Doğum kontrol hapının istenmeyen yan etkisi: Saç dökülmesi

Doğum kontrol hapı kullanmak saç dökülmesi yapıyor

0 42

Henüz anne olmak istemeyen kadınların en çok başvurduğu yöntemlerin başında doğum kontrol hapları gelmektedir. Gebeliği önlemede en etkili korunma yöntemi olan doğum kontrol hapları vücutta yumurtanın salınmasını sağlayan östrojen hormonunun artışını durdurmaktadır. Ek olarak rahim ağzı çevresinde bulunan mukusu kalınlaştırır ve işte bu sayede spermin yumurtaya doğru gerçekleşen hareketi (yüzmesi) zorlaşır. Bu etkisinin dışında doğum kontrol haplarının çeşitli yan etkileri mevcuttur, bunlardan biri de saç dökülmesidir. Bunun sebebi bu hapların vücuttaki hormonları etkilemesidir ve etkilenen hormonlar saçta geçici dökülmelere sebep olabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Doğum kontrol hapı kullanımı bazı kadınlarda yan etki olarak saç dökülmesine sebep olabilir. Fakat bu dökülme geçicidir ve hapa alışan vücutta ortalama birkaç ay içinde saç dökülmesi son bulacaktır. Kullanımı birkaç ay süren doğum kontrol hapından sonra dahi eğer saç dökülmeniz durmuyorsa başka markanın doğum kontrol haplarını kullanabilir veya başka bir doğum kontrol yöntemine başvurabilirsiniz. Bu konuda en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Doğum kontrol hapları saçın uzama safhasından dinlenme safhasına olan geçişinin çok erken ve hızlı olmasına sebep olur ve bu saç dökülme tipine telogen effluvium ismi verilmektedir. Bu geçiş süresinde saç dökülmesi çok olmaktadır.

Ek olarak ailesinde kellik olan kişilerde doğum kontrol hapları saç dökülmesini çok hızlandırabilir.

Doğum kontrol haplarında saç dökülmesine sebep olan sentetik bileşene progestin adı verilmektedir. Progestin andojenik aktiviteye sahiptir ve bu yüzden de kadın vücudunda erkeklerin hormonlarına benzer sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonucun en belirgin örneği saç dökülmesidir.

Doğum Kontrol Haplarının Diğer Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları çoğunlukla yan etkisizdir. Fakat bazı kişilerde saç dökülmesi gibi bazı hafif yan etkiler meydana gelebilmektedir. Doğum kontrol haplarının sebep olabileceği yan etkiler şunlardır:

  • Göğüs ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Baş ağrısı
  • Huzursuzluk
  • Cinsel isteksizlik
  • Mide bulantısı
  • Sivilcelenme
  • Dönemler arasında lekelenme
  • Adet düzensizliği
  • İstemsiz kilo alma veya verme

Üstte sıraladığımız yan etkiler dışında doğum kontrol haplarının sebep olduğu ciddi yan etkiler çok nadir olarak görülmektedir. Bu ciddi yan etkilere örnek olarak; yüksek tansiyon ve yüksek göğüs, servikal veya karaciğer kanseri riski, bacak veya akciğerde kan pıhtılaşması riskinin artması verilebilir.

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Tedavi Etmek İçin Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapının ağızdan alınması yan etki olarak saç dökülmesi yapabilmektedir. Ancak saç şampuanına doğum kontrol hapı koymak saç dökülmesini durdurmakta çok etkilidir. Bunun için her zaman kullandığınız saç şampuanın içine 5-6 tane doğum kontrol hapını ezip karıştırın. Hapın şampuan ile karışmasını sağlamak için şampuanın ağzını kapatıp şişesini iyice çalkalayın. Saçınızı yıkamak istediğinizde bu şampuanı kullanın ve suyla durulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.