Adet Kanamasını Durdurmak İçin Tarçın Nasıl Kullanılır

Tarçın Adeti Keser mi Tarçın Adeti Geciktirir mi Kaç Gün Geciktirir

0 2.069

Adet Kanamasını Durdurmak İçin Tarçın Nasıl Kullanılır

Adet döneminin uzunluğu, süresi kadından kadına göre değişir. Kadınlarda regl dönemi ortalama 3-7 gün arası sürer. Evlenme, balayı, tatile çıkma gibi çeşitli nedenlerden dolayı regl kanamasını durduracak yöntem arayışı içine girebilirsiniz. Tarçın adet dönemini durduran, adeti kesen en etkili bitkisel çözümdür. Bu makalemizde başta tarçın olmak üzere adeti durduran, kesen bitkiler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tarçın

En etkili adet kesicilerden biri olan tarçın âdet kanamasını durdurmak için kullanılacağı zaman sadece belirtilen şekilde tüketilmelidir. Adet geciktirmek için mevcut olan çeşitli doğal ve kimyasal yöntemler arasında vücutta herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermeyen yöntem tarçın tüketmektir. Tarçın adet döngüsünü geciktirmeyi sağlama özelliğine sahiptir fakat bu yönteme sürekli başvurmak adet döngüsünün düzenini bozabileceği için bu yöntemin sadece gerekli durumlarda nadiren uygulanmasında fayda vardır.

Tarçını adeti durdurmak için şöyle kullanabilirsiniz;

Bir bardak suyun içerisine aktardan temin edilebilen bir adet çubuk tarçın koyularak 5 ila 10 dakika arasında dinlenmeye bırakılır. Bu suyun günde iki kez içilmesi adet kanamasının durmasını ya da gecikmesini sağlamaktadır. Evde çubuk tarçın bulunmadığı zaman bunun yerine toz tarçın eklenerek de aynı etki sağlanabilir. Bu su adetin son günlerine doğru tüketildiğinde âdet kanamasının durmasını sağlayacaktır.

Tarçın Adeti Kaç Gün Geciktiriyor?

Regl döneminden birkaç gün önce bir kaç saat aralıklarla bir tatlı kaşığı toz tarçın bir bardak su ile yutulup üzerine de iki bardak su içildiğinde adet kanaması hızlı bir şekilde kesilmektedir. Bu kesilme ya da gecikme kimilerinde 1 hafta sürebilirken kimilerinde ise 4 ila 5 gün arasında olmaktadır.

Adet Kanamasını Durduran, Adeti Kesen Diğer Doğal Yöntemler

Aslanpençesi

Adet döneminde meydana gelen çeşitli problemlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir bitki olan aslanpençesinin çayını yaparak tüketilebilmektedir. Bir diğer adı alchemilla vulgaris olan ve kadın otu olarak da bilinen aslan pençesi kan akışını azaltarak adet döngüsünde gecikme ya da kesilme meydana gelmesini sağlamaktadır. Çeşitli ilaçların yapımında kullanılan aslan pençesi otu güçlü kasılma (kas kasılması), pıhtılaştırma (kan pıhtılaşması) ve kan durdurucu (kan damarı kasılması) özelliklere sahiptir. Aslanpençesi çayını hazırlamak için yaklaşık otuz gram kuru aslanpençesi yaprağı yarım litre kaynayan suyun içinde demlemeye bırakılır. Âdet kanaması durana kadar günde üç kez içilir.

Ahududu

Ahududunun içeriğinde tarçınla aynı özellikleri taşıyan ve rahim kaslarının gevşemesini sağlayan bileşenler bulunmaktadır. Kırmızı ahududu yapraklarından hazırlanan çay aşırı derecede seyreden âdet kanamasını azalmasına yardımcı olmaktadır. Ahududunun kas gevşetici özelliği insanlar üzerinde yapılan herhangi bir çalışma ile kanıtlanmamış olsada, bu etkinin hayvanlar üzerinde görüldüğüne dair çalışmalar mevcuttur.

Yaklaşık 170 gram böğürtlen yaprağının yıkandıktan sonra yarım litre suyun içerisinde kaynatılarak günde en fazla üç kere tüketilmesi âdet kanamasının azalmasını sağlamaktadır.

Jelatin İçin

Marketten temin edilen bir paket jelatin suyla karıştırılarak hızlı bir şekilde tüketildiğinde regli kanamasının yaklaşık 3 saat boyunca durması sağlanabilmektedir.

Kişniş Tohumları

1 su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar kişniş tohumu eklenerek bir süre beklemeye bırakılır. Bekledikten sonra bu suyun günde 2 veya 3 kez içilmesi aşırı derecede seyreden âdet kanamasının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.