Gebelikte Karında Çizgi Cinsiyet Belirtisi midir?

Hamilelikte Göbek Çizgisi Kız Veya Erkek Cinsiyet Belirtisi mi

0 123

Hamilelikte Göbek Çizgisi Kız Veya Erkek Cinsiyet Belirtisi mi?

Her kadın, gebelik döneminde fiziksel ve psikolojik açıdan birçok farklı durumla karşılaşır. Göbekte koyu renkli bir çizgi oluşması da bunlardan biridir. Hamilelerin neredeyse %75’i bu durumla karşılaşmaktadır ve endişe etmeyi gerektirecek hiçbir şey yoktur. Çoğu zaman hamileliğin 3. ve 4. aylarında iyice gözle görülür bir hal alır. Bazı anne adaylarında sadece göbek deliğinin altında oluşan bu çizgi, kimilerinde ise yukarıya doğru devam eder ve göğsün altında biter. Bunun ne anneye ne de bebeğe hiçbir zararı olmaz.

Bazı anne adayları, yukarıya doğru uzanan göbek çizgisinden rahatsız olur ve göbek çizgisi nasıl yok edilir? diye araştırmaya başlar. Fakat ne yazık ki bu çizgiyi tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Yani deyim yerindeyse, bir süre onunla yaşamaya alışmanız gerekmektedir. Çünkü bu, hamileliğe bağlı normal ve geçici bir durumdur. Merak etmeyin, doğum yaptıktan sonra hormonlarınız eskisi gibi olunca bu çizgi de yok olacaktır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ve Cinsiyet İlişkisi

Toplumumuzda cinsiyet tahmini yapılırken, hamilelikte oluşan göbek çizgisi de dikkate alınır. Söylentilere göre gebelikte ortaya çıkan göbek çizgisi yani linea nigra çizgisi, göbek deliğinden yukarıya doğru uzanıyorsa bebek erkektir. Eğer göbek deliğinden aşağıya doğru iniyorsa bebek kızdır. Fakat bunun doğruluğuna dair hiçbir bilimsel veri mevcut değildir.

Hamilelerde Göbek Çizgisi Neden Olur?

Gebelik döneminde bazı kadınlar göbeğinde bir çizgi oluştuğunu fark eder. Göbeğin tam ortasında beliren bu çizgi, Linea nigra diye isimlendirilir ve koyu renklidir. Hamilelikte melanosit stimulan adlı bir hormon salgılanmaktadır. İşte göbek çizgisine sebep olan şey de budur. Bu hormon salgılanmaya başladığında, vücudun değişik yerlerinde koyulaşma meydana gelebilir. Melanosit stimulan hormonunun etkisi daha çok göğüs ve karın bölgesinde ortaya çıkar ve bu kısımlarda belirgin bir koyulaşma gözlemlenir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Karında oluşan çizgi, gebelikte yaşanan hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden hamilelik boyunca devam edecek ve hamileliğin ardından yok olacaktır. Fakat bebek doğar doğmaz geçmeyecektir. Cilt tipinize bağlı olarak bu biraz zaman alabilir. Göbek çizgisi çoğu zaman 6-12 ay içinde kaybolmaktadır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Nasıl Yok Edilir?

Hamilelik boyunca göbekte meydana gelen çizgiyi tamamen yok etmek mümkün değildir. Fakat iyice koyulaşmasını önlemek için bakım yapabilirsiniz. Muntazaman güneş kremi kullanmaya devam eder ve bitkisel yağlar kullanırsanız fayda sağlayacaktır. Eğer hamileliğiniz yaz mevsimine geldiyse, düzenli olarak güneş kremi sürmeniz çok mühimdir. Çünkü karın çizgisi doğrudan güneşe maruz kaldığında rengi iyice koyulaşıp rahatsız edici bir duruma gelebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.