Avuç İçi Kaşınması, Avuç İçi Neden Kaşınır Sol Avucun Kaşınması

Sol Veya Sağ Avuç İçi Kaşınması Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

0 9.886

Avuç İçi Kaşınması Nedenleri Ve Tedavisi

Avuç içi kaşınması gerçekten çok rahatsız edici  ve hatta bir türlü durmak bilmediğinde çıldırtıcı olabilmektedir. Bu durum genellikle büyük veya ciddi bir probleme işaret etmez. Hatta bunu para gelecek olarak yorumlayan inanışlar da vardır. Ancak kötü haber ise bazı durumlarda acil tedavi gerektiren ciddi kronik bir cilt probleminin belirtisi olabilir.

Sol Veya Sağ Avuç İçi Kaşıntısı Neden Olur?

Alerji

Avuç içi kaşıntısının en yaygın sebeplerinden birisi alerjik reaksiyondur. Vücutta; bağışıklık sistemi zararlı olmayan bir maddeyi zararlı olarak algıladığı zaman alerji gerçekleşir. Bu maddeler arasında polen, ot ve deterjanlar bulunmaktadır. Alerji durumunda bağışıklık sistemi histamin salgılar. Sonucunda ise kurdeşen,egzema, avuç içinde ve ciltte kaşıntı problemleri görülür.Besin alerjisi ve hassasiyetinin sebeplerinden ikisi sindirim bozukluğu ve besin eksikliğidir. Alerjinin belirtilerinin hafiflemesi için antihistaminler reçete edilir.

Cilt Kuruluğu

Ciltte kuruluk; bazı zamanlar sedef ve egzemaya sebep olmasına rağmen, kaşıntıya da sebep olabilir. Avuçlardaki kuruluk  (kserozis) genellikle kızarıklık veya iltihaplanma olmadan kaşınmaya neden olur. Eğer avuç içleriniz kuruluk yüzünden kaşınıyorsa, ellerinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı da kaşıntıyı azaltabilen doğal cilt nemlendiricilerdir. Kaşıntıyı azaltıp kuruluğu yumuşatmak için, etkilenen bölgeye az miktarda zeytinyağı veya katı hindistancevizi yağı uygulayın.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçların alınması sonucu avuç içinde herhangi bir kızarıklık olmadan kuru kaşıntı olabilir. Etkili bir ağrı kesici olan ibuprofen avuç içinde kaşıntıya sebep olur.

Egzema

Egzema da avuç içinde ve elde yoğun kaşıntıya sebep olabilir. Avuç içlerinde pul pul, kızarık, şiş, yanma ve kaşıntı olması; parmak veya cilt egzamasının ile ortak belirtileridir. Egzama stres, besin alerjileri veya hassasiyeti, bağışıklık sistemi bozuklukları, bağırsak florasının düşük seviyede olması, mantarın aşırı büyümesi, zayıf detoksifikasyon, mide asidi seviyelerindeki düşüklük ve zayıf sindirimden tetiklenir. Katı hindistancevizi yağı; egzema için mükemmel bir doğal çaredir. Avuçtaki egzama belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel, iltihap sökücü ve mantar karşıtı özelliklere sahiptir.

Atopik Dermatit

Atopik dermatit, egzamanın alt tipi olarak kabul edilir. Avuç içinde pul pul, kırmızı ve kaşıntıya sebep olan uzun süreli bir hastalıktır.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit; kozmetik, koku, sabun, mücevher ve zehirli meşe veya zehirli sarmaşık bitkiler gibi tahriş edici yabancı maddelere maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Çok rahatsız edici olabilecek avuç içinde kızarıklık, iltihap ve kaşıntıya neden olabilir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı; cilt hücreleri çok hızla büyümesi sonucu meydana gelir ve bu durumda cilt hücreleri 10 kat daha çok kopyalar. Avuç içinde kaşıntı olması da sedef hastalığının bir belirtisidir.

Besin Alerjisi

Besin alerjisi ve hassasiyeti; bağışıklık sistemi bazı yiyecekleri zararlı olarak reaksiyon gösterdiğinde meydana gelir. Yaygın besin alerjileri arasında; gluten, un, yumurta, monosodyum glutamat (MSG), kabuklu deniz ürünleri ve fıstıktır. Besin alerjisi sonucunda avuç içinde kaşıntı da sıklıkla görülmektedir.

Sinir Başı Sendromu

Avuç içinde kaşıntının sebepleri arasında sinir başı sendromu da bulunmaktadır. Bu durum elleri sürekli ve çok sık kullanmaktan kaynaklanır ve genellikle yazar, bakkal, montaj hattı çalışanları ve müzisyenlerde görülür. Bilgisayar kullanan insanların %10’unda bu problem yaşanmaktadır.

Enfeksiyon

Bakteri ve virüs kaynaklı cilt enfeksiyonları da avuç içinde kaşıntıya sebep olabilmektedir.Cildi genellikle Candida albicans mantarı etkiler.

Sistemik Lupus Eritematozus (SLE)

Sistemik lupus hastalığı; vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırdığı otoummin bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta kalp,sindirim yolları veya cilt gibi birçok bölgeyi etkileyebilir. Sistemik lupus eritematozus hastalığının belirtileri arasında avuç içinde kaşıntı ve kızarıklık bulunur.

Gebelik

Gebe kadınlarda sıklıkla görülen avuç içi kaşıntısı genellikle gebeliğin son 3 ayında yaşanır. Bebek beklerken annede avuç içi ve ayak tabanlarında görülen yoğun kaşıntıya hamilelik kolestazı denir. Genellikle, kaşıntı doğumdan birkaç gün içinde kendi kendine geçer.

Şeker Hastalığı

Nadir olsa da avuç içinde kaşıntıya sebep olan bir diğer durum şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı kan dolaşımını azalttığından düşük kan dolaşımı avuç içinde kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Avuç İçi Kaşınması İçin Hangi Doktora Gidilir, Avuç İçi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Avuç içi kaşınması için Cildiye doktoruna gidilir. Doktor size çeşitli testler yapar, bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Örneğin bu durum alerjiden kaynaklanıyorsa doktor size alerji ilacı yazar.

Avuç İçi Kaşınması İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Karbonatlı Su

Karbonat; içinde barındırdığı anti bakteriyel ve antiseptik özellikleriyle iyi bir temizleyici ve nemlendirici görevi görerek avuç içinde kaşıntıya sebep olan bakterileri öldürerek kaşıntıyı anında geçirir. Bu inanılmaz etki her kullanımda kendini daha da gösterir. 1 kase su içine yarım yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bunun içinde kaşınan avcunuzu bekletin. Bu yöntem kaşıntıyı hemen geçirecektir.

Zerdeçal

Zerdeçal da avuç içindeki kaşıntının tedavisinde etkilidir. Biraz su ile toz zerdeçalı kalın bir macun kıvamına getirin. Bunu avuç içine ince bir tabaka halinde sürün ve üzerini gazlı bez ile sarın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah ılık su ile ellerinizi durulayın. Zerdeçalın yatağa bulaşmamasına özen gösterin çünkü sarı lekelere sebep olabilir.

Yulaf

Avuç içinde kaşıntı için: 2 yemek kaşığı yulaf tozu, 1 tatlı kaşığı çiğ bal ve biraz suyu karıştırıp kalın bir macun kıvamına getirin. Bunu avuç içlerine ve parmak aralarına sürüp 10 dakika beketin. Sonrasında ise ılık su ile durulayın.Bu yöntemi haftada 2 kez uygulayın.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli avuç içi kaşıntısı dahil birçok cilt problemi için etkili doğal bir yöntemdir. Biraz aloe vera jeli alın ve kaşınan avuçlarınıza sürün. Birkaç dakika içinde jelin etkisini fark edeceksiniz.Kaşıntınız azalmış olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.