Elde kına ile uyanmanın nedeni ne cinler kına mı yaktı?

Uykudan uyanınca elde kına olması hangi hastalığın habercisidir?

0 797

Uykuda Kınalanmak Gece Uyurken Ellere Kına Yakılması Ne Anlama Gelir?

Uykudan uyanınca elde turuncu bir leke veya kına görüntüsü ile uyanmak halk arasında melek veya cinlerin ele kına yakması şeklinde yorumlansa da bu doğru değildir. Çok sık görülen bu durum genellikle mantar hastalığından kaynaklanır, ayrıca kullanılan ilaçların yan etkisi, vitamin eksikliği gibi durumlar da buna yol açabilir.

Elde Kına Yakılı Uyanmak Neden Olur?

Son zamanlarda uyandıktan sonra elde ya da ayakta kına lekesinin görülmesi daha yaygın hale geldi. Bunu yaşayan insanlar lekeye ek olarak kına kokusu aldıklarını da bildirmekteler. Bu durum manevi bir olaydan çok uzak olup olası bir cilt problemine işaret etmektedir. Bu yüzden bu lekenin bir hafta gibi bir sürede gözlemlenmesi ve bu süre sonunda dahi geçmediği durumlarda doktora gidilip muayene olunmalıdır.

Elde zamansız kına benzeri leke ve kokuda olan görüntünün sebebi, tıptaki adı ile tine nigra mantarının varlığıdır. Bu mantar ciltte mantar hastalığının nedenidir ve çoğunlukla kırsal bölgelerde yaşayan kişilerde görülmektedir. Bu cilt mantarının, bu bölgelerdeki durgun su, toprak ve tarım ürünlerinden geçtiği düşünülmektedir.

Tine nigra mantarında ciltte yeşil tonlarında lekeler oluşur ve bu halk arasında kına yakılması olarak yorumlanır. Bu durumda ciltte oluşan lekeler pembe, turuncu ya da kırmızı tonlardaysa bu durum korkulacak bir şey değildir fakat eğer leke yeşilimsi ve kokulu ise cilt doktoruna gidilip muayene olunmasında fayda vardır. Bu mantarın tedavisi kolaydır ve çoğunlukla kremler kullanılmaktadır. Ancak şunu belirtmekte fayda var eğer tedavi yapılmaz ve ertelenirse mantar enfeksiyonu ilerleyip kaşıntılı enfeksiyonlara dönüşecektir.

Elde Kına İle Uyanmakla İlgili Doktorlara Sorular ve Cevapları

SORU:

Bir gece uyandığımda elimde kına renginde lekeler çıktığını gördüm. Fakat eminim ki gündüz hiçbir şey yoktu. Bu durumun sebebi nedir ve ne yapmalıyım? Ciddi bir şey midir?

CEVAP:

Cildiye Doktoru Deniz Arsan’ın cevabı:

“Cildinizdeki lekenin sebebi portakal ve havuç benzeri turuncu renkli meyve sebzeleri uzun süre tüketmeniz olabilir. Bu durumda ciltte anlattığınız gibi kısa süreli renk değişimleri görülebilir. Korkulacak bir durum değildir, zamanla yok olacaktır.”

SORU:

Uykumdan uyandım ve ayaklarımda dağınık şekilde kına lekeleri gibi lekeler oluştuğunu gördüm. Uyumadan önce bu lekeler yoktu. Lekelerin bazıları ıslak bez ile sildiğimde yok oldu ama lekeler silik görünümde hala varlar. Bu lekeler daha önceden de elimde oluşmuştu, fakat bunun üzerinden çok zaman geçti. Bu lekeler bende herhangi kaşıntı yada döküntüye sebep olmadı. Ek olarak belirtmem gerekir ki herhangi bir ilaç da kullanmıyorum. Bu lekelerin sebebi nedir, yardımcı olabilir misiniz?

CEVAP:

Cildiye Doktoru Deniz Arsan’ın cevabı:

“Cilde çıkan cilt problemlerinin sebep olduğu lekeler asla ıslak bir bezle silindiğinde yok olmaz. Bu yüzden sizin durumunuzun sebebi kullanmış olduğunuz ayakkabı veya çorap gibi boyası çıkan ürünler olabilir.

Not:Makalede geçen soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.