Elmacık Kemiği Neden Ağrır Tedavisi Nasıldır?

Elmacık Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

0 1.586

Elmacık Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Elmacık kemiğinde hissedilen ağrı çeşitli sebeplere dayanabilmektedir. Yüzün farklı kısımlarında baş gösteren ağrı, ilerleyen süreçte elmacık kemiğine tesir edebilmektedir. Bu durum kişiye dayanılmaz bir ağrı hissi yaşatabilmektedir. Elmacık kemiğine ek olarak yüzün herhangi bir kısmında hissedilecek ağrılar için tıbbı müdahale söz konusu olabilmektedir.

Bireyin çeşitli yüz kısımlarında meydana gelebilecek ağrılara elmacık kemiğinde de rastlamak mümkündür. Bu bölgede dayanılması güç bir ağrı hissedilebilmektedir. Elmacık kemiğinde birden hissedilecek şiddetli ağrı halinde kesinlikle bir sağlık merkezine müracaat edilmelidir.

Elmacık Kemiği Ağrısı Neden Olur?

 • Sinüzit ağrısı, elmacık kemiği ağrısının nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Yüzün çeşitli bölümlerinde bulunan sinüsler elmacık kemiği ağrısını tetikleyebilmektedir.
 • Diş problemleri de elmacık kemiği ağrısına yol açabilecek faktörlerdendir. Bilhassa diş apnesi gibi sıkıntılar elmacık kemiğinde ağrı hissedilmesine yol açmaktadır. Bu durumun çözümü adına uzman bir diş doktoruna danışılmalıdır.
 • Şayet elmacık kemiği ağrısı kendisini şişlik ile gösteriyorsa, bu durum diş problemlerinin habercisi olabilmektedir. Kesinlikle uzman bir diş hekimine müracaat edilmelidir.
 • Sinir zedelenmesi veya aksamanın tesiri ile elmacık kemiğinde ağrı hissedilebilmektedir.
 • Enfeksiyon ve sinir zedelenmesi halinde de yüzün çeşitli kısımlarında ağrı hissedilebilmektedir.
 • Cilt altı iltihaplanma apse oluşumuna yol açmaktadır. Bu durum elmacık kemiği ağrısına sebebiyet verebilmektedir.
 • Yüz kısmına alınan hasar, yaralanma gibi durumlar elmacık kemiği ağrısının sebepleri arasında gösterilebilmektedir.
 • Elmacık kemiğinde baş gösteren ağrılar önemli sebeplere de dayalı olabilmektedir. Örneğin migren ve zona rahatsızlığı bu sebepler arasındadır.
 • Zona rahatsızlığı ve migren benzeri problemler de elmacık kemiği ağrısını tetikleyebilmektedir. Dolayısıyla vakit kaybedilmeden bir sağlık merkezine danışılmalıdır.

Elmacık Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Söz konusu bölgede hissedilen ağrı genellikle spazm veya kramp biçimde ortaya çıkmaktadır. Elmacık kemiğinden itibaren, yüzün çeşitli kısımlarına veyahut kulaklara kadar ağrının tesir etmesi mümkündür.

Ağrı hali, kaynağına bağlı olarak farklılık teşkil edecektir. Zonklama şeklinde hissedilen ağrı çoğunlukla diş problemlerine ve apseye işaret etmektedir. Ağrıyla  birlikte baş kısmında bir basınç hissediliyorsa bu durum sinüzitin habercisi olabilmektedir.

En bilindik elmacık kemiği ağrısı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Kramp veyahut zonklama halinde baş gösteren ağrı,
 • Yüzün çeşitli bölgelerinde ve kulakta hissedilen ağrı,
 • Gülümseme gibi yüz hareketlerinde ağrı hissedilmesi,

Elmacık Kemiği Ağrısı Tedavisi

Elmacık kemiği ağrısının çözümü adına ilk olarak ağrının kaynağı saptanmalıdır. Buna bağlı olarak doğru tedavi şekline karar verilecektir. Diş apsesi veya diş ile alakalı sorunlar kendisini zonklama şeklinde belli etmektedir. Sinüzit kaynaklı ağrı ise baş kısmında basınç hissedilmesi biçiminde kendisini belli etmektedir. Baş kısmında basınç halinde sinüzitten şüphelenebilir. Problemin kaynağının saptanmasının ardından sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Genel olarak elmacık kemiği ağrısı halinde hekim müşahedesinde kişiye ağrı kesici verilir. Yüzün herhangi bir bölgesinde hissedilecek ağrı halinde öncelikle nöroloji bölümüne müracaat edilmelidir.

Birden hissedilen ağrılarda ve göğüs kısmına kadar uzanan ağrılarda hızlı bir biçimde bir hekime muayene olunmalıdır. Bu durum kalp krizi veya riskli bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Ağrının kaynağının saptanması adına MR röntgeni talep edilebilmektedir. Rönteginin nihayetinde kemikler, kaslar ve dokuların iç bölümünde mevcut problemler saptanabilmektedir. Ek olarak ağrıya sebebiyet veren durumun enfeksiyon olabilmesi de mümkündür. Bu durumun tespiti için kişiden kan örneği temin edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.