslar mide spazmına sebep olabilir.

Gaz Sancısı

Mide spazmının en yaygın sebeplerinden birisi gaz sancısıdır. Midede biriken gazlar, vücutta atılmaya çalışıldığında bağırsak ve midede spazm meydana gelebilir.

Dehidrasyon (Vücudun Susuz Kalması)

Vücudun kusma, terleme ve ishal gibi durumlar sonucunda dehidrasyon yaşaması halinde vücuttaki elektrolit seviyesi düşer ve bu da mide spazmalarına yol açabilir. Bu durumun asıl sebebi vücuttaki kasların düzgün ve sağlıklı şekilde çalışması için potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitlere gereksinim duymasıdır. Bu elektrolitler dehidrasyon sebebiyle yaşanmak için mide başta olmak üzere vücutta kas spazmları yaşanmaktadır.

İltihaplı Bağırsak Hastalığı

İltihaplı bağırsak hastalıkları Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (UC)’dir. Ülseratif kolit hastalığı vücutta yalnızca kolon yani kalın bağırsağı etkilemektedir. Fakat Crohn hastalığı ise vücutta gastrointestinal sistemin herhangi bir bölümünü etkileme riskini içermektedir. Bu iki iltihaplı bağırsak hastalığında da mide spazmaları meydana gelebilmektedir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Mide ve kalın bağırsak sağlığını etkileyen kronik irritabl bağırsak sendromu(IBS) mide spazmları başta olmak üzere vücutta başka şikayetlere sebep olabilir.

Gastrit ve Gastroenterit

Mide iltihabı olarak da bilinen gastrit de mide spazmının bir sebebi olabilir. bağırsaklarda iltihaplanmaya sebep olan sindirim sisteminde iltihap oluşması durumu olan Gastroenterit de mide spazmına yol açabilir. Her iki hastalığın da genel sebepleri arasında Helicobacterpylori, Norwalk virüsü ve rotavirüs gibi enfeksiyonlar sebep olmaktadır.

Gastrit ve gastroenterit mide spazmı dışında şu belirtileri göstermektedir: mide bulantısı ve kusma, ishal (yalnızca gastroenteritte), karın ağrısı ve karında şişkinlik.

Kabızlık

Mide spazmın bir diğer sebebi ise kabızlık olabilir. Çünkü kabızlık halinde bağırsak içlerindeki basınç yükselir ve buna bağlı olarak bağırsaklarda tepkisel genişleme meydana gelir. Tuvaletin uzun süre yapılmaması veya zor yapılması midede spazma yol açabilir.

Mide Spazmına Ne İyi Gelir?

Sıcak Su Torbası Kullanın

Mide spazmı yaşarken mide kaslarınızı sıcak tutmanız önemli olabilir. Çünkü mide kaslarındaki kasılmalar ısı sayesinde gevşer ve bu sayede spazm da rahatlar. Karın bölgenize sıcak su torbası tutun.Yahut temiz bir bezi ütüleyin ve bunu karnınıza sarın.

Papatya Çayı

Mide spazmı olduğunda vücudunuzun tamamını rahatlatacak olan papatya çayı içerek midenizi rahatlatabilirsiniz. Ek olarak papatya çayının gaz çıkarmayı kolaylaştırma etkisi de vardır. 1 bardak kaynak suya 1 tatlı kaşığı papatya atıp 5 dk demleyin. Günde 2-3 kez bu tarifi yapıp için.

Kimyon

Kimyon baharatı; mide spazmı ve mide iltihabı konusunda en faydalı doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü kimyon midede sıkışan gazın kolay atılmasını sağlamaktadır ve bu sayede gastrointestinal rahatsızlıkları rahatlatmaktadır. Bunun için 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu atıp kaynatın. Kaynayan çayı ocaktan alıp ılımaya bırakın. Ilındıktan sonra süzün ve içine yarım limon sıkıp tok karna için.

Nane Çayı

Nane çayı; antispazmodik yani spazm sökücü etkisi doğal doğal bir şifa kaynağıdır. Bu sebeple midede yaşanılan kramp, şişkinlik, gaz ve spazm gibi şikayetleri geçirmek için nane yağı tüketmelisiniz. Nane çayını hazırlamak için 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru nane ve dilimlediğiniz yarım limonu ekleyin. Ardından 5 dakika demleyin ve sonrasında nane çayınız hazır.

Antasit İlaçlar

Mide asidinin sebep olduğu gastrit mide spazmlarına sebep olduğu bilinmektedir. Bu durumda antasitler ve nOTC proton pompası inhibitörleri midedeki asidi azalttığı için mide spazmlarını geçirmede etkili olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.