Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı ve Şişkinlik Nedendir Hamilelik Belirtisi mi

İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Yaşamanın 16 Nedeni Ve Tedavisi

0 274

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Ve Şişkinlik Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrası karın ağrısı ve şişkinlik, idrar yolu enfeksiyonundan, irritabl Bağırsak Sendromuna kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Şayet ilişki sonrası karın ağrısı yaşayan bir erkekseniz öncelikle üroloji doktoruna, kadınsanız kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz sizden çeşitli testler isteyecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Cinsellik Yaşadıktan Sonra Mide, Karın Ağrısı, Şişkinlik Nedenleri

Gebelik

Bazı kadınlar hamilelik döneminde cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yaşarlar – bu nedenle, eğer bu durumu yaşıyorsanız, mutlaka hamilelik testi yaptırmalısınız. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahmin dışında oluşmasına denir. Dış gebelik de cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı yapabilir.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti de ilişki sonrası kadında karın ağrısına yol açabilir.Yumurtalık kisti, kadın yumurtalıklarında meydana gelen içi sıvı dolu keselere denir.Yumurtalık kistinin diğer belirtileri arasında karın şişkinliği, ağrılı büyük abdeste çıkma, adet döngüsü öncesinde veya sırasında pelvik ağrı, ağrılı cinsel ilişki, bel veya uylukta ağrı, mide bulantısı ve kusma, şiddetli veya keskin pelvik ağrı,  bayılma veya baş dönmesi yer alabilir. Yumurtalık kisti soğan kürü ile geçebilir. Yahut bazı durumlarda ameliyat da gerekebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Cinsel ilişki sonrasında karın ağrısının bir diğer sık karşılaşılan nedeni de idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonun tespiti için Dahiliye doktoruna gitmelidir. Şayet böyle bir sorun varsa doktor antibiyotik tedavisi uygulayacaktır. Bol su içmek, maydanozlu su içmek, kızılcık şerbeti de idrar yolu iltihabının geçmesine yardımcı olacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalık bulunması da kadında veya erkekte cinsellik sonrası karın ağrısı yapabilir. Bu hastalıkların tedavisi hangi hastalık olduğuna göre değişir. Antibiyotikler kullanılabilir

Duygusal Tepki

Seks, heyecandan kaygıya kadar her türlü duyguyu harekete geçirebilir ve bunların tümü midenizi etkileyebilir. İlişkide yaşanan sorunlar, günlük stres ve cinsellikle ilgili endişe , karın ve pelvik kaslarınızın gerilmesine veya gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir .

Orgazm Olma

Pelvik kaslarınız orgazm sırasında kasılır. Bazı insanlar için bu kasılmalar, alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına neden olur. Orgazm sırasında veya sonrasında karında ağrı görülebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu karında şişlik, ishal, kabızlık, mide krampı gibi çeşitli belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın bir diğer belirtisi de cinsel ilişki sonrası karın ağrısıdır. İrritabl Bağırsak Sendromundan muzdaripseniz doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı, beslenmenize dikkat etmelisiniz

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)dişi üreme organlarının bakteriyel bir enfeksiyondur.Bu hastalık da cinsel ilişki sonrası karın ağrısı yapabilir.

Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Çikolata kisti
  • Gaz sancısı
  • Fallop tüpünün tıkanması
  • Prostatit (Erkeklerde prostatın iltihaplanması)
  • Rahim pozisyonuna bağlı durumlar
  • Pelvik kist
  • İnterstisyel sistit.Ağrılı mesane sendromu olarak da adlandırılan interstisyel sistit , pelvisinizde veya alt karın bölgesinde kronik ağrıya neden olabilir. Bu ağrı seks sırasında veya sonrasında yoğunlaşabilir.
  • Myomlar , cinsel ilişki sırasında ve sonrası midede ağrıya neden olabilen kanserli olmayan rahim tümörlerdir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.