Diş Ağrısı, Yirmilik Diş Ağrısı Nerelere Vurur Göze Vurur mu Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Kulağa Vurur mu Başa Vurur mu Boyuna Boğaza Beyne Vurur mu?

0 2.512

Diş Ağrısı Nerelere Vurur?

Vücudumuzdaki sinirler birbiriyle bağlantılıdır. Bundan dolayı bedenimizde meydana gelen ağrı diğer bölgelere vurup oraların da ağrımasına yol açabilir. Bu durumla en sık diş ağrısında karşılaşırız. Diş ağrısı ve 20 lik diş ağrısı kulağa, başa, boyuna, boğaza, göze ve beyne vurup bu bölgelerin de ağrımasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşınca en etkili tedavi yöntemlerinden biri buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarıp, ağrıyan bölgeye tutmaktır.

Sinir sistemimizin karmaşıklığından bazen bir bölgedeki ağrı diğer bir bölgeye yansıyabilir. Bu durumun en bilindik örneği, kişi kalp krizi yaşarken sol kol veya çenede de ağrı hisseder. Diş ağrısı durumunda da bu ağrı kulağa, başa boyna vb bölgelere vurup oraların da ağrımasına yol açabilir. Kulağınızdaki ağrının yalnızca kulağınızdaki bir problemle ilgili olmadığını, hem kulak hem de diş probleminden de kaynaklanabileceğini göz önünde bulundurun.

Diş ağrınızın ve diş ağrınız nedeniyle meydana gelen kulak, baş vb bölgelerin ağrısının incelenmesi için bir diş hekimine danışabilirsiniz. Diş iyileşene kadar kulak ağrınız geçmeyebilir. Ayrıca diş ağrısından sandığınız kulak ağrısını, kulağınızın kendisiyle ilgili endişelenecek bir durum olup olmadığını da kulak muayenesi yaptırarak kesinleştirmelisiniz.

Diş Ağrısı Başa Vurur mu?

Diş ağrınızın baş ağrınıza neden olması mümkündür. Diş iltihaplandığında sinir uçlarında da iltihaba yol açar ve ağrının başın diğer bölgelerine yayılmasına neden olur. Bu nedenle diş çürüğü olan kişilerin baş ağrısı gibi diğer bölgelerdeki ağrılardan da şikayet etmesi oldukça yaygındır.

Dişiniz iyileştirilirken temel bakımı için de doktora gitmek isteyebilirsiniz. Çünkü bazı durumlarda diş çürükleri ilerleyerek diş enfeksiyonlarına neden olur. Bu enfeksiyonlar saptanmazsa ve tedavisiz bırakılırsa iltihaplı bölgelere, hatta vücudun diğer bölgelerine kan yolu ile yayılarak enfeksiyonlara yol açabilir.

Başa Ve Dişe Vuran Kulak Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Karanfil

Karanfil diş ağrısını rahatlatan ve enfeksiyonla savaşan antioksidan, antibakteriyel, analjezik ve iltihap karşıtı özelliklere sahiptir.

  • İki bütün kuru karanfili, ağır biri cisim ile ezin. Bir miktar zeytinyağı veya sebze yağında karıştırın ve etkilenen diş üzerine uygulayın.
  • Diğer seçenek pamuğu karanfil yağına batırmak ve doğrudan ağrıyan diş üzerine sürmektir.

Soğuk Kompres Yapma

Buz sinir uçlarını uyuşturarak diş ağrısını rahatlatmaya yardım edebilir. Küçük buz küplerini ince bir beze sarın. Bunu ağrıyan yere tutun.

Sarımsak

Sarımsak kullanmak da diş ağrısında harika bir rahatlama sağlar. Sarımsak antibiyotik ve diğer tedavi edici özellikleriyle ağrıyı azaltmada oldukça etkili olabilir.

Ezilmiş bir diş sarımsağı (veya sarımsak tozunu) biraz sofra tuzu veya siyah tuzla karıştırın ve ağrıyı rahatlatmak için doğrudan etkilenen diş üzerine uygulayın. Eğer tercih ederseniz rahatlamak için 1-2 diş sarımsak çiğneyebilirsiniz.

Kulak Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Sarımsak

Sarımsak hem antibiyotik hem de analjezik özellikleriyle kulak ağrısından kurtulmaya katkı sağlar.

  • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş sarımsağı 2 yemek kaşığı zeytinyağında karıştırın. Soğutun ve yağı süzün. 2-3 damla sarımsak yağını ağrıyan kulağa koyun.

Baş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Nane

Nane yatıştırıcı özelliğiyle baş ağrılarını tedavi etmeye yardım edebilir. 1 yemek kaşığı kuru naneyi 1 bardak kaynamış suya ekleyerek bitki çayı yapabilirsiniz. Üstünü kapatın ve 10 dk demleyin. Süzün ve tatlandırmak için biraz bal ekleyin. Çayı yavaşça yudumlayın.

  • Şakaklarınıza, çene ve boynunuzun arkasına nazikçe masaj yapmak için nane yağı da kullanabilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.