Çarşaftaki Yataktaki Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır

Yatakta Kan Lekesi Nasıl Çıkar Temizlenir 7 Yöntem

0 20

Yatakta Kan Lekesi Nasıl Çıkar Temizlenir 7 Yöntem

Lekeler en can sıkıcı problemlerden biridir. Kan lekesi de bunların başında gelir. Bazen yatağa bulaşan kan lekesi kumaşa işler ve onu temizlemek hiç de kolay olmaz. Fakat yataktaki kan lekesi nasıl çıkarılır? sorusuna vereceğimiz bu cevaplar bu durumda imdadınıza yetişecektir.

Yataktaki Çarşaftaki Kurumuş Kan Lekesini Yok Etme Yolları

Tuz ve Bulaşık Deterjanı

1 çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile iki çorba kaşığı tuzu karıştırın, sonra lekeye sürün. 25 dakika beklettikten sonra nazikçe durulayın ve leke çıkana kadar tekrarlayın.

Aspirin

Yataktaki kan lekesini çıkarmak için aspirini toz haline getirmeniz ve ardından bir macun yapmak için biraz su ile karıştırmanız gerekir. Bu karışıma karbonat katın. Kullandığınız aspirin veya kabartma tozunun miktarı, lekenin büyüklüğüne göre değişir. Karışımı lekeli alana uygulayın ve en az 30 dakika veya en fazla gece boyunca bekletin. Daha sonra karışımı yıkayıp durulayın.

Tuzlu Su

Çarşaftaki ve yataktaki kan lekesi nasıl giderilir? diye merak edenler soğuk su ile tuz karışımını deneyebilir. İki tatlı kaşığı tuz, 1 bardak soğuk suya eklenir. Hazırlanan karışım boş bir sprey şişesine aktarılır. Kan lekesinin olduğu yere sıkılır. Sprey şişesi bulamayanlar temiz bir bezi hafif ıslatıp karışımı üzerine dökerek yatağı bununla silebilir. Kan lekesi lekenin çevresinden içeri doğru silinmelidir. Tam tersi yönde silinirse leke her tarafa yayılır. Silme işleminin ardından kuru ve temiz bir bez yardımıyla o bölgeyi kurutmalıdır.

Karbonat

Bir ölçek karbonatı iki ölçek soğuk suyla karıştırabilir ve ardından karışımı beyaz bir kağıt havlu veya bezle yatağa uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra başka bir bez veya havluyla tampon yapıp lekeyi çıkarın. Bölgeyi temiz bir bezle kurulayın (yine ovalamayın!) Ve ardından bir vantilatör veya açık pencerelerle biraz daha kurumaya bırakın.

Deterjan

Taze kan lekesini çıkarmak için su ve deterjan da tercih edilebilir. Bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı 2 bardak soğuk suya ilâve edilir. Beyaz renkli temiz bir bez bu karışıma sokulur. Biraz bekletildikten sonra lekeli kısma uygulanır. Kan lekesinin bulunduğu yer, kullanılmayan bir diş fırçası ile yavaşça fırçalanır. Ancak nazikçe yapmaya özen göstermelidir. Yoksa leke yatağın diğer yerlerine de bulaşacaktır. Son olarak bölge nemli ve temiz bir bezle kurulanmalıdır.

Hidrojen Peroksit

Kan lekesini çıkarma yolları içinde hidrojen peroksit kullanımından da söz edilebilir. Bunu eczaneden temin etmeniz mümkündür. Lekeli alanı %3 hidrojen peroksitle hafif ıslatarak 30 saniye beklenmelidir. Sonra lekenin üzeri kuru ve temiz bir bez yardımıyla hafifçe ovalanmalıdır. Başka bir bez soğuk su ile ıslatılıp sıkılmalı ve lekeli bölge bununla silinmelidir. Bitince kendi kendine kurumaya bırakılabilir.

Mısır Nişastası

Yataktaki kan lekesini gidermek amacıyla hidrojen peroksit ve tuz ikilisinden de yararlanılabilir. Çeyrek fincan hidrojen peroksit, 1 çorba kaşığı tuz, 2 çorba kaşığı mısır nişastası karıştırılır. Macun kıvamına getirilen bu karışım bir kaşık ile yatağın lekeli yerine tatbik edilir. Kuruyana kadar beklenir ve tam olarak kuruduğunda vakumlanarak çıkarılır. Bu işlem, leke temizlenene kadar tekrarlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.