Glukagon Hormonu Nerede Üretilir Normal Değeri

Glukagon Nedir Glukagon Hormonu İnsülin Ve Glukagon Testi

Scientist holding specimen tray
0 1.292

Glukagon Ne Demek?

“Glukagon vücudun birçok bölgesi tarafından üretilen bir hormondur. Kandaki şeker (glikoz) düzeyini dengelemede önemli bir role sahiptir. “

Glukagon kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardım eden bir hormondur. Glukagon kan testi kandaki glukagon adı verilen hormon miktarını ölçer. Glukagon pankreastaki hücreler tarafından üretilir. Kan şekerini düşük olduğunda arttırarak kan şekeri düzeyinizi kontrol etmeye yardım eder.

Glukagon Hormonu Testi Neden Yapılır?

Glukagon hormonu karaciğeri glikoz salgılaması için uyarır. Kan şekeri düzeyi azaldığında pankreas daha fazla glukagon salgılar. Ve kan şekeri yükseldiğinde pankreas daha az glukagon salgılar.

Glukagon kanınızdaki glikoz seviyesini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Eğer kan şekeri düzeyinizde büyük dalgalanmalar varsa glukagon düzenlemesiyle ilgili problemleriniz olabilir. Örneğin, bu durum hipoglisemi ya da düşük kan şekeri anormal glukagon düzeyinin bir işareti olabilir.

Glukagon testi hipofiz bezlerinin ne kadar iyi çalıştığını ortaya çıkarmada yardım eder. Beynin temelindeki hipofiz bezleri büyüme hormonu üretir. Bu normal vücut büyümesi ve gelişmesini canlandıran kimyasal bir sinyaldir.

Eğer kişide şu belirtiler varsa doktor glukagon düzeyini ölçebilir:

  • Diyabet (Şeker hastalığı)
  • Glükagonom (nadir pankreas tümörü) ile birlikte deri döküntüsü, anemi, kilo kaybı, hafif diyabet, dil iltihabı, ağız iltihabı
  • Çocuklarda büyüme hormonu eksikliği
  • Karaciğer sirozu 
  • Kan şekeri düşüklüğü
  • Çoklu endokrin neoplazi tip 1 (bir ya da daha fazla endokrin bezinin aşırı çalışması ya tümör oluşumu hastalığı) 
  • Pankreatit (pankreas iltihaplanması)

Glukagon Hormonu Testi Normal Değerleri Nedir?

Normal aralık 50 ila 100 pg/mL’dir. Normal aralık farklı laboratuvarlar arasında küçük değişiklikler gösterebilir.

Glukagon kan testinin yüksek ya da düşük olması kişinin yaşına ve aşağıdakilere bağlıdır:

  • 1-3 günlük yeni doğanlarda: 1750pg/mL’den fazlası yüksektir
  • 4-14 yaşlarındaki çocuklarda: 148 pg/mL’den fazlası yüksektir
  • 15 yaşından büyükler ve yetişkinlerde: 100 pg/mL’den fazlası yüksek, 20 pg/mL’den aşağısı düşüktür

Glukagon Hormonu Testi İçin Nasıl Hazırlanmalı?

Glukagon testine hazırlanmak için yapmanız gereken hiçbir şey olmayacaktır. Ancak testin amacına ve sağlık durumunuza göre doktorunuz size öncesinde bir şey yememenizi tavsiye edebilir. Belli bir zaman dilimi için yiyeceklerden kaçınmanız gerekecektir. Örneğin kan örneği vermeden 8 ila 12 saat önce bir şey yememeniz gerekebilir.

Glukagon Hormonu Testi Avantajları Nelerdir?

Glukagon testi doktorunuzun aşırı glukagon üretimiyle ortaya çıkan hastalıkların varlığını belirlemesinde yardımcı olabilir. Anormal glukagon seviyesinden kaynaklanan hastalıklar nadir olsa da yüksek değerler belirli sağlık konularıyla ilişkilendirilir.

Örneğin, yüksek glukagon düzeyi glukagonomo olarak adlandırılan pankreas tümörünün bir sonucu olabilir. Bu tür tümör diyabete sebep olabilecek aşırı glukagon üretir. Glukagonomonun diğer belirtileri açıklanamayan kilo kaybı ve hafif diyabet olabilir. Eğer hafif diyabete sahipseniz doktorunuz glukagon testini hastalığın sebebinde glukagonomo bulunup bulunmadığını öğrenmek için kullanabilir.

Doktorunuz tip 2 diyabetiniz ya da insülin direnciniz olması durumunda da glukagon testi kullanabilir. Eğer bu durumlardan birine sahipseniz, glukagon seviyeniz muhtemelen yüksek olacaktır. Kan şekerinizi etkili bir şekilde kontrol etmek normal glukagon düzeyini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer glukagon düzeyleriniz anormalse doktorunuz sebebini öğrenmek için başka testler ya da değerlendirmeler yapabilir. Doktorunuz nedeni saptadığında, uygun tedavi plan reçete edebilir. Tam teşhisi, tedavi planını ve uzun vadeli olasılıkları doktorunuza sorun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.