Banyo ve mutfak fayansı satın alacak olanlara 8 altın öneri

Fayans satın alırken, mutlaka dikkat edilmesi gereken 8 ayrıntı

0 20

Evlerde en çok tercih edilen yapı malzemelerinden birisi fayanstır. Banyo, mutfak ve salon gibi farklı kullanım alanlarına sahip fayanslar çoğunlukla suyla temizliği yapılan mekanlarda veya duvar kaplama tercih edilmektedir. Bu yazımızda fayans seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlara değindik.

Fayans Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İsmini İtalya’da seramikleri ile ünlü olan Feanza şehrinden alan fayans; kil, kuvars ve kalkerin karıştırılıp preslenmesi ve ardından çok yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile yapılmaktadır. Uzun zamandır özellikle mutfak, banyo ve tuvalet gibi yerlerde sıklıkla tercih edilen bu kaplama malzemesi çoğunlukla tek seferlik yapılmaktadır. Bunun sebebi hem yapım maliyetlerinin yüksekliği hem de ağır işçilik gerektirmesidir. Tüm bu sebeplerden ötürü çıkarılıp değiştirilmesi zahmetli olan fayans en başta iyi düşünülerek seçilmesi gerekmektedir. Fayans seçerken fayansın rengi, parlaklığı, tasarımı ve kullanılacak mekan gibi farklı faktörlere dikkat etmelisiniz.

İlk olarak fayans alacağınız mağazaya gittiğinizde satıcıya aklınızdaki görünümü ve istediğiniz noktaları ifade etmelisiniz. Çünkü aldıktan sonra fayansları değiştirmek zahmetli olacaktır.

Fayans seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar fayansın markası ve kalitesidir. Sırf desenini beğendiğiniz için kalitesiz bir fayans almanız kısa dönemde olmasa bile uzun vadede size problem yaşatacaktır. Ek olarak kaliteli olmayan fayanslar döşendikten sonra rengi atabilir veya basit şekilde çizilebilir.

Fayans seçerken, kullanacağınız mekana göre tercih etmeniz çok iyi olacaktır.  Eğer banyo ve mutfak gibi mekanlar için alıyorsanız açık renkli olanları tercih etmeniz iyi olacaktır çünkü koyu renkler mekanı hem karanlık gösterir hem de çok küçültür.

Isı yalıtımı iyi olmayan evlerde mutfak ve banyo dışında fayans kullanımı tavsiye edilmemektedir. Örneğin koridor duvarlarına kullanılacak fayans çok daha serin bir ortama sebep olacaktır.

Fayans alırken yedek olarak fazla almanızda fayda vardır. Alacağınız ek birkaç kutu fayans ilerde çatlama veya aşınma gibi durumlarda değişimini kolayca yapmanızı sağlayacaktır. Böylelikle değişim gerektiğinde kullanmış olduğunuz fayansın serisinin devam edip etmediğini düşünmezsiniz ve arayışa da girmemiş olursunuz.

Fayanslarda desen seçimi de çok önemlidir. Seçilecek karmaşık ve büyük desenli fayanslar ortama çok daha karışık bir hava katar ve gözleri yorar. Her ne kadar mağazada öyle durmasa da evde kaplandıktan sonra görüntüsü karışık olabilir. Özellikle dar mekanlar için fayans seçerken tercihinizi sade olanlardan yana kullanırsanız elde ettiğiniz görüntü çok daha şık olacaktır.

Fayans seçilirken çoğunlukla parlak ürünler tercih edilmektedir. Fakat parlak fayanslar mat ürünlere oranla çok daha çabuk aşınmaktadır. Öte yandan sırlı fayanslar daha az leke tutmaktadır ve bu yüzden tercih sebebidir. Özellikle de mutfak gibi sık kirlenen ve çok sık temizlik ürünü kullanılan fayansları sırlı olanları seçmeniz iyi olacaktır.  

Fayans seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de kullanımı alanıdır. Fayansın ne kadar kullanılacağına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde seçtiğiniz fayanslar kısa zamanda zarar göreceği için değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Fayans almaya gittiğiniz mağazda müşteri danışmanıyla istediğiniz özellikleri ve fayansı kullanacağınız mekanı ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız.

Fayans seçiminde temizliği kolay olan ürünleri seçmeniz size çok daha iyi bir kullanım sağlayacaktır. Ek olarak malzeme kalitesi de çok önemlidir çünkü çok kolay aşınmasını ve çizilmesini istemezsin. Aksi taktirde ek masraf yapmanız gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.