Anti Rubella IgG Pozitif Yüksek Olması Ve Negatif Ne Demek?

Anti Rubella IgG ve Rubella IgM Testi Nedir Neden Yapılır?

4 71.103

Anti Rubella Testi Nedir?

Kızamıkçık testi ve Rubella testi olarak da bilinen Anti rubella igg testi kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklığınızın olup olmadığını yani bu hastalığı daha önce geçirip geçirmediğinizi, kızamıkçığa yakalanma ihtimaliniz var mı diye tespit etmek için yapılan bir kan testidir. Testte IgM ve IgG antikorları kontrol edilir. Bu test aynı zamanda gebelik sırasında virüs bulaştığından şüphelenilen yenidoğanlarda da yapılır. Kızamıkçık test sonucunun pozitif olması demek sizin bu hastalığa koruyuculuğunuzun olduğunu, daha önce bu hastalığı geçirdiğinizi kızamıkçığa karşı korunduğunuzu gösterir. Test pozitif çıkmış olsa bile, kızamıkçığın ne zaman geçirildiğini tespit için avidite testi yapılmalıdır. Şayet test negatif çıkarsa, kızamıkçık geçirmeye aday olduğunuzu, her an kızamıkçık geçirebileceğinizi gösterir, bu nedenle hamile kalmadan en az 120 gün ( yeni verilere göre 4 hafta) önce kızamıkçık aşısı yapılmalıdır.

Rubella İgg Ve Rubella İmm Nedir?

Rubella İgm, kızamıkçık hastalığını şu anda geçiriyor olup olmadığınızı gösterir. Negatif bulunduğunda şu anda kızamıkçık geçirmiyorsunuz demektir. Rubella İgg ise kızamıkçığa bağışıklığınız olup olmadığını gösterir. Pozitif olduğunda bağışıklığınız var demektir. Yani kızamıkçık tehlikeniz yoktur.

Rubella Testi, Anti Rubella İgg, Rubella İgm Testi Neden Yapılır?

Anti igG rubella testi gebe kadınlarda veya gebe kalmayı planlayan kadınlardaki hastalığa karşı bağışıklık düzeyini anlamak için, yani gebelikte kızamıkçık geçirme tehlikesi olup olmadığını tespit etmek için yapılır. Bu test ayrıca Konjenital Rubella Sendromu belirtileri gösteren yeni doğan bebeklerin Rubella IgG ve IgM düzeylerinin belirlenmesi için de yapılır.

Ciltte kırmızı döküntü, yüksek ateş gibi belirtiler yaşayan gebelere bu test yapılıp, IgG ve IgM düzeyleri kontrol edilir.

Test gerçekleştirildikten sonra sonuçlar pozitif veya negatif olarak çıkar. Kişi daha önce bu hastalığı geçirmemişse veya kızamıkçık aşısı da olmamışsa yani kızamıkçık geçirme ihtimali varsa test sonucu negatif çıkar. Test sonucu, IgM antikorlarının yokluğunu ve IgG antikorlarının varlığını gösteriyorsa, kişinin virüse maruz kaldığı ve aşılandığı anlamına gelir. Sonuç, kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olup, virüse yakalanma ihtimaliniz yok olarak yorumlanır. Rubella IgM negatif ve kızamıkçığa karşı vücutta bağışıklık yoksa (Rubella IgG negatif) kızamıkçık aşısı yapılmalıdır.

Bu test yenidoğan bebeğe yapıldıysa ve test sonucunda IgM antikorları olmayıp IgG antikorları varsa, bu durum annenin antikorlarının bebeğin vücuduna aktarıldığı, böylece, çocuk enfeksiyona karşı önümüzdeki 6 ay boyunca koruma altında olduğu bebeğe bu hastalığın geçmediği anlamına gelir. Bu test sonucunda yenidoğan bebekte IgM antikorları var diye sonuç çıkarsa, gebelik sırasında bebeğe virüs bulaşmış demektir.

Rubellada İgg ve igm pozitif çıkmışsa yakın zamanda geçirilmiş bir kızamıkçık enfeksiyonu geçirildiğini veya reinfeksiyonu gösterir (igm elisa veya heamagl) onaylamak için testi tekrarlamalıdır. Hamile kadının kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa mutlaka gebe kalınmadan kızamıkçık aşısı yapılmalıdır. Bu da hamile kalmadan en az 6 ay önce planlanmalıdır.

Rubella Testi, Anti Rubella İgg, Rubella İgm Testi İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Gebe kalmak için doktora gittim. Bir takım testler yapıldı. Test sonucunda rubella ıgg negatif çıktı. Doktor aşı olmam ve 6 ay korunman gerek dedi. Ne yapayım?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Doktoru Testi tekrarlayın,sonuç aynı ise doktorunuzu dinleyin.

Sual: Rubella yüksek çıktı ne yapmalıyım? Eşimin azospermi sorunu var ve bu yüzden tüp bebek yaptırıcaz fakat tedaviye geçmeden önce bazı testler istediler rubella ıgg pozitif ( 41.1 ) çıktı.Diğer yazıları okudum bağışıklık kazanılmıştır deniliyor ömür boyu hiç geçmeyecek bişeymi bu ve tedavimi nasıl etkiler?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Doktoru Seval Taşdemir’in cevabı: Sorun yok olması gereken bir durum.

4 Yorumlar
 1. Gizem diyor

  Hamilelik düşündüğüm için yapılması gereken testleri yaptırdım fakat kan testimde kizamikcik gecirdigimi öğrendim ne kadar süre korunman gerekiyor kaç ayda vücuttan çıkar virüs

 2. cansu diyor

  anti rubella lgg pozitif 169,2 cikti sonucumda. ne anlama gelior

 3. Sumeyye diyor

  Ben hamile kalmak için test yaptırdım fakat anti rubella 343 yaziyo. Bu ne anlama geliyo

 4. Zuhal diyor

  5 haftalık hamileyim ve test rubella img sonucum 0.290 normal mi acaba ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.