Evde Saç Tarağı Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Tarak Nasıl Temizlenir Pratik Ve Doğal Yöntemler

0 42

Evde Saç Tarağı ve Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç tarakları ve fırçalarının tellerinde ve dip kısmında, sürekli kullanmaya bağlı olarak toz, kir, jöle ve sprey kalıntıları birikmektedir. Kirlenen bu eşyaların görüntüsü ise gerçekten mide bulandırıcıdır. Ayrıca kirli bir saç fırçasını kullanmaya devam etmek saç köklerinde yağlanma ve sivilce oluşumuna yol açmakta, saç derisinde kaşıntı ve kepeklenme sorununu beraberinde getirmektedir. Bu sebeple 15 gün arayla saç fırçalarının ve taraklarının temizlenmesi gerekmektedir. Çeşitli malzemelerle temas eden saç fırçaları, düzenli olarak temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Bilhassa kadınlar, saç taraklarını ve saç fırçalarını daha fazla kullanmaktadır. Oysa zamanla bu eşyalarda sandığımızdan daha fazla mikrop ve bakteri üremektedir. Bundan dolayı taraklarımızı ve saç fırçalarımızı iyice dezenfekte etmemiz yani mikroplardan arındırmamız şarttır. Bu konuda gerekli hassasiyete sahip olmayan bireylerde saç dökülmesi ve benzeri problemler ortaya çıkabilir. Peki fırça temizliği ve bakımı nasıl yapılmalıdır? Şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

Saç Fırçalarını, Taraklarını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Hepimiz, saçlarımızın güzel görünmesini isteriz. Bunun için şekil vermek amacıyla çeşitli araç-gereçlerden yararlanırız. Saç fırçaları da bunlardan biridir. Fakat kullanmaya devam ettikçe fırça kıllarının arasında saç, yağ ve kepek birikmektedir. Meydana gelen görüntü hiç de hoş değildir. Tarak ve fırçaların temizlenmesi ve üzerindeki mikropların giderilmesi, hem görsel bakımdan hem de sağlık açısından gereklidir.

Şampuan İle Tarak Ve Fırça Temizliği

Öncelikle tarak veya fırça üstündeki saçlar el ile temizlenir. Bu işlem, bütün saçlar çıkana dek sürdürülür. Daha sonra saç tarağına-fırçasına bir miktar şampuan sürülür ve hafifçe ovulur. Şampuan kullanma zorunluluğu yoktur, duş jeli veya sıvı sabun da kullanılabilir. Şampuanlamanın ardından fırça bol suyla iyice durulanır. Son olarak fırçanın kuruması sağlanmalıdır, bu işlemi havlu ile yapabileceğiniz gibi saç kurutma makineninizin serin ayarıyla yapmanız da mümkündür. Fakat sıcak ayarıyla kurutma yapmayın çünkü fırçanızın telleri ve dipleri zarara uğrayabilir. Fırçanız tam olarak kuruduğunda, yeniden kullanılabilir hale gelmiş olacaktır.

Sirke Ve Karbonat İle Tarak Ve Fırça Temizliği

Malzemeler

  • 1 su bardağı sirke
  • 2 tatlı kaşığı karbonat
  • Su

Sirke İle Tarak ve Fırça Temizliği

Sirkeli ve karbonatlı su, saç fırçalarının dezenfekte edilmesinde oldukça etkilidir. Fırça sığacak büyüklükte bir kavanoza sirke eklenir ve kavanoz, suyla doldurulur. Daha sonra sirkeli suya karbonat katılıp bir kaşık ile karıştırılır. Fırça kavanozun içerisine koyulur ve kapağı iyice kapatılır. Birkaç dakika çalkalanıp kapağı açılır. Tarak ya da fırça kavanozun içinde 10 dakika boyunca bekletilir. 10 dakikanın ardından kavanozdan alınır ve üzerindeki su temiz bir bez yardımıyla kurulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.