Çamaşır Makinesi Sirke Ve Karbonatla Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Temizliği Karbonat İle Nasıl Yapılır?

0 1.295

Çamaşır Makinesi Temizliği İçin Sirke Ve Karbonat Kullanımı

Çamaşır makinesi günümüzde ev işlerinde olmazsa olmaz eşyalardan olduğu şüphesiz. Eski zamanlarda çamaşırları teker teker köpükleyip yıkanırken günümüzde çamaşır makinesi sayesinde kilolarca çamaşır aynı anda dakikalar içinde tertemiz oluyor. Ancak bu makineler zaten sürekli yıkama işlemi yaptığından kirlenmez düşüncesi ile temizlenmemektedir.

Çamaşır makineleri içinde ıslak olarak kalan parçalar mikrop üremesine uygun ortam oluşturmaktadır. Bu sadece mikrop üremesi değil küf oluşumuna da sebep olabilir. Dahası çamaşır makinesi için kullanılan deterjan kalıntıları kireçlenmeye de yol açmaktadır. Bu kireçlenme de hem çamaşırların iyi yıkanmamasına hem de çamaşır makinesinin ömrünün azalmasına sebep olur. Ayrıca çamaşır makinesi içindeki parçaların kireçlenmesi; suyun ısınmasını zorlaştırır bu sebeple elektrik tüketimini arttırır. İşte tüm bu problemlerin yaşanmaması, çamaşır makinesinin daha verimli çalışması için düzenli olarak temizlenmelidir ki bu noktada en faydalı olacak şey karbonattır. Bu makalemizde çamaşır makinelerinin temizliği için karbonatın nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Karbonat İle Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? 1. Yöntem

Çamaşır makinenizi temizlemek için soda ve elma sirkesi karışımını kullanabilirsiniz. Sirke ve karbonat çamaşır makinenizi doğal yoldan temizleyecektir. Sirke içeriğindeki asedik asit; küfü yok edecek kadar güçlü değildir ve bu nedenle kirli bir çamaşır makineniz varsa, tüm küfleri öldürmek için sirkeyi birkaç kez kullanmanız gerekecektir. Daha etkili olarak sirke ile birlikte kullanılacak karbonat; makinenizin güzel kokmasını da sağlayacaktır. Bu iki doğal madde; çamaşır makineniz içerisinde biriken kireç tortusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Gerekli Malzemeler

  • Yarım bardak karbonat
  • 1 litre sirke

Temizlik Aşaması

Makinenizi 90 dereceye ayarlayın ve uzun süreli yıkamayı seçin. Deterjan döktüğünüz yere karbonatı ekleyin ve sonrasında sirkeyi ekleyin. Ardından deterjan kutunuzu kapatın ve makinenizi çalıştırın.

Eğer üstten doldurmalı çamaşır makineniz varsa; makinenizi 90 dereceye ayarlayın. Sonrasında deterjan kutusuna sirke, yumuşatıcı kısmına ise karbonatı ekleyin. Sonrasında deterjan kutusunu kapatın ve makinenizi çalıştırın. Yıkama bitmeden önce bir saat makinenizi durdurun (su içinde kalsın) ve sonrasında programını devam ettirip çalışmasını bitirin.

Karbonat İle Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? 2.Yöntem

Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı sirke (beyaz sirke, elma sirkesi veya üzüm sirkesi)
  • 1 çay bardağı karbonat
  • 1 çay bardağı su
  • 2 tane sünger

Temizlik Aşaması

Karbonat ve suyu bir kase içinde karıştırın. Deterjan gözünü çıkarın ve yanlarını sünger ile temizleyin. Çıkardığınız deterjan gözüne karbonat ve su karışımını koyun. Makinenizin tamburunun içine sirkeyi dökün ve yeni bir sünger ile makine lastikleri dahil tamburu temizleyin. Sonrasında çıkardığınız deterjan gözünü takın ve makinenizi en yüksek ısıya ayarladıktan sonra kapağını kapatıp başlatın.

Çamaşır Makinesindeki Kireci Temizleme İçin Karbonat Nasıl Kullanılır?

Karbonat; makinenin gözle görülen bölümleri, kazan içi ve siyah lastiklerini temizlemek için faydalıdır. Ayrıca karbonat ve limon suyunu karıştırarak kazan içindeki kireçlenen bölgelere uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında 30 dakika bekletin ve nemli bir bez ile silip durulayın. En son makinenizi uzun program/90 derecede çalıştırın.Bu karışım kireçleri sökmede çok etkilidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.