Bacak Şişmesi Bitkisel Tedavi  Bacaklarda Şişme Nasıl Geçer?

Bacak Şişmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir Hangi Doktor Bakar?

0 9.224

Bacak Şişmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi 

Birçok sebepten ötürü bacaklarda, üst, alt bacakta, ayakta, tek bacakta veya her iki bacakta birden şişlik görülebilir. Bacakta şişlik bazen basitmiş gibi algılansa da günlük hayatta rahatsızlığa yol açabilir hatta yürüme ve ayakta kalmak gibi etkinliklerin devam ettirilmesini engelleyebilir.

Bacak Şişmesi Neden Olur?

Ödem: Bacak şişmesinin en yaygın sebebi ödemdir. Ödem; vücüdun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen sıvı birikimine sebep olan bir durumdur. Vücuttaki ödem; böbrek hastalıkları, dolaşım sistemi ve lenf sistemi problemleri kaynaklı meydana gelebilir.

İlaçların yan etkisi: Alt bacakta meydana gelen şişliklerin en yaygın sebeplerinden birisi de hormon enfeksiyonları, streoid ve antibiyotik gibi ilaçların yan etki göstermesidir. Bu tür durumlarda görülen ilaç kullanımı yan etkilerinden diğerleri şunlar olabilir: kaşıntı, bulantı ve baş ağrısı.

Artrit (Eklem yangısı): Artrit gibi iltihabi hastalıklar da bacak eklemlerinde iltihap ağrı ve şişliğe neden olabilir. Benzer olarak gut hastalığı da özellikle yaşlı kişilerde bacakta şişmeye yol açabilir.

Kalp hastalıkları: Kardiyomiyopati, konjektif kalp yetmezliği gibi birçok kalp hastalığı da bacak, bilek ve ayaklarda ödem ve şişliğe neden olabilir.

Gebelik: Bacakların şişmesi gebe kadınlarda çok sık yaşanan bir porblemdir. Bunun sebebi ise anne vücudunda gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimler ve kilo artışıdır.

Obezite: Kilo almak ve obezite de bacaklarda şişmeye sebep olabilir. Bunun sebebi ise vücuttaki fazla olan tüm kilonun diz ve bacaklara yük bindirmesidir.

Yanlış pozisyon: Son olarak uzun süre yanlış pozisyonda oturmak ve ayakta kalmak bacaklarda görülen şişlik ve ağrının bazı küçük sebeplerinden birisidir. Bu şişliğin sebebi bacaktaki kan dolaşımının az olmasıdır.

Yaralanma: Bacakta şişmenin bir diğer sebebi ise bacakta meydana gelen yaralanma, kemik kırıkları ve travma gibi sebeplerdir.  Bu durum daha çok çocuklarda görülmektedir.

Böcek ısırıkları: Ayak ve bacaklarda meydana gelen şişliğin en büyük sebeplerinden birisi ise böcek ısırıklarıdır. Şişlik yanında kaşıntı ve kabarmalar da gözlemlenmektedir.

Kan pıhtısı: Bacak boyunca bulunan venlerdeki kan dolaşım problemleri de bacakta şişliğe sebep olabilmektedir.

Bacak Şişmesi Durumunda Hangi Doktora Gidilir?

Bacak şişmesi durumunda iç hastalıklar yani dahiliye doktoruna gidilir.

Bacak Şişmesi İçin Bitkisel, Doğal Çözümler

Karahindiba Çayı

Karahindaba otu içinde bolca bulunan antioksidan ve sıvı atıcı özellikleri sayesinde ayaktaki şişliği gidermeye yardımcı olur ve ayrıca vücuttaki iltihabı da azaltır.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karahindiba otu
  • 1 bardak kaynamış su

Hazırlanışı

1 bardak kaynamış sıcak su içine karahindiba otunu katın ve bir süre demlenmesini bekleyin. Bu çay sıcakken tüketildiğinde vücut için çok etkilidir. Bacaktaki şişlikler geçene kadar günde 1-2 bardak su bardağı bu çayı tüketin.

Maydanoz

Maydanoz güçlü bir idrar sökücü olması yönüyle ayakta biriken ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kuru maydanoz
  • 1 bardak sıcak su

Hazırlanışı

1 bardak sıcak su içine maydanozu koyun ve bir süre demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzdüğünüz çay sıcak iken günde 1-2 fincan tüketin.

Karbonat

Karbonatta bulunan iltihap sökücü özellikler pirinç suyu ile birlikte karıştırıldığında ayakta biriken sıvıyı emer. Ayrıca karbonat bacaktaki kan dolaşımını geliştirir.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı karbonat

2 tatlı kaşığı pirinç suyu

Hazırlanışı

Pirinci su içinde nişastası çıkana dek kaynatın. Sonrasında pirinç suyunu karbonat ile karıştırıp karbonat ile macun kıvamına getirin. Sonrasında ayakta şişlik olan bölgeye sürüp 10-15 dakika bekletin. Sonrasında ayaklarınızı su ile yıkayın ve nemlendirin. Ayrıca bu karışımı bir suya koyup ayaklarınızı bu su içinde bekletebilirsiniz. Bu yöntem de ayaktaki şişliğin azalmasını hızlandıracaktır.

Limon

Limon; içerisinde bulunan iltihap sökücü özellikleri ile hem içten hem de içten yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon ile birlikte kullanılan zeytinyağı ve tarçın da benzer özellikleri sayesinde bacaktaki şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • Yarım tatlı kaşığı  toz tarçın
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı süt

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırın ve şişen ayağınıza sürün. Bu şekilde 2 saat bekletin. Bu yöntem ayaktaki şişliği geçirmek için kullanılan en etkili yöntemdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.