Adet Sancısına Ne İyi Gelir Adet Sancısı Nasıl Geçer

,

Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet sancısı kadınların hemen hemen çoğunda her ay döngülerinde yaşanan bir durumdur. Kimilerinde daha orta şiddetli geçerken kimilerinde de oldukça yoğun bir şekilde yaşanabildiği görülmüştür. Adet sancısına ne iyi gelir konumuza geçmeden önce sebepleri üzerinde durmakta fayda var. Adet sancıları genellikle kasıklarda ve belde hatta bazen bacaklara kadar inebilen kramplar şeklinde görülür. Bunun yanı sıra kabızlık, bulantı, kusma, çok sık tuvalete çıkmaya kadar varan şikayetler olabilir.

Tüm bunların nedeni, adet döneminde, rahimin fazla kan kaybı olmasın diye kasılmalar yaşaması sırasında salgıladığı maddenin aşırı salgılanmasıdır veya kişinin, bu maddeye karşı duyarlı olması da olabilir.

Adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısı nasıl geçer?

 1. sıcak su torbası, ağrı kesicilerle aynı etkiye sahiptir. Karın bölgesine koyacağınız sıcak su torbası, buradaki kan akışının daha rahat olmasını sağlar. Böylece adet sancısı hafifler.
 2. Adet sancılarını hafifletmenin diğer bir yöntemi de bu dönemde bol bol su içmektir. Fazlaca tüketilen su veya sıvı adet ağrısının hafiflemesine neden olur.
 3. Pilates gibi düzenli egzersiz yapmak adet sancısının hafiflemesine neden olmaktadır.
 4. Vitamin eksikliği adet sancısının daha yoğun yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle E vitamini eksikliği var ise bir takviye edici gıda ile vücudunuzu destekleyin.
 5. Adet döneminiz yaklaşıyor ise kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. Bu yöntem de adet sancılarının azalmasınna neden olacaktır.
 6. Adet dönemlerinde gece yatarken yastığınıza ve yatağınıza lavanta damlatın. Bu şekilde rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Adet sancısı için hangi ilaçlar kullanılabilir?

Adet sancısı için başkalarından duyduğunuz ilaçları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle eğer her ay adet sancısı yaşayan biriyseniz mutlaka bir hekime başvurmalı ve size uygun bir ilaç kullanmalısınız. En çok bilinen ağrı kesicileri elbette eczanelerden almak mümkün fakat her ay kullanacağınız bu ağrı kesicileri dikaktli almalısınız.

Adet sancısını ne geçirir?

Özellikle ayakları, ayak parmaklarının uçlarını ve karnı sıcak tutmak gerekir

Sıcak rezene gibi çaylar içmek adet ADET DÜZENLEYİCİ makalemizdeki adet sancısı gidermeye yardımcı kürleri yapıp sıcak sıcak içmek de ağrıların oldukça azalmasına yardımcı olacaktır.

 • Öğünlerinizde az ama sık yemeye gayret edin.
 • Karnınızın alt bölümüne parmak uçlarınız ve avuç uçlarınızla masaj yapın.
 • Sık sık ılık hatta sıcağa yakın duş alın.
 • Uzanın ve ayaklarınızın altına yastık koyup biraz yukarı kaldırın.
 • Yürüyüş yapın ve hafif egzersizler edinip hergün uygulayın.

Adet düzenleyici

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında tekrarlanır. Bu döngü sekteye uğradığında bir düzensizlik oluşur ve buna adet düzensizliği denir. Adet düzensizliği; aşırı kilo almak, stres, aşırı kilo kaybetmek, tiroid bozukluğu, karaciğer rahtsızlıkları, hormonlarda yaşanan dengesizlikler, düşük yapmış olmak, tüberkiloz ve diyabet gibi birçok nedenden kaynaklabilir.

Adet düzensizliğine evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri

 

Önceki

Adet Düzenleyici Bitkiler ile Tedavinize Destek Olabilirsiniz

Yorum yapın