Akciğer Grafisi Nerede Çekilir Nasıl Yapılır? Ücreti Ne

Akciğer Grafisi Nedir Nasıl Çekilir Nereden Alınır Fiyatı Ne?

0 3.790

Akciğer Grafisi Nerede Çekilir?

Akciğerlerde meydana gelen hastalıkları teşhis etmek için kullanılan bir yöntem akciğer girafisidir.  Akciğer girafisi devlet hastanelerinde ücretsiz olarak çekilmektedir.

Akciğer Grafisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer grafisini Göğüs hastalıkları veya İç hastalıkları (dahiliye) doktoru istemektedir. Randevu için erken gidildiğinde veya internetten randevu alındığında akciğer grafisi kısa sürede çekilmektedir.

Akciğer Grafisi Nasıl Çekilir?

Akciğer grafisi; hasta oturma, yatma veya ayakta durması pozisyonunda çekilmektedir. İki yönlü olarak çekilen akciğer grafisinde amaç akciğerlerin önden ve yandan görüntüsünün çekilmesi ile çevre organ ve göğüs boşluğunda meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesidir. Bu görüntüleme işleminde kişi röntgen kamerası ve dijital röntgen kaydedici arasında durur. Göğsün görüntüleri ön, arka ve yandan alınır. Bu şekilde cihaz arasında durulduğunda kollar iki yana açılır ve omuzlar ileri çıkarılır.  Öncelikle derin bir nefes alınır ve röntgen çekilirken nefes birkaç saniye tutulur. Nefesin tutulması röntgende görüntünün daha net görünmesine yardımcı olmaktadır.

Akciğer grafisi ağrısızdır ve vücuda verilen X ışınları hissedilmemektedir. Eğer hasta ayakta duramayacak haldeyse akciğer grafisi oturarak veya yatarak da çekilebilmektedir.

Akciğer Grafisi Neden Çekilir?

Akciğer grafisi çekilmesinde amaç genellikle solunum yolları ve akciğerleri etkileyebilecek duman, kimyasal madde ve toza maruz kalan çalışanların yakalanabilecekleri akciğer hastalıkları riskleri ve bu hastalıkların tedavilerini değerlendirmesidir.

Günümüz dünyasında en ölümcül hastalıklardan birisi akciğer kanseridir. Akciğer grafisi; kanser ve göğüs hastalıkları teşhisinde kullanılmaktadır. Akciğer grafilerde iki yönlü çekilmekte olduğundan hastalıkların tedavisini kolaylaştırmaktadır.  Ayrıca akciğer grafisi sayesinde kalp ve diyaframın arkasında meydana gelen lezyonlar çok kısa sürede teşhis edilebilmektedir.

Faydası ne kadar çok olsa da akciğer grafisi her zaman net bilgiler verememektedir. Eğer pulmoner damarlarda dolgunluk meydana geliyorsa; akciğer grafisi değil, tomografisi tercih edilmelidir.

Akciğer Grafisi Zararları Nelerdir?

Akciğer grafisi bazı durumlarda yan etkiler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Akciğer grafisinde ilk olarak bilinmesi gereken radyasyondur. Bu yüzden bu tür radyasyona maruz kalınan işlemler gebe kadın ve bebeklerde önerilmemektedir. Ayrıca ilaçlı akciğer filminde görüntülerin alınması için kullanılan kontrast ilaçlı madde de yan etki oluşumuna sebep olabilir. Bu konuda meydana gelebilecek yan etkiler doktor tarafından verilmelidir.

Ayrıca akciğer grafisi sonucunda alerjik risk taşıyan kişiler de dikkatli olmalıdır. Bu durumda damar yolu işlemden en az 20 dakika kadar açık kalmalıdır. Bunda amaç kontrast maddenin böbrekler tarafından parçalanması ve dışarı atılmasıdır.

Akciğer tomografisinde maruz kalınan yüksek miktardaki radyasyon sebebiyle ilk seçenek olarak kullanılmamaktadır. Akciğerde meydana gelen hastalıkların erken teşhis edilmesi için akciğer grafisi radyasyonu düşük olarak kullandığından akciğer tomorafisine oranla vücuda daha az zarar vermektedir.

Akciğer Grafisi Fiyatı Nedir?

Akciğer grafisi fiyatları genellikle çok yüksektir. Yüksek görüntüleme imkanı sunan kaliteli teknoloji sunan hastanelerde 3D görüntüleme ve detaylı rapor işlemleri de sunulmaktadır. Dahası tomografi sonrası bakım ve terapi hizmeti sunan hastaneler 200 TL ve yukarı fiyat istemektedir. Tam zamanlı görüntüleme yapan hastanelerde fiyatlar daha da yükselmektedir.

Genel itibari ile bazı özel hastanelerde uygun fiyata (30 TL civarı) akciğer grafisi çekilebilmektedir.

Devlet hastahanelerinde bu işlemler ücretsiz yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.