Sakal dökülmesinin 6 önemli nedeni Ve 3 doğal çözümü

Sakal dökülmesi yaşayanlara müjde dökülmeyi durduran bitkisel çözümler

0 56

Sakal Neden Dökülür?

Erkeğin makyajı olarak kabul edilen sakal erkekler için gücün bir simgesi gibidir. Bunun sebebi de yüzde çene çizgisini vurgulaması ve bu sayede erkeği daha erkeksi ve kuvvetli göstermesidir. Sakallar bazı sebeplerden dolayı dökülmekte ve bu durum erkekler için bir problem haline gelebilmektedir. Sakalların  dökülme sebepleri arasında en yaygın olanlar vitamin eksikliği, sakal kıran hastalığı ve strestir. Sakal dökülmesinden muzdaripseniz Cildiye doktoruna gidebilir yahut aşağıda bildireceğimiz doğal tarifleri uygulayabilirsiniz.

Sakallarım Neden Dökülüyor?

Vitamin Eksikliği

Sakal dökülmesinin arkasında vücuttaki temel vitamin ve minerallerin eksikliği olabilir. Bunların başında D vitamini, çinko, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, K2 vitamini ve E vitamini gibi mikro besin eksiklikleri gelmektedir. Çünkü bunların eksikliğinde vücutta endokrin fonksiyonları etkilenir ve dolayısıyla sakalların kıl köklerinin ihtiyaç duyduğu enzimatik dönüşümler gerçekleşmez. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği sakal dökülmesi ile sonuçlanabilir.

Stres

Stres de sakal dökülmesine sebep olabilen bir faktördür. Kişinin  içinde olduğu stresli bir döneme sakalları dökülebilir çünkü stresin vücutta tüylerin çıkışı dahil kötü etkilediği birçok şey vardır. Dolayısıyla eğer sakallarınızda yavaş uzama, dökülme veya seyrekleşme görüyorsanız, olabildiğince stresten uzak durmaya çalışmalısınız.

Sakal Kıran

Sakallarda oval ya da yuvarlak şekillerde aniden dökülmelere sakal kıran denilmektedir. Bunların sakalları bazı bölgelerinde olur ve tedavisi ilaç, merhem veya streoid enjeksiyon ile yapılmaktadır. Sakalda saç kıran olması durumunda hastanelerin Dermotoloji yani Cildiye bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Kemoterapi ve Radyasyon Tedavisi

Kişinin vücuttaki bağışıklık hücrelerini baskılayan kemoterapi ve radyasyon tedavileri sonrasında sakal ve saçlarda dökülmeler meydana gelebilir.

Doğal Döngü

Sakal dökülmesinin şimdiye kadar saydığımız sebepleri eğer sizde görülmüyorsa sakallarınız doğal döngüsü gereği dökülüyor olabilir. Yani sakallar da saçlar gibi ara ara dökülebilir ve bu zamanlarda normalden daha fazla sakalınızı kaybedebilirsiniz. Fakat bu sakallar bir süre sonra yeniden çıkacaktır.

Testosteron Eksikliği

Vücutta erkeklik hormonu olarak da bilinen testesteron hormonunun eksik olması sakalların durumunu etkiler. Çünkü bu hormonların vücutta olması gereken miktarda olmaları sakal kıllarının uzamasını destekler. Tam aksine eğer testesteron hormonu azsa sakal kılları da dökülmeye başlar. Eğer vücutta testesteron seviyesi çok azalırsa sakal kılları hızlı şekilde dökülür. Kişinin yaşlanması durumunda ise sakalların bir kısmı yavaş yavaş azalır.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sarımsak İle Sakal Çıkaran Kür Tarifi

Malzemeler

  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı vazelin
  • 1 yemek kaşığı ardıç katranı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı

Sakallarınız dökülüyorsa bunun için öncelikle bir dermotoloğa gidip muayene olmalısınız.

Bu kürü hazırlamak için öncelikle 2 diş sarımsağı ikiye bölün ve daha sonra sakal çıkmayan bölgeye bunu sürün. Bu yöntem sayesinde o bölgedeki gözenekler açılacaktır. Sonrasında 1 yemek kaşığı vazelin, 1 yemek kaşığı ardıç katranı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı sakalların çıkmadığı bölgelere parmağınızla sürün ve 1 saat bekletin. Bu süre sonunca temizleme işlemini biraz zeytinyağı döktüğünüz ıslak pamukla yapın. Bu yöntemi her akşam uygulamalısınız.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu Sarımsak İle Saç Çıkarma Tarifi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sakal çıkaran bir kür tarifi vermiştir. Bu kürün ana maddesi  olan sarımsağın sakal kıllarını bezlediği ve canlandırdığı bilinmektedir. İlk olarak tüm sakallarınızı tıraş edin. Ardından birkaç diş yerli sarımsağı dövün. Çıkan suyunu yüzünüze sürün ve elinizle masaj yaparak güzelce emilmesini sağlayın ve daha sonra 15 dakika bekletin.  Bu yöntemin ciltte geçici kaşıntı ve yanmaya sebep olması normaldir. Beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı 2 hafta boyunca her gün tekrarlayın. Eğer cildiniz çok hassassa bu yöntemi yapmanız önerilmemektedir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’dan Sakal Çıkaran Kür Tarifi

Malzemeler

  • 1 su bardağı kaynak su
  • 1 tatlı kaşığı testere dişli aslanpençesi

Yapılışı

Bu kürü hazırlamak için ilk olarak 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı testere dişli aslanpençesini atın ve 6 dakika kaynatın.  Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Ilındıktan sonra bu kürü günde 2 defa tüketin. Saraçoğlu bu kürün en az 2 ay uygulanması gerektiğini ifade etmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.