Gastroenteroloji Nedir Hangi Hastalıklara Bakar Muayenesi Nasıl Yapılır

Gastroenteroloji Neye Bakar Gastroenteroloji Hastalıkları Belirtileri

0 11.159

Gastroenteroloji Bölümü Neye Bakar?

Gastroenteroloji karın içi organlarından böbrekler dışında tüm organların hastalıklarının tanı ve tedavisini yapan bilim dalına denir. Gastroenteroloji ile sindirim sistemi kanalımızda bulunan yemek borusu, ince bağırsak, kalın bağırsak, mide, karaciğer, safra kasesi, karın duvarı ve pankreas hastalıkları incelenir, teşhisler koyulur.

Gastroenteroloji Uzmanlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Gastroenteroloji uzmanlarının çalıştığı alanlar iki ana başlığa ayrılır. Birincisi; Gastrointestinal kanal olarak adlandırılan mide, yemek borusu, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar ve makat bölgesi hastalıklarıdır.  İkincisi ise; Karaciğer ve safra yolları hastalıklarıdır.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Mide Hastalıkları

En sık karşılaşılan mide hastalıkları; Gastrit, mide ülseri, mide kanseri, midede polip, mideden delici, batıcı yabancı cismin çıkarılması, mide kanamalarının teşhis ve tedavisi.

Gastrointestinal Kanal Hastalıkları

Yemek borusu hastalıkları :Yemek borusu kanseri,  divertikül, yemek  borusuna kaçan her türlü yabancı cisim ve çamaşır suyu, yağ çözücü içilmesi gibi zararlı içeceklerin neden olduğu mide sorunları, yemek borusundan kaynaklanan her türlü  kanama ve yabancı cisimlerin yol açtığı hastalıkların teşhis ve tedavisi.

İnce Bağırsak Hastalıkları

12 parmak barsağı (duodenum), ince bağırsağın 1. kısmıdır ve mideye pilor halkası dediğimiz bir halkayla bağlanır. Ülser nedenli kanamalar, duodenum ülserleri, kansızlık, çocuklarda büyüme geriliği, ishal ve kilo kaybına neden olan çölyak hastalığı gibi hastalıklarının tanısının konması ve tedavisi

Ayrıca safranın bağırsağa akışını engelleyen papilla vateri darlığı, kanserleri, safra yolu taşları, safra yolu kanserleri ve pankreas hastalıkları ve pankreas kanserlerinin teşhisleri ve ameliyat şansını kaybetmiş hastaların tedavileri de gastroenteroloji uzmanlarınca yapılmaktadır

Yine ince bağırsak ve kolonda meydana gelen Crohn hastalığı, tüberküloz gibi hastalıkların tanısı ve tedavisi de gastroenteroloji uzmanlarınca yapılmaktadır.

Kolon Hastalıkları

Crohn hastalığı, spastik kolon, ülseratif kolit, divertiküller, polipler ve poliplerin çıkarılması , kolondan olan kanamalara müdahale ve kolon kanserlerinin teşhis ve tedavisi (ameliyatı hariç)  gastroenteroloji uzmanlarınca  tarafından yapılır.

Anal Bölge Hastalıkları

Basur da denilen hemoroid (mayasıl), basura bağlı kanama, anal fissür, anal fistül, makat kanseri gibi hastalıkların teşhis ve tedavisi

Karaciğer Ve Safra Yolları Hastalıkları

Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, akut ve kronik hepatit, karaciğer sirozu, karın zarında sıvı toplanması, sirozun yol açtığı böbrek yetmezliğinin, siroz sonrası gelişen karaciğer kanserlerinin ve karaciğer komasının teşhis ve tedavisi gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır.

Safra Yolu Hastalıkları

Karaciğerle ilgili safra yolu hastalıkları, safra kesesi taşı, safra kanseri, safra kanalı taşlarının çıkarılması,safra kanalı kanserlerine stent yerleştirilmesi gastroenteroloji uzmanlarınca yapılır.

Pankreas Hastalıkları

Akut ve kronik pankreatitler, pankreas kistleri, pankreas kanseri, ameliyat durumu olmayanlara stente yerleştirme,  kistlerin boşaltılması gibi durumlarda gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır.

Gastroenteroloji Hastalıkları Nasıl Teşhis Ve Tedavi Edilir?

Gastroenteroloji hastalıkları çeşitli filmler,radyolojik tetkikler ultrasonografi, tomografi ve MR gibi yöntemler ile teşhis edilir.  Özellikle yemek borusu, mide ve duodenum hastalıkları için endoskopi uygulanır.

Safra yollarının taş ve kanserlerine yönelik teşhis ve tedavide ise yandan görüşlü duodenoskopi dediğimiz özel bir endoskopi çihazıyla teşhis ve tedavi edilir.

Kolon ve makat bölgesi hastalıklarından, divertikül, polip tanısı ve çıkarılması, kanser teşhisi  ve kanamalara müdahalede bulunma, kolonoskopi denen barsaklar içinde bükülebilen endoskopla yapılmaktadır.

Gastroenteroloji hastalıkları tedavisi ise hastalığına göre değişir. Yaygın tedavi yolları; Antibiyotik kullanımı, ameliyat ve kanser durumunda kanser tedavisini içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.