Balgam Nasıl Atılır En iyi 10 Balgam Sökücü Bitkisel Yöntem

Balgam Nasıl Atılır Balgam Sökücü Bitkisel Yöntemler

Balgam nasıl atılır en iyi bitkisel yöntemleri sizin için araştırdık. Aynı zamanda bu yöntemler soğuk algınlığı veya grip belirtilerini hafifletmek ve balgamlı öksürük için en etkili yolları içeriyor. Soğuk algınlığınızı antibiyotik içeren ilaçlar ile tedavi etmeye kalkmayın. Antibiyotikler ihtiyacınız olan en son şeydir bunu unutmayın!. En iyi balgam söktürücü ilaç bitkisel yöntemleri deneyin.

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder, viral enfeksiyonları tedavi etmezler. Soğuk algınlığına veya gribe büyük olasılıkla bir virüs neden olur. Soğuk algınlığı veya grip semptomlarını tedavi ederken, virüsü aktif olarak “öldüren” bir ilaç yoktur. Vücudunuz sahip olduğunuz tek araçtır. Gereksiz antibiyotikler alarak, bakteri direncinin yayılmasına katkıda bulunursunuz ve vücudunuzun gelecekte bu ilaçlara gerçekten ihtiyacı olduğunda ise işe yaramazlar. Antibiyotiklerden kaçınmak her zaman harika bir ilk başlangıçtır.

Balgam Nedir? Balgam Neden Olur Nasıl Geçer?

Balgam, hasta olduğunuzda boğazınızın arkasında kalın, yapışkan bir şeydir. Çoğu insan bunu fark eder. Peki her zaman bu mukusun olduğunu biliyor muydunuz?

Mukus zarları, solunum sisteminizi korumak ve desteklemek için balgam yapar. Mukus yapışkandır, böylece toz, alerjenler ve virüsleri yakalayabilir. Sağlıklı olduğunuzda, mukus ince ve daha az fark edilir. Hasta olduğunuzda veya çok fazla parçacığa maruz kaldığınızda, balgam kalınlaşabilir ve bu yabancı maddeleri tutarak daha belirgin hale gelebilir.

Balgam solunum sisteminizin sağlıklı bir parçasıdır, ancak sizi rahatsız ediyorsa, inceltmenin veya vücudunuzdan çıkarmanın yollarını bulmak isteyebilirsiniz.  İşte balgam nasıl atılır, balgam söktürücü yöntemler.

1. Balgam Söktürücü Bal ve limon

Öksürük, boğazınızdaki tahrişin kaynağını ortadan kaldırmak için refleks ile gelen bir süreçtir. Bu genellikle boğazda balgam olmasından kaynaklanır, bu nedenle balgamlı öksürük çıkarırsınız.

Balgamın zorla atılması tavsiye edilmez, çünkü kuvvet uygulamak boğazınızın yüzeyine zarar verebilir, daha fazla tahriş ederek öksürüğün iyileşme sürecini uzatabilir. Bal ve limonu karıştırın ve bu karışımı sıcak suya karıştırarak almak daha rahatlatıcı alternatif olabilir. Piyasada satılan birçok ilaç hem balgam hem de boğaz tahrişini hafifletmede bu bileşenlerin ikisini de içerir. Boğazın hasar görmüş yüzeylerinin yenilenmesine yardımcı olacak kendi Bal ve limon içeceğinizi hazırlamak hic de zor değil.

2. Balgam Nasıl Atılır Zencefil ve zerdeçal kullanımı

Zencefil ve zerdeçal balgam söktürücü özelliği tartışılmaz şekilde etkilidir.

Zencefil ve zerdeçal balgam söktürücü bitkisel ilaç olarak kullanılabilir. Çaylara zencefil veya zerdeçal ekleyebilirsiniz. Zencefil ve zerdeçal çok yönlü gıdalardır. Zencefil doğal bir burun açıcıdır ve yüzlerce yıldır soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılmıştır. Zerdeçal, kendi benzersiz antiseptik özellikleri ile ilişkilidir. Birlikte, soğuk algınlığı veya grip süresini azaltmak için çalışırlar.

Bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal karışımı pastil gibi boğazınızı yumuşatacak ve balgam söktürücü olarak işe yarayacaktır.

3. Okaliptüs yağı

Okaliptüs esansiyel yağı kullanmak göğsünüzdeki balgamı söktürebilir. Mukusu gevşetmeye yardımcı olur, böylece daha kolay balgam çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda, hırıltılı öksürüğünüz varsa, okaliptüs onu da rahatlatabilir. Buhar kullanarak teneffüs edebilir veya bu maddeyi içeren bir merhem kullanabilirsiniz.

Sakın unutmayın: çocuklar üzerinde uçucu yağları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

4. Su kaybını giderin

Soğuk algınlığı ve grip ile 7-10 günlük savaşta vücut direnci düşer ve bunun başında da su kaybı gelir.

Su kaybı, soğuk algınlığı veya gribin yaygın bir semptomudur. Virüsün kendisinden çok bunu çözmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Her gün en az 2 litre sıvı tüketmeye çalışın ancak bu sıvıların sağlıklı şeyler olduğundan emin olun. Bu, besleyici çorbalar, aromalı çaylar ve hatta sade su gibi sıvıları seçmek anlamına gelir. Ekstra etki için ılık veya sıcak suya taze limon suyu ekleyin. C vitamini bağışıklık sistemini uzun vadede güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, balgamın neden olduğu tıkanıklığı azaltmanıza ve balgam atmaya yardımcı olur. Ayrıca su boğazınızın yüzeyini nemli tutmaya yardımcı olur.

5. Tuzlu su ile gargara

Tuzlu su balgam söktürücü özelliğe sahip olabilir. Bununla birlikte, bu kullandığınız tuz miktarına da bağlıdır.

Çok fazla tuz kullanmak boğazınızı kurutabilir. Bu da öksürüğü şiddetlendirebileceği için tavsiye edilmez. Bununla birlikte, uygun miktarda tuz kullanmak iyileştirici etki gösterebilir. 200 ml suya iki ila üç çay kaşığı tuz ekleyin. Tuzu çözülmesi için karıştırın. Tuz bardağın dibine çöküyorsa yani erimemiş ise eklenmesinin bir anlamı olmaz. Tadı nedeniyle tuzlu su ile gargara yapmak zor geliyorsa, ilk başta daha az miktarda tuz kullanın ve bir sonraki gargara için giderek daha fazla tuz ekleyin. Bu işlemi her gün birkaç kez tekrarlayın.

6. Sıcak İçecekler Tüketin

Sıcak içecekler boğaz yüzeyindeki balgamın gevşetilmesi etkisine sahiptir.

Bu iki şekilde balgam atmaya yardımcı olabilir. İlk olarak, balgamın boğazdan çözünerek midenin asidik ortamına geçirilmesine yardımcı olabilir. İkincisi, balgamın gevşetilmesine ve öksürmeyle çıkartılmasına yardımcı olur. Kasıtlı olarak balgam öksürmeye çalışırken, çok güçlü davranmamaya çalışın. Çünkü bu boğazınızın yüzeyine zarar vererek öksürüğü kötüleştirebilir.

Yine de tüm sıcak içecekler tavsiye edilmez. Örneğin ısıtılmış sıcak alkollü içecekler kısa süreli rahatlama sağlayabilir, ancak daha uzun süreli su kaybına katkıda bulunabilirler. Soğuk algınlığı veya grip sırasında alkol alımınızı durdurmaya çalışın.

7. Sıcak gıdalar tüketin

Sıcak gıdalar da sıcak içecekler gibi balgam söktürücü etkiye sahiptir. Baharatlı gıdalar özellikle balgam söktürücü etki konusunda daha iyidir. Yiyebileceğiniz oranda istediğiniz kadar çok veya az baharat ekleyebilirsiniz.

8. Buhar Teneffüsü

Buharın iyileştirici gücünü kullanarak balgam atmak için en iyi yollardan biri aşağıdaki gibidir.

İlk olarak, büyük bir kabı kaynar su ile doldurun. Başınızın üzerine bir havlu alarak buharın dışarı kaçmasını engelleyerek burun deliklerine aktarılmasını sağlayın. Oturarak uygulayın, mümkün olduğunca hareketsiz kalmanız istenmeyen kazaları önlemeye yardımcı olur.

9. Dinlenme

Dinlenmek, vücudunuza enfeksiyonları önlemek için gereken ortamı ve zamanı tanır. Özellikle sıcak ve nemli günlerde, gün boyunca çok aktif iseniz su kaybedebilirsiniz. Dinlenmeyi, uzun vadede kar edebileceğiniz bir yatırım olarak düşünün. Soğuk algınlığı veya grip süresini azaltır, istenmeyen balgamı atmanıza ve daha erken çalışmaya geri dönmenize yardımcı olur. Evinizi temiz ve havadar tutun, temiz bir evin sağlığa uzun vadeli etkileri tartışılmazdır.

10. Sigara içmekten kaçının

Hem balgam nasıl atılır diyor hemde sigara içmeye devam ediyorsanız okuyun. Sigaradan gelen tahriş edici maddeler sadece öksürüğü kötüleştirmekle kalmaz, balgamı arttırır ve genel iyileşme süresini uzatır. Sigara içenlerin, bu dönemde sigarayı bırakamazlarsa, en azından sigara içtikleri miktarı azaltmaları önerilir. Benzer şekilde, ister boyadan ister ev temizlik ürünlerinden ister dumandan olsun genel olarak toksik ürünlerden kaçınmalısınız.

Önceki

Rbc Düşüklüğü Nedir, Rbc Eritrosit Düşüklüğü Neden Olur Rbc Düşüklüğü Nedenleri

Folik Asit Nedir, Folik Asit Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur

Sonraki

Yorum yapın