Başarılı Bir Üniversite Öğrencisi Olmak için 11 Altın Kural

Başarılı Bir Üniversite Öğrencisi Olmak için 11 Altın Kural
0 72

Nasıl başarılı öğrenci olunur?

Yapmanız gereken çok şeyin olduğu ve bunları yapmak için yeterli zamanınız olmadığında, Üniversite kötü bir deneyim olabilir. Nasıl başarılı öğrenci olunur sorusunun cevabı okul hayatı ile başlar. Üniversitedeki zamanınızı değerlendirmek için sınıftaki zamanınızı iyi kullanmanız, ders dışı olanaklardan yararlanmanız ve mezuniyet sonrası hayatınız için hazırlıklı olmanız gerekir. Özellikle başarılı olmak için kararlıysanız, üniversiteye gitmek eğlenceli ve bir o kadar heyecan verici olabilir.

Başarılı öğrenci olmanın yolları öncelikle kişisel disiplin ve uyulması gereken kurallar ile olur. Sizlere okulda başarılı olmak için altın kuralların neler olduğunu anlatacağız. Burdaki maddeler hem okulda, sınavlarda başarılı olmanın yolları hemde sonraki iş hayatında da sizelere yol gösterecek. İşte başarılı olmanın yolları madde madde aşağıda sıralıyoruz.

Sınıftaki zamanı iyi kullanmak

Derslere katılın

Başarılı öğrenci olmanın yolları öncelikle katılmak şart olmasa bile derslere katılmakla olur. Derse katılmadan iyi not alacağınız hissine sakın kapılmayın. Her kaçırdığınız ders, kaçırılmış bir konu ve belkide telafi edilemeyecek bir zamanı temsil eder. Bazı eğitim görevlileri, katılımı, final notunuzun hesaplamasında kullanırlar. Bununla birlikte, devam zorunluluğu olmasa bile, derslere katılırsanız, eğitimcilerin gözünde iyi bir izlenim bırakırsınız.

 • Eğer gerçekten hasta iseniz, derse katılmayabilirsiniz ama ders dışında bir şey elde etmek için değil.
 • Derse katılmak için teşvike ihtiyacınız varsa, her ders saatinin maliyetini göz önünde bulundurun.

Not alın

Hafızanız asla düşündüğünüz kadar iyi değildir. Muhtemelen okulda zihninizde yer kaplayacak bir çok şey olacaktır. başarılı öğrenci olmanın yollarından biri de derslerde notlar almanızdır, bu size sınavlara hazırlanırken iyi bir temel sağlayacaktır.

 • Tarih veya biyoloji gibi sınıflar için not alırken cornell yöntemi kullanmak, en önemli bilgiye öncelik vermenize yardımcı olabilir.

Sınıfta katılımcı olun

Eğitmenlerinize dersle ilgili sorular sorun, eğitmenlerinizin sorduğu sorulara cevap verin ve tartışmalara katkıda bulunun. Sınıfta etkin bir rol almak, sizin konuya ilginizi canlı tutar ve öğretmenin size öğretmek istediği şeyleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

 • Arka sıralarda oturmamaya çalışın, önde, ya da en azından eğitmenin sizi görebileceği bir yerde oturmak, derse olan dikkatinizin dağılmamasını sağlayacaktır.

Çalışmak için kendinize zaman ayırın

Üniversitedeki başarı, sınıf dışında derslere hazırlamanıza dayanır, bu nedenle notlarınızı inceleyemeye vakit harcayın ve her oturum için ders kitabınızı okuyun. Çalışırken sessiz bir alan bulun ve dikkat dağıtıcı unsurların dışında kalın. İyi bir kural olan, sınıfınızda geçirdiğiniz her saat için iki saatlik bir çalışma kuralını uygulamaktır.

 • Çalışma grupları, sınıfınızdaki diğer öğrencilerle birlikte çalışmak yararlı olabilir, ancak kolaylıkla konudan sapmaya neden olabilir. Zamanın çoğunu sohbet etmek yerine araştırma ve ders çalışma ile geçiren bir çalışma gurubu içinde olduğunuzdan emin olun.
 • Başarılı bir üniversite öğrencisi olmanın bir yolu, öğrendiklerinizi unutmamak için testleri geçmekten fazlasını yapıyor olmaktır. Az zamanda çok yoğun çalıştığınızda, sınavınızı geçebilecek kadar şeyi hatırlarsınız, ancak bir veya iki gün içinde çoğunu unutma ihtimali yüksektir. Aslında bunları öğrenmek için on binlerce lira harcarken, öğrendiklerinizi daha sonra hatırlamak akıllı bir yatırımdır.
 • Çalışma programınızı birkaç güne yaymak, daha sonra konuyu hatırladığınızdan emin olmanın en iyi yoludur. Örneğin, bir sınav için 9 saatlik yoğun çalışma yerine, birkaç gün erken başlayın ve her gün 1-2 saat 3 veya 4 gün boyunca çalışın. 

Ertelemekten kaçının

Hiçbir eğitimci, öğrencilerinin ödevini erken bitirdiği için şikayetçi olmaz. Bir ödevi tamamlamak için zaman ayırmak, strese girmenizi engeller ve zamanında tamamlama olasılığını artırır.

 • Ertelenen bir ödevi bitirmek için bütün gece uykusuz kalmanız gerekebilir. Halbuki ödevi erken yapmak daha düzenli uyku almanıza yardımcı olabilir.
 • Kendinize düzenli performans hedefleri oluşturun, örneğin kompozisyonunuz için günde 200 kelime yazmak veya altı matematik problemi çözmek gibi. Bu küçük hedefleri uygulamak kolay görünüyor, dolayısıyla bunları erteleme şansınız az. Bununla birlikte, becerileriniz hızla katlanacaktır.
 • Çalışırken kendinizi suçlamaktan kaçının, “Ailemin kızmaması için bunu yapmak zorundayım” gibi dışsal motivasyon, “Bu sınavdan iyi not almak istiyorum, böylece iyi notlar tıp fakültesine girmeme yardımcı olacak.” gibi içsel motivasyon kadar güçlü değildir. Kendiniz için olumlu hedefler belirlemek ve amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacağını hatırlatmak, erteleme isteğinin yok olmasına yardımcı olabilir.

Eğitmeninizle iletişim kurun

Eğitmenler sınıfta canlı olmanızı ister, bu nedenle konu hakkında soru sormaktan çekinmeyin. Her eğitmenin ofis mesai saatleri vardır, bu nedenle kendinizi tanıtmak, sınıf hakkında bilgi almak veya notlarınızı tartışmak için uğramaya çalışın. Bu, kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize, güçlü ve zayıf yönlerinizi öğrenmenize ve çalışmalarınızı iyileştirmek için daha iyi geri bildirim almanızı sağlayabilir.

 • Eğitmen Asistanlarını unutmayın. Birçoğu, konusunda oldukça bilgilidir. Büyük bir sınıfta, derecelendirmenin çoğunu yapan profesörler değil asistanları olur.
 • İletişimin temelini erken belirleyebiliyorsanız daha iyi olur. Eğitmeniniz ile ilk yarı yıl boyunca hiç iletişime geçmeyerek, sınavdan önceki akşam gelip soru sorduğunuzda sizi ciddiye almayabilir. Halbuki erken gelip sorular sormak isteseydiniz olurdu.

Kendinden emin olmak

Çoğu öğrencinin bir sınıfa karşı tutumları başarılarını belirtir. Konuları öğrenebileceğinizen ve başarılı olabileceğinizden emin olmanız, başarı şansınızı artıracaktır. Başarının ne kadar zor olduğunu düşünmeyin, ancak bu zorlukların üstesinden nasıl geleceksiniz?

 • Fikirlerinizi sınıfta paylaşmaktan utanıyor veya endişe duyuyorsanız, eğitmeninizin öğrenmenizi istediğini kendinize hatırlatın. Genel olarak sınıflar, insanların görüşlerini paylaşması, soru sorması ve tartışmalar yapabilmesi için “güvenli bir alan” dır. Bir soru sorsanız, bunun aptalca olduğundan endişe etmeyin, sınıf arkadaşlarınızın birçoğu aynı soruya sahip ancak sormaya çok korkuyorlar. Sen öncü olabilirsin!

Sosyalleşmenin Keyfini Çıkarın

Bir takıma veya kulübe katılın

Sınıfta tutkularınızı daima takip edemezsiniz. Beğendiğiniz grupları ve aktiviteleri bulun veya akademik çalışmalarınız için yeni gruplar oluşturun. Bu etkinlikler ayrıca yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek için harika bir yoldur.

Kampüs içi etkinliklere katılın

Üniversiteler öğrencilere sunulan çeşitli kültürel, entelektüel ve atletik etkinliklere erişebilirler. Bunlardan yararlanın ve okulun kültür hayatına katılın; bunlardan bazılarını bir daha asla yapma şansınız olmayabilir.

Zamanınızı ayarlayın

Liseden farklı olarak kimse sizi ve kolejdeki faaliyetlerinizi organize etmez, bu yüzden bunu kendiniz yapmak zorunda kalacaksınız. Her etkinliğe ve göreve, nihai hedeflerinize ulaşma konusundaki önemine göre öncelik verin. Programınız sadece akademik çalışma ile ilgili olmamalı, bu nedenle kişisel faaliyetleriniz ve ilgi alanlarınız için zamanı yönetmelisiniz.

 • Sizi kesintiye uğratacak şey, programınızın sınıf, iş, sosyal etkinlikler ve diğer etkinlikler arasında aşırı yüklenmesidir. Programınızı organize etmek ne zaman bazı şeyleri programınızdan çıkartacağınızı bilinmeniz anlamına gelir.

Arkadaş edinin

Araştırmalar, birinci sınıf öğrencilerinin stresli olduğunu öne sürüyor. Zihinsel sağlığınız üzerinde bir takım etkiler yapabilir. Üniversitede başarılı olduğunuzdan emin olmanın en iyi yollarından biri, çeşitli insanlarla arkadaş edinmek ve onlarla takılmaktır.

 • Üniversitede güçlü bir sosyal ağ oluşturmak, sonraki hayatta daha iyi bir iş performansı oluşturmak ile bağlantılıdır.
 • Bu, her gece parti vermek, okulu ve ödevleri boşlamak anlamına gelmez. Bunun yerine sağlıklı bir denge oluşturmaya gayret edin. Hatta arkadaşlarınızı bir sınıf, spor ya da tartışma ekibi gibi diğer okul aktivitelerine dahil edebilirsiniz.

Cornell not tutma yöntemi ile sınavlarda başarılı olma teknikleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.