Döküm Tencere Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

Döküm Tava Nasıl Temizlenir Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır

0 8

Döküm Tencere Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

Döküm demir tavalar, et pişirmek için sıklıkla tercih edilmekte ve yemeklerin lezzetli olmasını sağlamaktadır. Eskiden genellikle profesyonel aşçıların kullandığı bu ürünler, artık hemen hemen tüm mutfaklarda yerini almıştır. Döküm demir tavalar, çoğunlukla et ve tavuk yemeklerinin pişirilmesinde kullanılsa da istenilen her yemeği bu tavalarda yapmak mümkündür. Titizlikle seçilmesi gereken ve fiyatı da biraz pahalı olan döküm tavaların zamanla yıpranmaması ve yıllar boyu yemeklerimize lezzet katmaya devam edebilmesi için, pişirme öncesinde doğru hazırlanmalı ve temizliği de doğru yapılmalıdır.

Karbonat Demir Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı
 • Su
 • Sünger
 • Fırça

Bu yöntem, demir döküm tavaların ve tencerelerin temizlenmesinde çok başarılı sonuçlar verir. İlk olarak sıvı bulaşık deterjanı ve karbonat, bir kabın içerisine alınır. Ardından karıştırılır ve az suyla ıslatılarak macun kıvamına gelmesi sağlanır. Daha sonra lekeli kısım ıslatılır. Hazırlanan karışımdan az miktar dökülür ve lekeli bölgeye dağıtılır. Önce fırça ile, ardından tel kullanılarak ovalanır. Böylece tavadaki leke temizlenecektir. Bu uygulama özellikle, siyahlaşan tavalardaki lekelerin çıkarılmasında başarılıdır ve tavanızın kötü görüntüsüne iyi bir çözümdür. Ancak tel ile temizlerken kesinlikle çizmemeye özen göstermeniz gerekir. Süngerin üzerine bulaşık deterjanından az bir miktar dökülür ve ovalanır. Bu genel temizlikten sonra, siyahlaşan bölge tam olarak temizlenene kadar aynı işlem tekrarlanır. Ardından çeşme suyuyla bolca yıkanır ve durulanıp kurutulur.

Soda Ve Bulaşık Deterjanı İle Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 fincan soda
 • Yarım fincan bulaşık deterjanı
 • Su
 • Sünger
 • Fırça

Soda ve bulaşık deterjanı, demir döküm tavaların temizliğinde kullanılan en etkili  ürünlerin başında gelmektedir. Bu yöntem, siyahlaşan yanık lekelerin giderilmesinde oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Döküm tavaların iç ve dış temizliği bu yöntem ile sağlanabilir. Bunun için bulaşık deterjanı ve soda, tavanın içine alınır ve üstüne su ilave edilerek kaynatılır. Soğuması beklenir ve önce tel kullanılarak, daha sonra fırça ile temizlenir. Ardından süngerle ovalanır.

Döküm tavaların dış temizliğinde ise, tavadan daha geniş bir leğenin içine deterjan, soda ve kaynamış su koyulur. Ardından döküm tava, bu leğenin içine alınır ve soğuyana kadar beklenir. Dış kısım temizlenirken son derece dikkatli olunmalıdır. Tavanın çizilmemesi için hassas davranılmalı, önce tel, ardından da fırça ile ovalanmalıdır. Son olarak bir de süngerle ovulmalı ve durulanarak kurutulmalıdır.

Sirke İle Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Malzemeler

 • 1 su bardağı sirke
 • Yarım litre su
 • 2 yemek kaşığı tuz

Sirke, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir ve bu yüzden temizlik konusunda gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir üründür. Öncelikle döküm tavanın içine tuz ve sirke koyulur. Daha sonra, klorsuz su ile doldurulur. Ocağa alınır ve ağzı kapatılıp kısık ateşte en az 15 dakika kaynatılır. Kaynayınca ocaktan indirilir ve aşağıda bildirilen malzemeler ile genel temizliği yapılır. Ancak her zaman olduğu gibi, çizilmemesine çok dikkat edilmelidir.

Limon Suyu İle Demir Döküm Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 su bardağı limon suyu
 • 1 tane limon
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • Su

Limon, döküm tavaların temizliğinde en çok kullanılan ürünlerden biridir ve büyük kolaylık sağlamaktadır. Döküm tavaların içini temizlemek için ilk olarak bir adet limon kesilir ve üstüne tuz dökülür. Ardından lekeli bölgeler ovulur ve limon suyu tavanın içine alınır. Üstüne su ilavee edilir ve kaynatılır. Suyu hemen dökülmemeli ve tamamen soğuyana kadar bekletilmelidir. Soğuduktan sonra dökülmeli ve süngerin üstüne bulaşık deterjanı eklenerek ovalanmalıdır. Eğer lekeli kısımlar çok ise, fırça ve tel yardımıyla daha kolay temizlenebilir.

Döküm tavanın dış kısmı temizleneceği zaman ilk olarak tavanın dışı tuz ve limonla ovalanır. Kaynar suya biraz limon suyu ilave edilir. Döküm tava bu kaynar suyun içerisine koyulur. Ardından bir müddet soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra deterjanlı sünger ile ovulur ve durulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.