Bisiklet Sürmek Kısır Yapar mı İktidarsızlığa Neden Olur mu?

Bisiklet Kısırlık Yapar mı ,Bisiklet Sürmek  İktidarsızlık Yapar mı?

0 358

Bisiklet Kısırlık Yapar mı ,Bisiklet Sürmek  İktidarsızlık Yapar mı?

Bisiklet sürmek, gerek ulaşım gerekse spor amaçlı gerçekleştirilen fiziksel bir aktivitedir. Fakat haddinden fazla yapılan her aktivite olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bisiklet sürmekte bu aktivitelerden birisidir. Bu yazıda “Bisiklet sürmek kısırlığa sebep olur mu?” gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Bisiklet Kısırlık Yapar mı?

Erkek cinsel organının faaliyetini devam ettirmesi bazı damar ve sinirlere bağlıdır. Bisiklet koltuğu, peniste belirtilen sinir ve damar grubunun yer aldığı kısma baskı yapar. Bu nedenle cinsel organa kan akışı sağlanması engellenmektedir. Bunun yanında bölgenin uzun müddet baskıya maruz kalması, bölgenin oksijen alamamasına da neden olmaktadır.

Söz konusu bölgede yer alan sinirler ereksiyon ile doğrudan alakalıdır. Bölgede bulunan sinirlerin zedelenmesi halinde cinsel organ bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bu olumsuzluklardan birisi de kısırlık olabilmektedir.

Gerçekleştirilen çalışmalar gösteriyor ki; her gün bisiklet sürmek gibi günlük alışkanlar ve kazalar penis bölgesinde zedelenmelere neden olabilmektedir. Dolayısı ile birçok birey cinsel problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Üstelik bu problemler yalnızca erkekler ile sınırlandırılmayıp, kadın bireylerinde aynı oranda dikkat etmesi gerektiği belirtilmektedir.

Bisiklet Binen Erkeklerde Kısırlık Riski Var mı?

Bisiklet koltuklarının erkekler için pek te uyumlu üretildiği söylenemez. Tasarımları itibarı ile bölgeye aşırı basınç binmesine neden olurlar. Bu nedenle organa ulaşan sinir ve damarlardan kan akışı engellenir. İlerleyen süreçte bu durum kısırlığa yol açabilir.

Bisiklet koltuklarının peniste damar ezilmesi, travma ve dahi tıkanıklara yol açtığı inkar edilemez bir gerçek. Hekimler, bu durumu göz önünde bulundurarak bireyleri aşırı bisiklet kullanımı hususunda uyarıyor. Gerçekleştirilen araştırmalar sonucu erkeklerin %8 oranı bisiklet kullanımı yüzünden kısır kalabildiği bilinmekte. Kadınlar içinse bu oran %5 olarak ifade edilmekte. Uzun müddet süren yarışmaların kısırlığı tetiklediği ise yine araştırmalarla kanıtlanmış bir durumdur.

Bisiklet İktidarsızlığa Yol Açar mı?

Bisiklet sporcuları günün büyük bir kısmını bisiklet üzerinde sürdürmekte. Ancak bisikletin iktidarsızlığa neden olabileceği düşünülüyor. Peki gerçekten bisiklet iktidarsızlığa yol açar mı?

Bu soruya verilecek cevap her birey için farklı olabilmektedir. Fakat bisiklet kullanımının ereksiyon problemine neden olabildiği bilinmektedir. Bilhassa ilerleyen yaşlarda kullanılacak bisiklet, bu durumu daha da tetikleyecektir.

Bisiklet koltuğu, penis ile anüs arasında bulunan “perineumda” isimli bölgeye basınç yapmaktadır. Bu bölgeye uzun müddet baskı uygulanması halinde ereksiyonu mümkün kılan damarlar zarar görecektir. Dolayısıyla sürekli bisiklet kullanımı geri dönüşü olmayan zedelenmelere neden olabileceğinden cinsel iktidarsızlık riski taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.