Adet Düzenleyici Bitkiler ile Tedavinize Destek Olabilirsiniz

,

Adet Düzenleyici Bitkiler

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında tekrarlanır. Bu döngü sekteye uğradığında bir düzensizlik oluşur ve buna adet düzensizliği denir. Adet düzensizliği; aşırı kilo almak, stres, aşırı kilo kaybetmek, tiroid bozukluğu, karaciğer rahtsızlıkları, hormonlarda yaşanan dengesizlikler, düşük yapmış olmak, tüberkiloz ve diyabet gibi birçok nedenden kaynaklabilir. Doktoronuza danışarak doğal adet düzenleyici bitkiler ile tedavinize destek olabilirsiniz.

Adet Düzensizliğine Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Buradaki bitkiler birçoğumzun halihazırda tükettiği bitkiler. Doktorunuz tarafından uygulanan adet düzensiziği tedavinize, doktoronuza danışarak doğal adet düzenleyici bitkikler ile destek olabilirsiniz.

Zencefil

ilk sırada zencefil yer almaktadır. Adet düzensizliğinin giderilmesinde oldukça etkili olabilir. Aynı zamanda adet ağrılarının da geçmesine sebep olabilir. Bu nedenle oldukça fazla tercih edilmektedir. Kaynayan bir bardak suya 1,5 tatlı kaşığı taze olarak öğüttüğünüz zencefili atın ve tam 5 dakika boyunca bu şekilde kaynatın. Dilerseniz içine bir miktar tatlandırıcı veya şeker ilave edebilirsiniz. 1 ay boyunca günde 3 kez yemeklerden sonra tok, 1 bardak tüketin.

Bal ve kuru nane

Adet düzensizliklerinde ikinci sırayı bal ve kuru nane almaktadır. 1 tatlı kaşığı balı ve 1 tatlı kaşığı kuru naneyi bir kapta karıştırın ve günde 3 kez yemeklerden sonra tüketin.

Rezene

Üçüncü sırada yerini alan rezene adet düzenleme konusunda oldukça etkili olabilir. Adeti düüzenlemenin yanı sıra adet ağrılarının da geçmesinde etkili olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle kramp şeklinde olan adet ağrıları olanlar rezeneyi tercih ediyorlar. Bunun için adetinizin başından itibaren bitene kadar, geceden bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı rezeneyi ekleyip sabaha kadar demlendirin. Sabah süzün ve için

Aloe vera

Aloe vera hormonların üzerinde oldukça fazla etkisi olan bir bitkidir. Bu nedenle hormonların daha düzenli çalışmasını da sağlayabilir. Bir kasede 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli karıştırıp 3 ay boyunca her sabah kahvaltıdan önce bunu tüketin.

Tarçın

İnsülin seviyelerinin de düzenlenmesine yardımcı olan tarçın aynı zamanda adet dzüensizliği için tercih edilebilir. Bunun için yarım tatlı kaşığı tarçını 1 bardak sütün içine atıp karıştırın. Bu şekilde kolaylıkla ve lezzetli bir şekilde tüketebileceğiniz bu karışımı her gün tüketin.

Havuç suyu

Havuç suyu içeriğindeki bileşenler nedeniyle aslında tam bir demir deposudur. Hormonların daha iyi seviyelerde çalışmasını da sağlayan havuç suyunu, adet düzensizliği için tercih edilebilir. Bunun için 3 ay boyunca düzenli olarak havuç suyu tüketilebilir.

Çörek otu

Çörek otu da adet düzensizliklerinde etkili olabilir, fakat acı bir atdı olduğundan hergün 1 yemek kaşığı çörek otunu bal ile karıştırarak tüketilebilir.

Önceki

6 Aylık Bebek Kilosu Ne Kadar Olmalı?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir Adet Sancısı Nasıl Geçer

Sonraki

Yorum yapın