Bel Soğukluğu Kaç Günde Belli Olur Ücreti Nedir?

Bel Soğukluğu Testi Gonore Testi Nedir Nasıl Nerede Yapılır?

0 5.903

Gonore (Bel Soğukluğu) Nedir?

Bel soğukluğu bakterilerin sebep olduğu erken tedavi edilmezse ciddi hale gelebilecek cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Hem kadınlar hem de erkekler bel soğukluğuna yakalanabilir. Enfeksiyon korunmasız oral, anal ya da vajinal seks aracılığıyla geçer. Birçok cinsel partneri olan kişiler ya da korunmalı seks yapmayanlar enfeksiyon riski taşır. Bel soğukluğunun diğer adı Gonore’dir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Belirtileri Nelerdir?

Bazı insanlar hiçbir belirti yaşamaz. Diğerlerinde ise belirtiler zararlı bakteriye maruz kaldıktan sonra 2 hafta içine ortaya çıkar.

Çoğu kadın ve bazı erkekler hiçbir erken belirti yaşamayacaktır. Gonore işaretlerinin ortaya çıkması 2 ila 10 günü (bazen daha fazla) zaman alabilir. Bel soğukluğu olan birçok kadın hiçbir görünür belirtiye sahip olmaz ya da belirtilerini vajinal enfeksiyonla karıştırır. Belirtiler erkeklerde genelde ilk bir hafta içinde görülür.

Bel soğukluğunun yaygın belirtileri şunlardır:

 • İdrar yaparken acı, ağrı ya da rahatsızlık (kadınlar için)
 • Seks sırasında ya da sonrasında kanama (kadınlar için)
 • Adet dönemleri arasında anormal kanama (kadınlar için)
 • Vajinal akıntıda değişim ya da artış (kadınlar için)
 • Ağrılı seks (kadınlar için)
 • İdrar yaparken yanma ya da rahatsızlık (erkekler için)
 • Penisten gelen beyaz, sarı ya da yeşil akıntı (erkekler için)
 • İdrar yolu etrafında kaşıntı (penise açılan) (erkekler için)
 • Testislerde ağrı ya da şişlik (erkekler için)

Oral seks de, hem kadınlarda hem de erkeklerde boğazda bel soğukluğuna sebep olabilir. Bu boğaz ağrısına ve şişmiş et bezlerine sebep olabilir ancak genellikle hiçbir belirtiye sebep olmaz. Anüste gonore akıntı, kanama, kaşıntı, yara ya da ağrılı dışkılamaya sebep olabilir. Ya da hiçbir belirti olmayabilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre, bel soğukluğu yalnızca enjeksiyon olarak verilen Ceftriaxone antibiyotiği ile tedavi edilebilir. Ceftriaxone, ağızdan alınan Azithromycin ya da Doxycycline antibiyotikleriyle ile birlikte reçete edilir.

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bel soğukluğu zamanında tedavi edilmezse kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Dahası, enfeksiyon kan dolaşımına yayılırsa hem erkekler hem de kadınlar eklem iltihabı, kalp kapağı hasarı ya da beyin ve omurilik iltihaplanması yaşayabilir.

Gonore kadınlarda fallop tüpleri ve rahimde ciddi enfeksiyona sebep olabilir. Bu da uzun süreli pelvik ağrıya neden olabilir ve kısırlığa ve düşük yapmaya yol açar.

Bazı erkekler testislerinde ağrı ve şişlik yaşayabilirler. Bu durum epididimit olarak adlandırılır. Eğer yara dokusu sperm taşıyan kanalı tıkıyorsa bu aynı zamanda verimsizliğe sebep olur.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nedir?

Bel soğukluğu testi teşhis etmek veya Neisseria bakterisinin sebep olduğu bel soğukluğu tedavisinin başarısını takip etmek için kullanılır. Bel soğukluğunun belirtileri klamidyaya benzediğinden ve her iki enfeksiyon da farklı antibiyotik tedavileri gerektirdiğinden kesin bir teşhis koymak önemlidir.

Bel soğukluğu olup olmadığını ortaya çıkarmanın tek yolu test yaptırmaktır. Eğer bel soğukluğu ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüpheleniyorsanız test yaptırmayı ertelememek önemlidir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nerede Yapılır?

Özel veya devlet hastanesinde yapılabilir. 1 hafta ile 20 gün içinde sonuçlanır. Testin ücreti hastaneden hastaneye göre değişir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nasıl Yapılır?

Gonore (Bel Soğukluğu) teşhisi için 2 yöntem vardır. 1. Yöntemde laboratuvar görevlisi erkeklerde penisten, kadınlarda vajinadan pamuklu çubuklu sıvı örneği alır. Diğer yöntem ise idrar örneği vermektir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testini Kimler Yaptırmalı?

Test yaptırması tavsiye edilenler;

 • Siz ya da partneriniz gonore belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız
 • Yeni bir partnerle korunmasız seks yaptıysanız
 • Siz ya da partneriniz başka kişilerle korunmasız seks yaptıysanız
 • Cinsel yolla bulaşan başka hastalıklara sahipseniz
 • Cinsel partneriniz size cinsel yolla bulaşan hastalığı olduğunu söylerse
 • Vajinal muayene sırasında hemşire ya da doktor rahim boynu hücrelerinizin iltihaplandığını ya da akıntı olduğunu söylerse
 • Hamileyseniz ya da hamileliği planlıyorsanız
 • Gonore (Bel Soğukluğu) belirtileri yaşıyorsanız

Gonore (Bel Soğukluğu)Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Normal sonuçlar negatiftir, laboratuvarın bel soğukluğu belirtisi bulamadığı anlamına gelir. Eğer sonuç pozitifse, hastalığı iyileştirmek için tedaviye başlayacaksınız. Bel soğukluğu tedavi edilmezse ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Cinsel partnerleriniz de test yaptırmalı ve tedavi edilmelidir.

Test için nasıl hazırlanırım?

Bu test için hazırlanmanıza gerek yoktur. Fakat kadınlar testten önce 24 saat içinde duş almamış olmalıdır. Erkekler testten 1 saat önce idrarını yapmamalıdır. Ek olarak, sağlık uzmanınızı aldığınız tüm ilaçlar, bitkiler, vitaminler ve takviyelerle ilgili bilgilendirmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.