Boğaz Mantarı Nasıl Oluşur Nasıl Geçer Tedavisi

Boğazda Mantar Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavisi

0 647

Boğazda Mantar Belirtileri Nedenleri Bitkisel Tedavisi

Boğazda mantar enfeksiyonu, Candida albicans isimli mantarın neden olduğu genellikle nadir görülen bir durumdur. Boğazda mantar enfeksiyonundan muzdarip hastalar yutma güçlüğü, göğüs kemiği altında yanma, boğazda ağrı, kusma ve bulantı yaşarlar.  Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar boğazda mantar enfeksiyonu yaşama riski altındadır. Bu yüzden AIDS, kanser ve diyabeti olan kişiler yutak dahil vücudun her yerinde mantar enfeksiyonu geliştirme riskindedirler.

Normalde Candida mantarı genital bölge, mide-barsak kanalı ve deri üzerinde yaşar. Ancak eğer bağışıklık sisteminiz güçlüyse, vücudunuza hiçbir zarar vermez. İyi bakteriler onları kontrol ettiğinden uyum içinde yaşarlar. Fakat eğer dengesizlik varsa mantar aşırı çoğalabilir ve mantar enfeksiyonu belirtilerine yol açarak çoğalabilir.

Boğazda Mantar Belirtileri Nelerdir?

Bu durumu tespit etmeyi kolaylaştıran birçok belirti vardır. Bu ciddi bir durumdur ve belirtiler kesinlikle boğazınızda rahatsızlık hissettirecektir. Başlangıçta, boğazda hafif bir ağrı veya batma, yutkunurken ağırlaşan bir his yaşayabilirsiniz. Damak ve boğaz bölgenizde beyaz lekeler ve benekler de göreceksiniz. Boğazda mantar belirtileri şunlardır;

 • Boğazın içi süzme peynire benzer görünümde beyaz lezyonlarla kaplıdır.
 • Yutkunurken boğazda ağrı.
 • Ağız kuruluğu
 • Göğüs kemiği altında ağrı.
 • Boğazda ve göğüste yiyecek tıkanmış hissi.
 • Hasta ağrıdan dolayı az yediğinden kilo kaybı
 • Kusma ve bulantı.

Boğaz Ağrısı

Bu tür bir mantar enfeksiyonuna sahip kişiler boğaz ağrısı belirtilerinden kaynaklanan yutkunurken ağrı hissi yaşayabilir. Boğazda aşırı mantar gelişimi rahatsızlığa neden olabilen sindirim kanalında iltihaplanma ve tahriş oluşturabilir. Ağrılı yutkunma veya boğaz ağrısı belirtileri bazı kişilerde geçici iştah kaybına sebep olabilir.

Yutkunmakta Güçlük Çekme

Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan boğaz iltihaplanması yutma güçlüğüne yol açarak bu geçiş yolunu daraltabilir. Etkilenen kişiler ısrarcı veya tekrar eden boğazda bişi kalmış hissi yaşayabilir. Ek olarak, bazı kişiler yutma güçlüğünden dolayı bir şeyler yedikten sonra göğüs daralması veya boğazda veya üst gövdede beklenmedik bir baskı yaşayabilir.

Boğazda Mantar Enfeksiyonu Kimlerde Görülür?

 • Boğazda mantar enfeksiyonu genellikle bağışıklığı zayıf olan kişilerde görülür.
 • Diyabet ve AIDS gibi birçok bağışıklık bozukluğu hastalığı olan kişiler gibi iyi gelişmiş bağışıklığa sahip olmayan yeni doğan bebekler bu enfeksiyonu geliştirme riskindedir.
 • Dişlerini temizleme konusunda dikkatsiz olan protez diş kullanıcıları da bu mantar enfeksiyonuna yakalanabilir.
 • Uzun süre antibiyotik, kemoterapi ve hatta steroid kullanan kişilerin boğazlarında mantar enfeksiyonu gelişebilir.
 • Uyuşturucu veya alkol alışkanlığı olan kişiler.
 • Kötü beslenen kişiler.
 • Ağız kuruluğu gibi daha önce var olan ağız hastalıkları
 • Mantar enfeksiyonu protez diş takan kişiler, sigara içen kişilerde veya çok fazla şekerli yiyecek tüketenlerde gözlemlenir. Uzun süre steroid ve antibiyotik kullanımı boğazda oral ve fungal enfeksiyon riskini arttırabilir.

Boğazda Mantar Nasıl Geçer? Boğazda Mantar Bitkisel Tedavisi

Boğazda mantar tedavisi için doktorunuz antifungal ilaçlar reçete edecektir.

Yoğurt gibi ev kürleri de faydalıdır. Yoğurt mantar enfeksiyonunu öldürmeye yardım eden iyi bakteriler içerir.

Çay ağacı yağı mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kanıtlanmış doğal bir kürdür. 2-3 damla çay ağacı yağını bir bardak suya koyun. Boğazınızı çalkalayıp tükürün.

Bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olduğundan vitamin ve mineral takviyeleri alın.

Boğazda mantar enfeksiyonu belirtilerinden kurtulmak için tuzlu suyla ağzınızı çalkalayın. Tuz antibakteriyal özellikler içerir. Tuzlu su ağrıyı hafifletmeye yardım edecektir. Yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suda eritebilirsiniz ve solüsyonu tüm ağzınızda çalkalayın.

Elma sirkesinin antifungal özellikleri mantar enfeksiyonuna karşı savaşmada yardımcı olabilir. 1 tatlı kaşığı saf sirkeyi bir bardak suya ekleyin ve 15 saniye ağzınızda çalkayın ve tükürün. Yutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.