Cornell not tutma yöntemi ile sınavlarda başarılı olma teknikleri

Cornell Yöntemi Nedir? Cornell Metodu ile Not Nasıl Alınır?

Cornell yöntemi nedir ? Cornell not tutma yöntemi, Cornell Üniversitesi’nden Dr. Walter Pauk tarafından geliştirildi. Bir ders veya bir konuyu okurken not almak, konuyu incelemek ve kaydetmek için yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Cornell yöntemi ile not tutma, notlarınızı organize etmenize, bilginin oluşturulmasına aktif olarak dahil olmanıza, çalışma becerilerinizi geliştirmenize ve akademik başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Cornell Not Defterinizi Hazırlama

Cornell not tutma yöntemi için, önce Cornell tarzı not kağıtlarına ihtiyacınız olacak. İster bir bloknot olsun, isterse ayrı sayfalar halinde olsun. Her bir sayfayı birkaç bölüme ayırmalısınız, çünkü her bölümün belirli bir amacı var.

Cornell tot tutma teknikleri
Cornell tot tutma teknikleri

 

Kağıdınızın alt kısmı boyunca yatay bir çizgi çizin. Bu çizgi, sayfanın üst kısmına göre yaklaşık dörtte biri, alttan yaklaşık 5 santim olmalıdır. Daha sonra notlarınızı özetlemek için bu bölümü kullanacaksınız.

Cornell tot tutma teknikleri
Cornell tot tutma teknikleri

 

Kağıdınızın sol bölümüne dikey bir çizgi çizin. Bu çizgi, sayfanın sol kenarından yaklaşık 6.5 santim olmalıdır. Bu alan, notlarınızı incelerken kullanacağınız bölüm olacaktır.

Cornell tot tutma teknikleri
Cornell tot tutma teknikleri

 

Derste veya birseysel çalışmalarda Cornell yöntemi ile not tutma için, sayfanın en büyük bölümü olan sağ tarafı kullanın. Sayfanın sağındaki bu bölüm size, konu hakkında önemli noktaları yazmak için bol miktarda yer bırakılmalıdır.

Hazır Cornell şablonları

Cornell not tutma yöntemi için hazır şablonları internet üzerinde bulabilirsiniz. İnternetten indireceğiniz şablonları yazdırarak, sayfaları bölümlendirme zahmetinden kurtulur ve zamandan kazanabilirsiniz.  Cornell tarzı notlar almak için aşağıdaki linklerden şablon indirebilirsiniz. Boş bir A4 yaprağına yazdırın ve nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Cornell yöntemi ile not tutma şablonları : Cornell Not Şablonu 1       Cornell Not Şablonu 2

Cornell yöntemi ile nasıl not tutulur?

Dersinizin adını, tarihini ve dersi veya okuduğunuz konuyu sayfanızın üst kısmına yazın. Bunu sürekli yapın ve notlarınızın organize olmasına ve ders konularını daha kolay gözden geçirmenize yardımcı olacaktır

Ders sırasında notlarınızı sayfanın en büyük bölümüne alın. Ders dinlerken veya bir metin okurken, yalnızca sayfanın sağına not edin. Eğitmeninizin tahtada yazdığı veya slayt gösterisinde gösterdiği bilgileri ekleyin.

Dinlemek veya aktif olarak okumak için notları kullanın. Önemli bir noktalara rastladığınızda, hemen not edin.

 • Not alırken, konunun önemli noktalarını işaret eden cümleleri araştırın. Mesela bir öğretim görevlisi “…’nın en önemli üç etkisinden biri …” ya da “…’nın yaşanmasına sebep olan iki temel neden vardır” gibi bir şey söylüyorsa, notlarınızın içine yazmak isteyeceğiniz muhtemel bilgi budur.
 • Bir dersin notlarını alıyorsanız, vurgulanmış veya tekrarlanan noktaları dinleyin, çünkü bu noktalar önem taşır.
 • Bu ipuçları, bir ders dinlerken karşılaşabileceğiniz ifadelerdir. Ders kitaplarını okurken veya çalışırken, önemli terimler genellikle koyu olarak yazılmış veya grafikler ve çizelgeler halinde ifade edilmiştir.

Notlarınızı basit tutun

Notlarınızı dersin veya okumanın bir iskeleti olarak düşünün. Sadece anahtar kelimeleri elde etmeye odaklanın ve dersi veya okumayı sürdürebilmeniz için detayları sonraya bırakın. Boşlukları gözden geçirmek ve doldurmak için daha sonra vaktiniz olacaktır.

 • Tam cümleler yazmak yerine, işaret noktalar, kısayollar (mesela “ve” yerine “&” gibi), kısaltmalar ve sahip olduğunuz kişisel not alma sembollerinizi kullanın.

Genel resmi not alın

Eğitmenin konu hakkında fikir vermek için göstereceği tüm örnekleri not almaya çalışmak yerine, dersteki genel resmi not almayı düşünün. Alıntı yapmak yalnızca zaman ve mekandan tasarruf sağlamakla kalmaz, sunulan fikirler ile kendi ifadeniz arasında bağlantı kurmaya zorlar; bu da daha sonra konuyu hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Cornell yöntemi ile not tutma, anlama kabiliyetinizi de geliştirecektir.

Yeni bir konuyla karşılaştığınızda

Boşluk bırakın, çizgi çizin veya yeni bir sayfaya başlayın. Bu, zihinsel olarak konuyu düzenlemenize yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olduğu zaman farklı bölümleri incelemek odaklanmanıza da yardımcı olacaktır.

Soruları not edin

Dinlerken veya okurken ortaya çıkan tüm soruları not edin. Anlamadığınız bir şey varsa veya daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bunları notlarınızda işaretleyin. Cornell not tutma yönteminde sorular, neyi özümsediğinizi açıklığa kavuşturmanıza yardımcı olur ve daha sonra okumak için faydalı olur.

Cornell yöntemi ile not tutma
Notlarınızı mümkün olan en kısa sürede düzenleyin. Notlarınızda okunması zor olan ya da mantıklı görünmeyen herhangi bir kısm varsa, konu halen zihninizde tazeyken bunları düzeltin.

Notların İncelenmesi ve Genişletilmesi

Önemli noktaları özetleyin

Ders ya da bireysel çalışmanız sonrası, mümkün olan en kısa sürede sağ taraftaki bölüme ana fikirleri ya da önemli bilgileri aktarın. Sol sütunda konuyla alakalı yoğunlaşmış notlar aldınız, bu notlardan en önemli bilgilere veya kavramlara işaret eden anahtar kelimeleri veya kısa cümleleri bulun. Ders ya da bireysel çalışmalarınızdan bir gün sonrası, ders konularını gözden geçirmek büyük ölçüde akılda kalmasını sağlar.

 • Sağ sütundaki ana fikirlerin altını çizmek onları tanımlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, çok görsel bir öğrenciyseniz, vurgulamayı veya renk kodlamayı deneyebilirsiniz.
 • Önemsiz bilgileri boşa çıkarın. Bu sistemin güzelliğinin bir parçası, size önemli bilgileri nasıl tanımlayacağınızı ve gereksiz olanı nasıl atacağınızı öğretecek olmasıdır. İhtiyacınız olan az bir bilgiyi tespit etmek için pratik yapın.

Olası sorularınızı sol sütuna yazın

Sağdaki notlarınızı çalışarak, sınavda çıkabilecek soruları bulun ve bunları sol tarafa yazın. Daha sonra, sınava hazırlanırken bu notlar bir çalışma aracı olarak kullanılabilir.

Ana fikirleri özetleyin

Sayfanın alt kısmındaki alana, ana fikirleri özetleyin. Bu, not ettiğiniz tüm bilgileri açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur. Konunun özetini kendi sözcüklerinizle yapmanız, anlama kabiliyetinizi kontrol etmek için iyi bir yoldur. Aldığınız bir sayfa notu özetleyebiliyorsanız, konuyu anlama yolunda iyi bir adım attığınız anlamına gelir. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Bu bilgiyi bir başkasına nasıl açıklarım?”

 • Çoğu zaman, bir eğitmen o günkü konunun genel bir görünümünü anlatmak suretiyle derse başlayacaktır, örneğin: “Bugün, A, B ve C’yi tartışacağız” Benzer şekilde, ders kitabı bölümleri genelde ana hatları özetleyen tanıtımları içerir. Bu genel bilgileri not almak için kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Bu bilgileri, not sayfanızın alt kısmına yazacağınız özet sürümü olarak düşünün. Sizin için önemli görünen veya okuduğunuzda dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğünüz ek ayrıntılarıda ekleyin.
 • Bir sayfanın özeti için genellikle birkaç cümle yeterlidir. Gerekli olması halinde, önemli formülleri, denklemleri, diyagramları vb özet bölümüne ekleyin.
 • Konunun herhangi bir bölümünü özetlemekte zorlanıyorsanız, nereden bakmanız gerektiğini belirlemek için notlarınızı kullanın veya eğitmeninizden daha fazla bilgi isteyin.

Notlarınızı Çalışmak İçin Kullanma

Notlarınızı okuyun

Sol sütuna  ve en altındaki özete yoğunlaşın. Bunlar, sınavınız için ihtiyaç duyacağınız en önemli noktalardan oluşur.

 • İsterseniz gözden geçirirken en önemli kısımların altını çizebilirsiniz.

Bilgilerinizi test etmek için notlarınızı kullanın

Cornell not tutma yöntemi ile hazırladığınız sayfanın sağ tarafını (not alma sütunu) elinizle veya başka bir sayfa kağıdı ile örtün. Sol sütunda yer alan sorulara yanıt vererek kendiniz sınayın. Ardından sağ tarafı açın ve yanıtlarınızı kontrol edin.

 • Bir arkadaşınızdan sol sütunu kullanarak notlarınızdan size bilgi vermesini isteyebilirsiniz ve daha sonra aynı şekilde arkadaşınız için de aynı şeyi yapabilirsiniz. Birlikte ders çalışmak için güzel bir yöntem.

Notlarınızı mümkün olduğunca sık gözden geçirin

Çalışmanızı sınavdan hemen önceye sıkıştırmak yerine, notlarınızı sık sık gözden geçirmek, sınava hazırlanırken uzun bir süre çalışmanıza gerek kalmadan ve ders konularındaki anlayışınızı derinleştirecektir. Cornell not tutma yöntemi kullanarak, verimli ve az stresle çalışabilirsiniz.

Başarılı Bir Üniversite Öğrencisi Olmak için 11 Altın Kural

Önceki

Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR)

Başarılı Bir Üniversite Öğrencisi Olmak için 11 Altın Kural

Sonraki

Yorum yapın