Burunda Egzama Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Burun Kenarında Çevresinde Egzama Neden Nasıl Geçer

0 56

Burun Kenarında Çevresinde Egzama Neden Nasıl Geçer

Egzama yüz, vücut hatta burun dahil vücudun pek çok yerinde meydana gelebilir. Özellikle burun kenarında egzama görülmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Burun kenarında egzama, burun çevresinde kızarıklık, pul pul dökülme, kaşıntı, kabuklanma gibi çeşitli belirtilere neden olabilmektedir.

Burun Kenarında, Burunda Egzama Belirtileri

Burundaki egzama, aşağıdaki belirtilere yol açabilir;

  • Burunda, burun kenarında kaşıntı veya yanma hissi
  • Kaba veya pullu yamalar halinde kuru, hassas cilt
  • Kırmızı, iltihaplı cilt
  • Burun çevresinde kabuklanma
  • Burun çevresinde yağlanma ve ciltte şişme
  • Ciltte beyaz veya sarımsı kabuklar

Egzama, burun çevresinde şiddetli kaşıntı, cildin renginin koyulaşmasına ve daha kalın veya kösele bir doku cilde neden olabilir. Kaşıma cildin çatlamasına veya kanamasına neden oluyorsa, hasarlı cilt bariyeri virüslere veya bakterilere karşı daha savunmasızdır. Enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde, stafilokok enfeksiyon oluşabilir.

Burun Kenarında Çevresinde Burunda Egzama Neden Olur?

Genetik

Burun ve burun etrafında egzama, kalıtsal faktörlerden kaynaklanabilir. Eğer aile bireylerinde bu durumu yaşayan biri mevcutsa, sizde de görülme riski yüksektir.

Gıda Alerjisi

Bazen birtakım gıdalar, burunda ve burun kenarlarında egzama döküntülerine sebebiyet verebilir. Yumurta, süt, kabuklu deniz ürünleri ve fındık bu gibi tetikleyici besinlerdendir.

Astım veya Alerji

Alerji ve astım, egzama oluşma riskini artırır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Vücut direnci düşük olan kişilerin burun çevresinde egzama ortaya çıkabilir. Fakat bazen, bağışıklık sistemi aktif çalışanlar da cilt sorunlarına yakalanabilir.

Yaşanılan Ortam

Kirliliğin yaygın olduğu bölgeler, büyük şehirler ve kuzey yarımküre, egzamanın en fazla rastlandığı yerlerdir.

Çevresel Faktörler

Gündelik hayatımızda kullandığımız kimyasallar bunlara örnektir. Temizlik ürünlerinin, şampuan ve sabunların içinde yer alan maddeler, kokular, parfümler, sigara dumanı, kumaşlar, kumaş boyaları ve metaller egzamaya davetiye çıkarabilir. Polen, toz, evcil hayvan tüyleri ve küfler başlıca alerjen çeşitleridir. Ciltteki egzamaya temizleyiciler, tonerler, yüz maskeleri ve makyaj da sebebiyet verebilir. Esasen, yüzümüze sürdüğümüz her ürünün egzamaya yol açması mümkündür. Bunun için cildimize bir şey uygularken son derece seçici olmamız lâzımdır.

Tüm bu saydıklarımız burun çevresinde, burunda egzama oluşumunu tetikleyebilir.

Burun Kenarında, Burunda Egzama Nasıl Geçer?

Burun çevresinde, burunda egzama için cildiye doktoruna gitmelidir. Doktor cildinizi muayene edip teşhis koyacaktır. Burunda ve burun kenarında, çevresinde egzama için doktor kortizonlu krem reçete edecektir. Elidel krem, Protopic krem, Pirdolin krem, Ceradolin krem gibi kremleri bu cilt probleminin tedavisi için doktor reçete edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.