Ayak Uyuşması Nasıl Geçer El Uyuşmasına Ne İyi Gelir El Ayak Uyuşması

Sol El Uyuşması Ve Sağ El Uyuşması Neden Olur Kalp Krizi Belirtisi mi?

3 2.438

El ve Ayaklarda Uyuşma

Ellerde ve ayaklarda uyuşmanın nedeni, B12 vitamini ve magnezyum gibi besinlerin eksikliğinden Karpal tünel sendromuna kadar pek çok neden nedenden kaynaklanabilir.

Sağ Ve Sol Elde Uyuşma Neden Olur?

 • B12 eksikliği
 • Troid problemi hastalıkları
 • Boyun fıtığı
 • Sinirlerin çeşitli nedenlerden hasar görmesi
 • Kan dolaşımı problemleri
 • Magnezyum eksikliği
 • MS hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Karpal tünel Sendromu (el bileğimizdeki sinir sıkışması)
 • Raynaud hastalığı
 • Ulnar sıkışması
 • Alkol kullanma
 • Sol el uyuşması şayet tüm kolda ve omuzda hissediliyorsa kalp krizi belirtisi olabilir. Ayrıca Karpal tünel sendromu, Periferik nöropati (sinirlerin hasar görmesi) dolaşım bozuklukları da bu duruma yol açabilir.

Ayak Uyuşması Neden Olur?

 • Kan dolaşımının zayıf olması
 • Şeker hastalığı
 • B vitamini ve magnezyum eksikliği gibi vitamin mineral eksikliği
 • Sinirlerin hasar görmesi
 • Ms hastalığı
 • Tarsal Tünel Sendromu
 • Alkol içme
 • B12 eksikliği
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Geçici istemik atak

Elde Ve Ayakta Uyuşma İçin Hangi Doktora Gidilir?

El ayak uyuşması için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna gidilir. El uyuşması olan bir kişide ilk olarak boyun emarı ve koldaki sinirlerin gücünü ölçen EMG tetkiklerinin yapılmalıdır. Her iki tetkik el uyuşmasının hangi nedenle olduğunu gösterecektir.

Elim Ayağım Uyuşuyor El Ayak Uyuşması Evde Nasıl Geçer?

B Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşukluk ve karıncalanma hissini önlemek için, B vitamini içeren gıdaları tüketin. Özellikle B6 ve B12 vitaminleri, sağlıklı sinir sistemi için olukça gereklidir ve bu minerallerin eksikliği sonucunda, eller, ayaklar, parmaklar ve bacaklarda uyuşma sorunları görülebilir.

Bu nedenle diyetinize, B6 ve B12 bakımından zengin gıdalar eklemelisiniz. Bu gıdalar, yumurta, kahvaltılık gevrekler, et, muz, balık, fasulye, süt, yulaf ezmesi, yoğurt, peynir, kurutulmuş meyveler, fındık ve tohumlardır. Hatta, doktorunuza danıştıktan sonra B vitamini vitamin hapı da alabilirsiniz.

Sıcak Kompres

Ellerde ve ayaklardaki uyuşmanın geçmesi için en etkili yöntemlerden biri sıcak uygulamadır. Bunun için sıcak su torbasını uyuşma olan yerlere tutun. Sıcak su torbanız yoksa; sıcak su içerisine bir bez batırın ve uyuşmuş bölgeye 5-10 dakika boyunca uygulayın. Bu şekilde, uyuşma geçene kadar tekrar edin. Alternatif olarak, sıcak bir duş alabilirsiniz.

Epsom Tuzu

1 yemek kaşığı epsom tuzunu, bir tencere dolusu ılık suya ekleyin. Uyuşan bölgeyi (ellerinizi veya ayaklarınızı) bu su içerisinde 10 dakika boyunca bekletin. Bunu her gün uygulayın. Epsom tuzunu aktardan satın alabilirsiniz.

Not: Şeker hastalığı ve böbrek sorunları yaşayan insanlar bu yöntemi uygulamamalıdır.

Magnezyum Alımını Arttırın

Ellerde ve ayaklarda uyuşmanın en sık karşılaşılan nedeni magnezyum eksikliğidir. Eğer vücudunuz magnezyum eksikliği çekiyorsa, elleriniz ve ayaklarınızda uyuşma meydana gelebilir. Magnezyum, sinir sisteminin düzgün işlemesinde ve kan dolaşımının sorunsuz sağlanmasında çok önemli bir mineraldir.

Bu nedenle, magnezyum açısından zengin olan koyu yeşil sebzeler, yulaf ezmesi, soğuk su balıkları, fıstık ezmesi, muz, soya fasulyesi, az yağlı yoğurt ve bitter çikolata gibi ürünleri daha fazla tüketmelisiniz. Ayrıca, doktorunuza danıştıktan sonra günde 350mg magnezyum takviyesi de alabilirsiniz.

Zerdeçal

Birer yemek kaşığı zerdeçal ve balı, bir bardak süte ekleyip, her gün için. Veya zerdeçal ve suyu karıştırarak bir macun haline getirin ve uyuşan bölgelere sürün. Birkaç dakika boyunca masaj yapın. Kurkumin adı verilen bileşen sayesinde, kan dolaşımını hızlandıracaktır.

Zeytinyağı

Uyuşan bölgelere zeytin yağı ile 15-20 dakika boyunca masaj yapın. Bunu günde 2 defa uygulayarak, uyuşukluğu giderebilirsiniz.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, el ve ayaklardaki uyuşmayı önlemek için kullanabileceğiniz bir diğer doğal yöntemdir. Bu baharat, çok iyi bir potasyum, magnezyum kaynağıdır ve bol miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kırmızı biber, kan dolaşımı ile ilgili problemleri çözmede oldukça yararlıdır. 1 tatlı kaşığı toz biber, yarım tatlı kaşığı ezilmiş taze zencefil ve yarım tatlı sarımsağı karıştırın. Bir tencerede iki bardak su kaynatın ve bütün malzemeleri ekleyin. Yaklaşık dört dakika kaynatın. Bu karışımı süzün. Günde 2-3 kez bu karışımı için.

Egzersiz

El ve ayak hareketleri de içeren düzenli egzersizler yapın. Aerobik, kardiyo gibi egzersizler, bu sorunu çözmeye oldukça yardımcıdır. Ayrıca, kan dolaşımınızı hızlandırmak için yüzme ve koşmayı da denemelisiniz.

Not: Eğer ayaklarınızda ve ellerinizde uyuşmaya neden oluyorsa, ağır egzersizlerden kaçının.

Uyuşan Bölgeyi Yüksekte Tutun

Ellerde ve ayaklardaki uyuşukluğun gece oluşmasını önlemek için, altlarına yastık koyarak, uygun ölçüde yüksekte tutmaya çalışın. Bu, uyuşan bölgelere giden kan miktarını arttıracaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kasları güçlendiren birçok besin öğesi barındırır. Günde 3 defa, hindistan cevizi yağı ile, uyuşan bölgelere 20 dakika boyunca masaj yapın. En iyi sonuçları alabilmek için, hindistan cevizi yağını, masaj öncesinde ısıtın.

Sarı Kantaron

Uyuşukluk problemini önlemek için doktorunuza danışıp günde 3 defa 300 mg’lık sarı kantaron hapı tüketin. Bu yalnızca kan dolaşımı problemlerini gidermekle kalmaz, ayrıca uykusuzluk, depresyon ve diğer tıbbi sorunları giderebilir.

3 Yorumlar
 1. Mustafa diyor

  Başarılı arkadaslar

 2. Ahmet Faruk diyor

  Bencede başarılı olmuş emeği geçenlerin eline sağlık

 3. Ahmet Faruk diyor

  Emeği geçen herkesin eline sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.