Anti HBS Kaç Olmalı Anti HBS Reactive Anti HBC IGG Ne Demek?

Anti HBS Nedir Yüksekliği Pozitif Olması, Negatif Olması Anti HBS 1000

4 99.340

Anti HBS Nedir, Anti HBS Değeri Kaç Olmalı, Anti HBS Testi Kaç Çıkmalı?

Anti HBS hepatit B olan kişilerde veya hepatit B virüsü için aşı olmuş kişilerde bulunan bir çeşit antikordur. Anti HBS vücutta hepatit B içinde bulunan Anti HBS antijeniyle savaşır. Kişi hepatit B hastalığına yakalandığında tedavi edilse dahi kan veremez. Anti HBS seviyesini ölçmek için Anti HBS kan testi uygulanır. Eğer bu testin sonucu pozitif çıkarsa kişide Anti HBS var olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarda kişi için ayrıca bir tedavi uygulanmaz, hepatit B virüsünden kurtulunmuş anlamına gelir. Sağlıklı bir bireyde normal Anti HBS değeri 9-11’dir.

Anti HBS Nedir?

Hepatit B virüsü vücutta cinsel yolla, kanla veya doğumla bulaşabilen bir virüs enfeksiyonudur. Bu virüs, doğum sırasında veya emzirme yoluyla anneden bebeğe geçebilir, fakat bu virüs anne karnındaki bebekte herhangi bir probleme ya da sakatlığa yol açmaz. Hepatit B, kişiye bulaşmasının ardından 2- 6 ay arasında değişen bir kuluçka dönemi yaşanır. Ardından kişide grip benzeri hafif belirtiler görülür ve bu başlangıç döneminden sonra virüs kalıcı olarak yerleşir ve buna da “taşıyıcılık” adı verilir. Ancak bu taşıyıcılık herkeste oluşmaz, çoğunlukla bu enfeksiyon tamamen iyileşir ve kişide bu virüse karşı bağışıklık gelişir.

Anti HBS; Hepatit B yüzeyinde bulunan antikora verilen isimdir. Bireyin vücudunda Hepatit B olduğu durumlarda hepatit B’yi yok etmek amacıyla ürettiği protein Anti HBS olarak adlandırılır.

Anti HBS Testi Neden Yapılır?

Kişinin vücudunda hepatit B virüsü olduğundan şüphe edildiği zaman Anti HBS testi uygulanır. Bu test kişinin vücudunda hepatit B virüsüne karşı bağışıklık olup olmadığını gösterir. Aynı zamanda bu test vücutta bağışıklık kontrolü için de kullanılmaktadır. Anti HBS testi kişinin vücudunda virüsün atılması ve bağışıklık göstergesi olması sebebiyle vücutta hepatit B virüs enfeksiyonu takibinde de kullanılır. Bunun dışında bazı vakalarda; karaciğer nakli olmuş hastalarda hepatit B durumunun nüksetmesini engellemek amacıyla uygulanan immünglobulin tedavisinin takibi için de Anti HBS testi uygulanır.

Anti HBS Pozitif Olması Ne Demektir?

Soru: Kan testi sonucunda Anti HBS sonucunun pozitif çıkması ne anlama gelir?

CEVAP

Dr. Ali İhsan Koyuncuoğlu’nun cevabı: (Kişinin kan testinde HBsAb’nin (anti-HBs) “pozitif” çıkması demek, kişinin Hepatit B aşısına pozitif yanıt vermiş olması ya da akut hepatit B enfeksiyonundan tamamen kurtulmuş olması anlamına gelir. Bu noktada kanda HBS’nin Pozitif çıkması, kişinin hepatit B enfeksiyonlarına karşı bağışıklık kazandığını ve artık hiç kimseye bulaştıramayacağını göstermektedir. )

Kişide Anti HBS testinin pozitif çıkması vücutta hepatit B’ye karşı bağışıklığın bulunması şeklinde yorumlanmaktadır. Anti HBS pozitif olması, kişinin hepatit B virüsüne karşı kordunduğu anlamına gelir ve bu da bir sorun teşkil etmemektedir. Anti HBS değerinin pozitif çıkması kişinin hepatit B aşısı olması veya bu virüsü vücuduna alması durumunda sağlık probleminin ortaya çıktığı söylenebilir. Bu gibi durumların tespiti için ise Anti HBc Ig G testi uygulanır.Anti HBc Ig G testinin pozitif çıkması, kişinin bu virüsü vücuduna alıp geçirdiği sağlık problemi sonrasında bağışıklık oluşturduğu anlamına gelmektedir.

Dr. Orhan Coşkun’un cevabı: Anti HBS testinin pozitif çıkması kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışık geliştirdiği (korunuyor) olduğunu göstermektedir. Anti HBS testinin pozitif çıkması hepatit B aşısı vurulmakla veya virüsü dışardan alarak oluşmuş olabilir. Bu durumun teşhisi için Anti HBc Ig G testi çıktıları incelenir. Anti HBc Ig G testinin pozitif olması kişinin virüsü alarak hastalık sonrası bağışıklığın oluşturduğunu gösterir. Bu gibi durum da herhangi bir tedavi gerektirmez.

Anti HBS Negatif Olması Ne Demektir?

Soru: Kan testi sonucunda Anti HBS negatif çıkması ne demektir?

CEVAP

Anti HBS değerinin negatifliği, Hepatit B’ye karşı koruyuculuğun yani bir diğer deyişle vücutta antikor olmadığını gösterir. Aşı yardımıyla bağışıklık edilinebilir.

Anti HBS 1000 Ne Demektir?

Soru: Hocam eşimin kan tahlilleri sonucunda Anti HBS değeri 1000 olarak çıktı. Bunun anlamı nedir?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru Hüseyin Şenyurt’un cevabı: Bu test sonucu eşinizin vücudunda hepatit B’ye karşı bağışıklık olduğu anlamına gelmektedir. Yani korkulacak bir şey değildir.

Anti HBS Reactive Nedir?

Anti HBS reactive test sonucu vücutta geçmişte veya mevcut olan enfeksiyonu gösterir.

Soru: Anti Hbs sonucum >1000.00 high reactive olarak çıktı aşı falan olmadım evlilik öncesi yaptırdığım tahlilde fark ettim, bu sonuç ne anlama geliyor? Bilmiyorum açıklarsanız sevinirim aşı falan yaptırmam gerekiyor mu?

CEVAP

Dahiliye Doktoru Sümeyye Kayıpmaz’ın cevabı: Bu test sonucu geçmişte bir dönem hepatit geçirdiğinizi gösterir. Bağışıklık gelişmiştir bu durumda aşı olmanıza gerek yoktur.

Anti HBS Yüksekliği Nedir?

Anti HBS test sonucunun pozitif çıkması bu hastalığa karşı aşı olunmasını veya vücutta virüs olduğuna işaret eder. Bu iki durum arasında ayrım yapılması içinse Anti HBc Ig G testi uygulanır ve sonuçlarına bakılır. Bu test sonucunun da pozitif çıkması vücutta hastalık sonrası bu virüse bağışıklık kazanıldığını göstermektedir. Anti HBS testinin pozitif çıkması; vücutta hastalık ve bunun yanı sıra antikor ve antijenler olduğunun bir göstergesidir. Bu gibi durumlar genelde sevindirircidir ve vücutta metobolizmanın hastalıkla savaştığı ve bağışıklık kazandığını gösterir.

Anti HBS Düşüklüğü Nedir?

Anti HBS testinin pozitif olması, kişinin bağışıklık sisteminin HBS’ye karşı antikor oluşturamadığı anlamına gelir ve bu durumda aşı, antijen ve çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak bu eksikliğin giderilmesi gereklidir. Böylece vücutta bu virüse karşı savunma oluşturabilecek antikorların eksikliği giderilir.

Sağlıklı Bir Kişide Anti HBS Değerleri Ne Olmalı?

Kişinin hepatitten korunması için vücuttaki anti HBS değerleri pozitif olmalıdır. Ancak protein ve antikorların etkisi kişilerde farklı etkiler göstermektedir. Ancak yapılan testte Anti HBS değerinin 10’un altında olması hepatit bakımından ciddi olarak tehlike arz etmektedir. Kan testinde çıkacak olan 10 sonucu, hepatit için belirlenen en alt sınırdır ve doğru bir değerlendirme için tek başına yeterli değildir. Kişinin hepatite karşı tamamen korunması için vücuttaki yüzey antikoru değerinin de taban sınırının belli bir miktarda üstünde olması gerekir. Tehlike için belirlenen alt sınır 10 olsa bile, kişinin hepatitten kesin olarak korunması için olması gereken değer az 50’dir.

4 Yorumlar
 1. Ahmet diyor

  Hocam anti hbs degerim 1000 mlu/ml olarak görüküyor bu ne anlama geliyor bide deger referans dısı yaziyor bilgi verirseniz sevinirim

 2. Anonim diyor

  Hocam tahlillerinin sonucu hbs 8000 çıktı nedir ne yapmam gerekir

 3. Anonim diyor

  Anti hbs (elisa) değerim geçen sene 1303 lü bir değer olmuş ne anlama geliyor bu sene ölçtürmedim

 4. ışın diyor

  Hocam Merhaba iki gün önce yaptırdığım tahlillerde Anti-HBc IgG değerim pozitif çıktı diğerleri normal içimde korku oluştu bunun anlamı ne evliyim gebelik durumum sözkonusu olursa tehlikeli olabilir mi ? Lütfen bana yardımcı olurmusunuz eşimle bu durumu paylaşamadım doğuda görev yapıyorum hastaneye uzak bir yerdeyim malesef en azından beni bilgilendirimisiniz ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.