Çay Ağacı Yağı İle Sivilce Maskesi, Sivilceye İyi Gelir mi?

Çay Ağacı Yağı Sivilce İçin Nasıl Kullanılır Faydaları Neler?

0 5.218

Çay Ağacı Yağı İle Sivilce Tedavisi

Çay ağacı yağı, Melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde edilen, neredeyse renksiz açık sarı bir yağdır. Mantar önleyici ve mikrop öldürücü özelliklere sahiptir ve akne (sivilce) gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için birçok şekilde kullanılabilir. Bu mükemmel yağın inanılmaz iyileştirici özellikleri vardır. Sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. Sivilce, ciltte aşırı sebum üretiminden kaynaklanan ve gözeneklerin tıkanması durumunda ortaya çıkan en yaygın cilt rahatsızlığıdır.

Çay ağacı yağı içerdiği mikrop karşıtı bileşiklerle sivilcelere neden olan bakterilere karşı etkilidir.

Bu yağ cildin derinlerine nüfuz edip, yağ bezlerinin tıkanıklığını açmaya yardımcıdır. Gözenekleri açar ve böylece yüzü dezenfekte ederek sivilceleri yok eder.

Birçok çalışma göstermiştir ki çay ağacı yağı, sivilce tedavisi için ticari olarak kullanılan benzoil peroksit kadar etkilidir.

Çay Ağacı Yağı Kullanılarak Sivilceler Nasıl Yok Edilir?

Sivilce İçin Çay Ağacı Yağı Kullanımı 1. Tarif

 • Yarım bardak su
 • 3-4 damla çay ağacı özü yağı
 • Bir parça pamuk

Yarım bardak suyun içine 3-4 damla çay ağacı yağını ekleyin. Sonrasında içine pamuk bandırarak bunu yüzünüzde sivilce olan bölgeye veya bütün yüzünüze sürün. 20-25 dakika kuruyunca kadar bekleyin. Sonrasında nemlendirin. Durulamaya gerek yoktur. Aynı zamanda pamuklu çubuğu çay ağacı yağına direkt bandırarak yüzünüze nazik hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bunu birkaç saat ya da bir gece boyunca bekletip kızarıklıklara ve şişkinlikleri önleyebilirsiniz. Hızlı ve etkili sonuçları almak için bunu günde 2 kez uygulayabilirsiniz. İçerdiği mikrop karşıtı ve gözenek temizleyici özellikler sayesinde ciltteki mevcut sivilceleri temizler ve gelecekteki sivilce oluşumlarında engeller. Eğer hassas bir cildiniz varsa. Bu karışımın %95’ini su, %5’ini yağ olarak uygulayın. Normal ciltler için ise %90 su, %10’u sudur.

Karbonat ve Çay Ağacı Yağı İle Sivilce Maskesi

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 2-3 damla çay ağacı yağı
 • Su

Karbonatın içine yeteri kadar su koyup bunu macun kıvamına getirin. Ardından çay ağacı yağını ekleyerek güzelce karıştırın. Bunu yüzünüzde sivilceli bölgeye sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Bunu haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz. Karbonat cildin ph değerini dengeleyerek ciltteki doğal yağ üretimini düzenler. Aynı zamanda cildi arındırarak ölmüş cilt hücreleri ve kir birikiminin temizlenmesine yardımcı olur.

Sivilce İçin Limon ve Çay Ağacı Yağı Maskesi

 • 1-2 tatlı kaşığı limon suyu
 • 4-5 damla çay ağacı yağı

Bunları karıştırarak yüzünüzde sivilceli bölgeye sürün. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Ardından yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayın. Limon içerdiği anti bakteriyel asitler sayesinde sivilcelere sebep olan bakterileri öldürür. Limon suyu aynı zamanda cilt için güzel bir astrenjandır. Ancak bu uygulamayı hassas cildi olan insanlar yapmamalıdır.

Sivilce İçin Elma Sirkesi ve Çay Ağacı Yağı

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 2-3 damla çay ağacı yağı
 • Biraz pamuk

Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra biraz pamuk yardımıyla bu karışımdan alın ve yüzünüzde sivilce olan bölgeye sürün. 5-7 dakika bekledikten sonra bunu ılık su yardımıyla durulayın. Haftada her 3-4 günde bir kez uygulayın. Elma sirkesi içerdiği malik asitler sayesinde cildi arındırır ve ciltte çok fazla sebum üretimine sebep olan pH seviyesini düzenler. Bu yöntem cildin hafif tahrişine sebep olabilir. Eğer tahrişe hassas bir cildiniz varsa elma sirkesi ile suyu eşit oranda kullanan. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi için 1 tatlı kaşığı su kullanın.

Sivilce İçin Lavanta Yağı ve Çay Ağacı Yağı Maskesi

 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 10 damla lavanta yağı
 • Biraz jojoba yağı

Küçük bir kapta içinde bu malzemeleri karıştırın. Daha sonra yüzünüzü de sivilceli bölgeye biraz sürün. Bunu gece boyunca bekletin. Her gece bu uygulamayı tekrarlayın. Aynı zamanda gün boyu kapalı mekânda kalacaksınız buna her sabah da uygulayabilirsiniz. Lavanta yağı olarak çalışarak sebep olduğu akne ve enfeksiyonları temizler. Aynı zamanda lavanta yağı çay ağacı ile birlikte kullanıldığında enfeksiyon ve sivilceleri yok eder. İçerdiği anti bakteriyel özellikler sayesinde cildi pürüzsüz yapar ve sivilcenin sebep olduğu iltihaplanmaları azaltır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.