Bacakta Sivilce Çıkması Neden Olur, Bacaklarımda Sivilceler Çıkıyor

Bacakta Sivilce Nasıl Geçer? Bacakta Çıkan Sivilce İçin Doğal Çözümler

0 12.062

Bacağımda Sivilce Çıktı Ne Yapayım?

Bacaklarda sivilce çıkması sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Bu makalemizde bacakta neden sivilce çıkar, nasıl geçer? Doğal yöntemler nelerdir konusunda bilgiler vereceğiz.

Bacakta Sivilce Neden Çıkar?

Hormonlar: Vücudumuzda hormonların salgılanmasında artış olduğu dönemler vardır. Gebelik, lohusalık, ergenlik, adet dönemi ve aşırı stres hormonlarda artışa yol açar. Hormonlara bağlı olarak cilt daha fazla yağ üretmeye başlayabilir. Bu durumun ardından bacaklarda sivilceler ortaya çıkabilir.

Terleme: Ter cilt gözeneklerini tıkayarak bakteri oluşumunu hızlandırır, bakterilerin çoğalması ise sivilceye neden olur.

Batıklar: Deri altında olup yüzeye çıkamayan kıllar ciltteki gözenekleri tıkayıp bacaklarda batığa neden olur. Batıkların oluşması da sivilceye zemin hazırlar.

Ağda: Ağda sonrası hemen güneşe çıkılması durumunda, cilt tepki göstererek bacaklarda sivilce meydana gelebilir.

Alerji: Bacak bakımında ve duşta kullanılan bazı kozmetik ürünlerin ciltte alerjiye neden olup bacaklarda sivilceye yol açabilir.

Bacaklarda Sivilce İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Limon Suyu

Limon, asidik özelliği sayesinde bacaklardaki sivilceyi geçirmekte önemli rol oynar. Limon, cilt gözeneklerinde birikmiş olan kiri temizler

 • Bir limon dilimini bacağınızdaki sivilceli bölgeye sürün ve birkaç saat bekletin. Limonu bacağınız için her gün kullanabilirsiniz fakat şayet cildinizi çok kurutuyor ise 2-3 günde bir kullanınız.
 • Ayrıca limon suyu ve gül suyunu eşit miktarlarda karıştırarak, bacaklarınızdaki sivilceli bölgeleri bu karışım ile iyice yıkayabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal da bacaklardaki sivilceler de dahil olmak üzere birçok cilt problemini tedavi etmek için kullanılabilir. Antibakteriyel özellikleri ile, sivilceye neden olan bakterileri öldürür. Doğal ağrı kesici olması dolayısıyla da sivilceli bölgede enfeksiyon oluşmasını önler.

2016 yılında Tıp Dergisinde yayınlanan bir makalede, zerdeçalın sivilce de dahil olmak üzere birçok cilt problemini tedavi ettiği bilgisi geçmiştir.

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı, macun kıvamına gelinceye dek su veya Hindistan cevizi yağı ekleyerek karıştırın.
 • Bu macunu bacaklardaki sivilceli bölgelere sürün.
 • 1 saat kadar bekletin.
 • Ilık su ile yıkayın.
 • Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde 1-2 defa uygulayın.

Aloe Vera

Cilde sağladığı birçok fayda ile bilinen aloe vera, ayrıca bacaklardaki sivilceleri tedavi etmede de oldukça başarılıdır. Cilt yenileyici özelliği, sivilceleri kurutup yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca antimikrobiyal ve iltihap önleyici özellikleri, probleme neden olan bakterileri yok eder ve belirtileri azaltır.

2014 yılında yapılan bir araştırmada, aloe vera suyunun sivilce tedavisinde kullanılabileceği bulunmuştur.

 • Bir aloe vera yaprağını bölüp, içerisindeki jeli çıkartın.
 • Daha rahat sürebilmek için, jeli blenderdan geçirin.
 • Bu jeli, bacaklarda sivilceli bölgelere sürün.
 • Kurumasını bekleyin ve ılık su ile yıkayın.
 • 1 hafta boyunca günde 2-3 defa uygulayın.

Karbonat

Karbonatın, cilt yenileyici, iltihap giderici özellikleri vardır ve bu sayede bacaklarda sivilcelerden kurtulmakta etkili rol oynar.Ayrıca, sivilceye neden olan bakterileri öldürerek, sivilcelerin yayılmasını önler.

 • Bir miktar mesela 1 çay kaşığı karbonat ile suyu karıştırıp, ince bir macun kıvamına getirin. Bu macunu bacaklarınızda sivilceli bölgelere sürün ve 5-10 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın. Bu yöntemi günde bir defa uygulayın.
 • Alternatif olarak, 2 tatlı kaşığı karbonatı, 1 tatlı kaşığı toz tarçın, yarım tatlı kaşığı limon suyu ve 5 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı sivilceli bölgeye sürün. Karışımın kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi günde 1 defa uygulayın. Sivilce daha küçük bir alanda ise bildirdiğimiz ölçülerden çok daha azını kullanın.

Elma Sirkesi

Laktik asit ve malik asit ile dolu olan elma sirkesi, bacak sivilceleri kısa sürede geçirir. Asidik yapısı, bacaklardaki  ölü hücreleri giderir ve cildin pH seviyesini düzenleyip, cildinizin güzelliğini arttırır.

 • Antibakteriyel ve ağrı kesici özellikleri, bu rahatsız edici cilt probleminin belirtilerini yok etmeye yardımcı olur.
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 3 tatlı kaşığı suyu karıştırın. Bacaklarda sivilceli bölgelere bu karışımı sürün. 15 dakika bekledikten sonra sivilceli bölgeyi ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın.
 • Ayrıca, bir bardak su içerisine, 1-2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip, günde 1-2 defa bu karışımı içebilirsiniz.

Diş Macunu

Dişlerinizi temizlemek için kullandığınız diş macunu da bacaklarınızdaki sivilce problemini giderebilir. Hatta bu yöntem, en kolay sivilce giderme yöntemlerindendir. Ancak bunun için jel kıvamda olmayan normal beyaz diş macununu tercih etmelisiniz.

 • Az bir miktar beyaz diş macununu yatmadan önce bacaklarınızdaki sivilceli bölgeye sürün. Diş macunu şişkinliği alacak ve sivilceyi kurutacaktır. 1-2 gün içerisinde ciddi bir iyileşme göreceksinizdir.

Çay Ağacı Yağı

Bacaklardaki sivilcelere karşı çok yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ise çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağı, antibakteriyel, ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bacaklarınızdaki sivilcelere neden olan bakterileri yok etmeye yardım eder. Ayrıca kızarıklık ve acı gibi belirtileri de yok edecektir.

 • 1-2 damla çay ağacı yağını, suyla hafifçe ıslatılmış pamuğa damlatın ve bacaklarınızdaki sivilcelere bu pamuğu nazikçe sürün. 1 saat kadar bekletin ve soğuk su ile yıkayın. Günde 2 defa uygulayın.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı bal içerisine, birkaç damla çay ağacı yağını damlatın. Bu karışımı sivilceli bölgeye sürün ve 15-20 dakika bekletin. Su ile yıkayın. Bu yöntemi de günde 1-2 defa uygulayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.