Baldır Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim? Üst Sağ Sol Baldır Ağrısı

Baldır Ağrısı Neden Olur Kanserdenmi Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?Bitkisel

2 16.065

Baldır Ağrısı Nedir?

Bacağın arka kısmında, dizin altında ve ayak bileğinin üstündeki kısma baldır denir. Baldır ağrısı, dünyanın her tarafından birçok insanı etkileyen çok yaygın bir problemdir. Bu ağrı bacağın arkasında yer alan baldır kaslarında meydana gelen ağrıya denir. Baldır ağrısı, yürüme, koşma ve zıplamayı bir çile haline getiren bir sorundur. Sakatlık nedeniyle, tıbbi bir sorun nedeniyle veya alt bacakta bulunan sinir, kan damarı sorunları nedeniyle oluşabilir.

Baldır Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sık görülen bazı baldır ağrısı nedenleri:

Kas Gerilmesi

Aşırı yorma, spor yaparken, hareket ederken yanlış esnetme, esneyememe veya ani sert hareketler kas gerilmesine neden olabilir. Genelde kas gerilmesi sorunu spor yaparken meydana gelir ama her zaman bu sorunu yaşama ihtimali bulunmaktadır.

Baldır Yırtılması

Bazı durumlarda baldır ağrısı, baldır kaslarının fazla esnemesi sonucu yırtılması nedeniyle oluşabilir. Eğer baldır kasları aniden fazla miktarda esnetilmeye çalışılırsa, liflerden bazıları veya tamamı yırtılabilir ve bu da kas ağrısına neden olur. Bu, baldır ağrısının en yaygın nedenidir.

Mineral Eksikliği

Kalsiyum ve magnezyum gibi hayati minerallerin eksikliği baldır kaslarında ağrıya neden olabilir. Baldır ağrısının yanı sıra susuzlukta çekiyorsanız, ağrının nedeni büyük ihtimalle mineral yetersizliğidir.

Kas Problemleri

 Kasların zayıflığı ya da gerginliği de baldır ağrısına neden olabilen yaygın nedenlerdendir. Zayıf kaslarınız, eğer uzun süreler boyunca ayakta duruyorsanız çok hızlı yorulacaktır. Bu nedenle kaslarınızın gücünü ve dayanıklılığını arttırmanız önemlidir.

Dolaşım Sorunları

Varisli damarlar, damar eksikliği gibi dolaşım sistemindeki sorunlar da baldır ağrılarına sebep olabilir.

Kramplar

Kas krampları genellikle yorgunluk, sıcak veya susuzluk nedeniyle gerçekleşir. Daha çok yaşlı insanlarda, dayanım atletlerinde veya kondisyonsuz atletlerde meydana gelir.

Sinir Sistemi Sorunları

Multiple skleroz (MS) gibi sinir sistemi hastalıkları da baldır ağrılarına neden olabilir.

Baker Kisti

Baker kisti bir eklem sıvısıdır ve dizde birikip bacağınızın arkasında ağrılara neden olabilir.

Aşil Tendonu

Bu sorun genelde topuğun arkasında ilk olarak hissedilir ve bu sorun bazen baldıra doğru çıkabilir.

Siyatik

Siyatik, siyatik sinirinde meydana gelen bir sorundur. Bu sinir alt bacağınızı ve dizinizin arka kısmındaki kasları kontrol eden bir sinirdir. Bu sorun acıya, hissizliğe, sırtın arka alt kısmında titremeye ve daha sonra bu sorunun bacağa kadar inmesine neden olur. Daha ileri vakalarda siyatiği tedavi etmek için bir cerrahi operasyon gerekebilir.

Baldır Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baldır ağrısı için Ortopedi veya Fizik Tedavi doktoruna gidebilirsiniz

Baldır Ağrısının Tedavisi

Bacağınızı dinlendirin. Eğer baldır kaslarınız ağrıyorsa, kaslarınızı kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Birkaç gün boyunca ya da kaslarınız tamamen iyileşene kadar egzersizlere ara verin.

Soğuk Kompres Yapın

 Belirtileri farkeder etmez günde 4 defa soğuk kompres uygulayın. Her sefer için 20 dakika boyunca soğuk kompresi ağrıyan kaslara uygulayın. Fakat buzu doğrudan cildinize değdirmeme konusunda dikkatli olmalısınız. Soğuk kompres yapmak için ince bir kağıt havluyu cildiniz ile buz arasına koyabilirsiniz.

İlaç Kullanabilirsiniz

İbuprofen veya actaminophen gibi reçetesiz satılan ilaçları kullanın. Kutu üzerinde yazılan talimatları uygulayın.

Zeytinyağı

Ilık zeytinyağı ile baldır bölgenize nazikçe masaj yapın. Bu, bölgede olan kan akışını düzenleyecektir. Eğer sorunun nedeni kan dolaşımı yetersizliği ise günde 3-4 defa baldır bölgenize masaj yaparak, ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Egzersiz Yapın

Baldır ağrılarını azaltmak için kadınlar bazı egzersizler yapabilirler. En basit egzersizlerden birisi bacakları ileri uzatarak oturmaktır. Bundan sonra topuklarınızı ileri doğru doğrultun ve ayak parmaklarınız tavana doğru yönelmiş olsun. Bu şekilde 5 saniye boyunca durun ve sonra serbest bırakın. Bu egzersizi 10 defa uygulayarak, ağrı ve rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

Sargı Bezi

Bölgeye sargı bezi sarmak, bölgedeki iltihaplanmayı sınırlar. Bu koşma sonucu oluşmuş baldır ağrısı için yaygın kullanılan bir yöntemdir. Sargı bezini çok sıkı sarmamaya dikkat edin. Eğer çok sıkı sararsanız, bölgeye kan akışını yavaşlatabilirsiniz ve bu da daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bol Su İçin

Bol bol su içmek, baldır ağrılarını önlemek için çok önemlidir. Bunun nedeni susuzluğun doğrudan kas kramplarına neden olmasıdır.

2 Yorumlar
  1. Mustafa diyor

    Saygilar

  2. ayşe diyor

    benim sag dizkapagımın arkasında hem şişlik hem kasılmayla birlikte dayanılmaz agrı var bacagımı uzatamıyorum sanki tendom kitlendi bu rahatsızlıgım için araştırdım sizin yazınız çıktı bilgileriniz için çok tşkrlr şuan çok rahatsızım tüm bu tarifleri uygulıyacam umarım faydalı olur saygılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.